Dvě generace spolu soupeří na jednom pracovním trhu. Jste spíš mileniál nebo “ixko”?

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
18. 12. 2018 6:11
Za pár let si generace X a Y rovnocenně rozdělí 70 procent pracovního trhu. V boji o zaměstnance budou mít výhodu firmy, které dokážou obě skupiny zaujmout. Každá chce totiž něco diametrálně odlišného.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: iStock

Jeden chce tým, druhý samostatnost

Obě generace chtějí po práci, aby měla smysl a přinášela viditelné úspěchy. Až sem se shodnou. 

Generace X: byla svědkem kontrastu pracovního světa bez počítačů a následně toho, který začaly ovlivňovat moderní technologie. Líbí se jim firmy, které "myslí dopředu" a sledují aktuální trendy. Ať už pracují v jakémkoliv oboru, nedělá jim problém klasický model pevné pracovní doby, i když sem tam home office nebo pružnou pracovní dobou nepohrdnou. Pracovní a osobní život se snaží oddělovat.

"Nemají rádi přesčasy a týmovou práci. Ještě tak snesou takzvaný pásový tým, tedy, že každý člověk v týmu udělá svůj kus práce a posune jej dál, načež se už dál nestará," říká Jiří Jemelka výkonný ředitel společnosti J.I.P. pro firmy.  Změnu zaměstnání si generace X hodně rozmýšlí, zvlášť, pokud pracuje s vidinou stabilních jistot a interního postupu. Oproti mileniálům je v práci loajálnější.

Mileniálové: je pro ně důležité, aby chápali smysl své práce a její přínos nejen pro akcionáře, ale pro celý svět. Striktně vyžadují, aby cokoliv, co dělají, mělo jasný účel. Důležitá je pro ně společenská odpovědnost firem.

"Co se týká vyváženost pracovního a osobního života, požadují velkou flexibilitu, práci vnímají jako integrální část svého života, a tak ji chtějí plně harmonizovat a prolnout do ní svůj osobní život a své individuální preference," doplňuje Jemelka. Týmová práce jim vyloženě vyhovuje a nebojí se měnit zaměstnání třeba každý rok, pokud není přesně podle jejich představ.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelná se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy