Dva týdny dovolené za sebou si nemůže vzít čtvrtina Čechů, ukázal průzkum

Ekonomika Ekonomika
13. 6. 2016 19:50
Více než polovina lidí v průzkumu uvedla, že termín dovolené může vybrat zcela podle své potřeby. Další třetina může část dovolené čerpat podle sebe, část po dohodě se zaměstnavatelem. Pětina Čechů pak musí přizpůsobit volno takzvané celozávodní dovolené.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Čtvrtina zaměstnanců si nemůže vzít dva týdny volna za sebou, ačkoliv jim takové právo garantuje zákoník práce. Pětina Čechů pak musí přizpůsobit volno takzvané celozávodní dovolené. Ukázal to průzkum pracovní agentury Wincott People, který na reprezentativním vzorku 525 osob uskutečnila formou online dotazování společnost Ipsos.

Celozávodní volno určuje zaměstnavatel 21 procentům pracovníků, v patnácti procentech dokonce v pravidelných termínech. „Letní odstávky provozu spojené se závodní dovolenou jsou typické hlavně pro automobilový průmysl. Ty letošní se překryjí s červencovými svátky a připadnou na 4. až 17. červenec,“ říká Adrian Suchánek, personální ředitel Wincott People.

Více než polovina (50,9 procenta) lidí v průzkumu uvedla, že termín dovolené může vybrat zcela podle své potřeby. Další třetina (35,8 pocenta) může část dovolené čerpat podle sebe, část po dohodě se zaměstnavatelem. Zbytek (13,3 procenta) uvedl, že většinu dovolené musí čerpat v termínu určeném zaměstnavatelem.

Z průzkumu také vyplynulo, že téměř pětina (24,5 procenta) pracovníků má problém si v práci vzít vcelku dva týdny dovolené. Dalších 17,5 procenta nicméně uvedlo, že mívá i více než dva týdny dovolené za sebou.

Téměř polovina (49,5 procenta) zaměstnanců spojí Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje (5. července) a Den upálení Mistra Jana Husa (6. července) s dalším jedním či více dny řádné dovolené.

Se třinácti civilními a náboženskými svátky se v Evropské unii řadíme k průměru. Více svátků má například Německo a Slovensko (16 volných dní), naopak nejméně slaví v Nizozemsku (devět svátků). Za námi jsou překvapivě i silně katoličtí Poláci s pouhými deseti převážně církevními svátky, uvádí agentura Wincott People.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy