Dvě generace spolu soupeří na jednom pracovním trhu. Jste spíš mileniál nebo “ixko”?

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
18. 12. 2018 6:11
Za pár let si generace X a Y rovnocenně rozdělí 70 procent pracovního trhu. V boji o zaměstnance budou mít výhodu firmy, které dokážou obě skupiny zaujmout. Každá chce totiž něco diametrálně odlišného.
Unemployed Belgian Mohamed Sammar (R) answers questions during a simulated job interview, which is recorded to help him get feedback afterwards in Brussels July 2, 2013. Sammar, 27, has been looking for a job in the construction sector for 2 years. "Fit for a job" is the initiative of former Belgian boxing champion Bea Diallo, whose goal was to restore the confidence of unemployed people and help them find a job through their participation in sports. Picture taken July 2, 2013. REUTERS/Francois Lenoir (BELGIUM - Tags: SPORT BOXING SOCIETY BUSINESS EMPLOYMENT) Published: Čec. 5, 2013, 4:48 odp.
Unemployed Belgian Mohamed Sammar (R) answers questions during a simulated job interview, which is recorded to help him get feedback afterwards in Brussels July 2, 2013. Sammar, 27, has been looking for a job in the construction sector for 2 years. "Fit for a job" is the initiative of former Belgian boxing champion Bea Diallo, whose goal was to restore the confidence of unemployed people and help them find a job through their participation in sports. Picture taken July 2, 2013. REUTERS/Francois Lenoir (BELGIUM - Tags: SPORT BOXING SOCIETY BUSINESS EMPLOYMENT) Published: Čec. 5, 2013, 4:48 odp. | Foto: Reuters

Hodnocení? Chválit, chválit, chválit

Pro obě generace je důležité hodnocení jejich práce a ještě lépe chvála. A možnosti kariérního postupu.

Generace X: V jejich věku už za sebou pravděpodobně nějakou kariéru mají, vědí, co jim jde a co méně, takže žádné skokové povyšování až tak neočekávají. Chválit samozřejmě chtějí, ale jsou v hodnocení trpělivější.

Mileniálové: V průzkumech spokojenosti si čeští zaměstnanci často stěžují na nedostatek uznání. "Minulé generace se s tím víceméně smířily, ale od mileniálů to nečekejte. Mileniálové si nestěžují, mileniálové bez zpětné vazby rovnou odcházejí. Chtějí vědět každý den, jak si vedou, s čím je vedoucí spokojen a v čem se mají dále rozvíjet. V tomto ohledu dokážou být sami k sobě velmi nároční a dobrý vedoucí toho umí využít k podpoře jejich růstu," říká Iva Berná ze společnosti DMC management consulting.

Vyžadují nejlépe kontinuální a častou zpětnou vazbu, přičemž nejlépe formou dialogu z očí do očí. Chtějí informace o možnostech svého kariérního růstu hned od začátku a věří, že mohou rychle postoupit, pokud přijdou se skvělým nápadem či budou pracovat nad očekávání dobře. Zajímavé je, že 93 % mileniálů je ochotno investovat svůj čas nebo peníze do svého dalšího vzdělávání. Nejvíce ze všech generací posledních mnoha desítek let.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy