reklama
 
 

Dva týdny dovolené za sebou si nemůže vzít čtvrtina Čechů, ukázal průzkum

13. 6. 2016 19:50
Více než polovina lidí v průzkumu uvedla, že termín dovolené může vybrat zcela podle své potřeby. Další třetina může část dovolené čerpat podle sebe, část po dohodě se zaměstnavatelem. Pětina Čechů pak musí přizpůsobit volno takzvané celozávodní dovolené.

Praha – Čtvrtina zaměstnanců si nemůže vzít dva týdny volna za sebou, ačkoliv jim takové právo garantuje zákoník práce. Pětina Čechů pak musí přizpůsobit volno takzvané celozávodní dovolené. Ukázal to průzkum pracovní agentury Wincott People, který na reprezentativním vzorku 525 osob uskutečnila formou online dotazování společnost Ipsos.

Celozávodní volno určuje zaměstnavatel 21 procentům pracovníků, v patnácti procentech dokonce v pravidelných termínech. „Letní odstávky provozu spojené se závodní dovolenou jsou typické hlavně pro automobilový průmysl. Ty letošní se překryjí s červencovými svátky a připadnou na 4. až 17. červenec,“ říká Adrian Suchánek, personální ředitel Wincott People.

Více než polovina (50,9 procenta) lidí v průzkumu uvedla, že termín dovolené může vybrat zcela podle své potřeby. Další třetina (35,8 pocenta) může část dovolené čerpat podle sebe, část po dohodě se zaměstnavatelem. Zbytek (13,3 procenta) uvedl, že většinu dovolené musí čerpat v termínu určeném zaměstnavatelem.

Z průzkumu také vyplynulo, že téměř pětina (24,5 procenta) pracovníků má problém si v práci vzít vcelku dva týdny dovolené. Dalších 17,5 procenta nicméně uvedlo, že mívá i více než dva týdny dovolené za sebou.

Téměř polovina (49,5 procenta) zaměstnanců spojí Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje (5. července) a Den upálení Mistra Jana Husa (6. července) s dalším jedním či více dny řádné dovolené.

Se třinácti civilními a náboženskými svátky se v Evropské unii řadíme k průměru. Více svátků má například Německo a Slovensko (16 volných dní), naopak nejméně slaví v Nizozemsku (devět svátků). Za námi jsou překvapivě i silně katoličtí Poláci s pouhými deseti převážně církevními svátky, uvádí agentura Wincott People.

autor: Ekonomika | 13. 6. 2016 19:50

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama