Důvěra v globální ekonomiku je nejvýše za 22 měsíců

Petr Hlaváč, analytik společnosti X-Trade Brokers
12. 8. 2009 18:13
Vývoj na trzích pohledem analytika
Foto: Reuters

Index Bloomberg Professional Global Confidence dosáhl za srpen hodnoty 58,1 bodů, čímž nabyl svého maxima za posledních 22 měsíců. Tento index měřící důvěru v globální ekonomiku mezi 2300 profesionálními ekonomy se při tom za červenec usadil na hodnotě jen 39,1 bodu.

Nejenže je tedy index na svém maximu, ale i jeho růst dosáhl své nejvyšší hodnoty. Je to navíc poprvé, co přesáhl hranici 50 bodů, což znamená, že mezi ekonomy je více optimistů než pesimistů.

Podle mediánového odhadu účastníků průzkumu bude americká ekonomika růst ve čtyřech po sobě jdoucích kvartálech počínajících tím současným o více než dvě procenta. Výsledkem průzkumu jsou totiž i dílčí indexy odhadující růst HDP v jednotlivých státech či vývoj cen akciových indexů. Zatímco americké a německé akcie zhruba podle půlky dotázaných porostou, podle druhé půlky budou klesat. V případě Japonska, Velké Británie a Itálie jsou si ale účastníci průzkumu pokračováním růstu akciových titulů mnohem jistější.

Foto: XTB

„Je jasné, že recesi je konec a na cestě je oživení," řekl analytik belgické banky Fortis Nick Kounis. Levicový nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman zase hlásá, že svět se díky státním zásahům vyhnul druhé Velké depresi. Prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet se pro změnu nechal slyšet, že v Eurozóně proběhne „postupná obnova".

Co stojí za takto optimistickými prohlášeními? Poslední data z USA, Velké Británie a Itálie ukazují, že HDP se v druhém kvartálu snižoval podstatně pomaleji, než dříve. Americká míra nezaměstnanosti v červenci dokonce klesla. LIBOR sazby určující cenu peněz na mezibankovním trhu jsou nízko, a tedy indikují, že mezi bankami navzájem zase existuje důvěra. Akciové indexy vytrvale rostou. Banky vykázaly za druhý kvartál velmi dobré zisky. Dalo by se dlouho pokračovat.

V krátkodobé oživení věřím i já, avšak podotýkám v krátkodobé. Vše totiž není zdaleka tak růžové, jak se nám snaží někteří nalhat. Tak např. výsledky bank byly uměly vylepšeny upisováním nových akcií, tradingem v podmínkách rostoucího a volatilního trhu a v neposlední řadě zmírněním účetních pravidel. S rychlým růstem akcií o desítky procent za několik měsíců jsme se setkávali i během Velké deprese. Důvěra mezi bankami existuje díky tomu, že centrální banky lijí do ekonomik novou ničím nekrytou likviditu. A konečně hrubý domácí produkt klesá již jen pomalu z úplně stejných důvodů.

S měnovou a fiskální expanzí v zádech je to snadné. Takováto cesta z recese však nemůže pokračovat dlouho. Tisknutí peněz zničí informační funkci úrokových měr a bude znamenat špatnou alokaci kapitálu a fiskální expanze bude hnát státní rozpočty do gigantických schodků. Až však dopování ekonomiky pomocí „nepovolených prostředků" skončí (jakože bude někdy muset), zjistíme, že značná část soukromých výdajů byla vytlačena státními. Jejich postupné a nutné uvadnutí však bude znamenat i opětovné ponoření se globální ekonomiky do recese.

Foto: Aktuálně.cz
Petr Hlaváč
autor je analytikem společnosti X-Trade Brokers
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Hoffenheim smetl Kolín pěti góly, ale zranil se Kadeřábek

Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek.

Devětadvacetiletý reprezentant nejprve rozjel akci, po které v 31. minutě Ihlas Bebou otevřel skóre, vzápětí ale musel střídat. Kadeřábek fauloval Kingsleyho Ehizibuea, jenž mu nepříjemně spadl na pravou nohu.

Bebou poté ve 49. minutě přidal druhý zásah a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Christoph Baumgartner. V závěru debakl dokonali Dennis Geiger a Stefan Posch. Hoffenheim se díky výhře posunul na osmé místo, Kolín je sedmý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 5:0 (31. a 49. Bebou, 51. Baumgartner, 74. Geiger, 87. Posch).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 7 5 1 1 24:7 16
2. Leverkusen 7 5 1 1 20:7 16
3. Dortmund 7 5 0 2 19:13 15
4. Freiburg 7 4 3 0 11:5 15
5. Wolfsburg 7 4 1 2 9:8 13
6. Union Berlín 7 3 3 1 10:9 12
7. Kolín nad Rýnem 8 3 3 2 13:14 12
8. Hoffenheim 8 3 2 3 17:11 11
9. Lipsko 7 3 1 3 15:7 10
10. Mohuč 7 3 1 3 7:5 10
11. Mönchengladbach 7 3 1 3 9:10 10
12. Stuttgart 7 2 2 3 12:13 8
13. Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8:10 8
14. Hertha Berlín 7 2 0 5 8:20 6
15. Augsburg 7 1 2 4 3:13 5
16. Bielefeld 7 0 4 3 3:10 4
17. Bochum 7 1 1 5 4:16 4
18. Fürth 7 0 1 6 5:19 1
Aktualizováno před 7 hodinami

Další dodavatel energií končí. Po Bohemia Energy oznámili konec i A-PLUS a Kolibřík

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie dnes oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

Ve středu oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny zákazníkům skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrných míst.

Zdroj: Ekonomika
Aktualizováno před 8 hodinami

V Libanonu zatkli v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom v pátek tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.

V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Do Maďarska dorazilo 50 českých policistů, kteří budou pomáhat hlídat hranice

Do Budapešti v pátek dorazilo 50 českých policistů, kteří mají pomáhat s ochranou vnější hranice schengenského prostoru na maďarsko-srbské hranici. Informovala o tom tisková agentura MTI. Česká policie na Twitteru upřesnila, že kontingent bude dva měsíce působit v okolí města Szeged.

"Čeští policisté naposledy pomáhali s ostrahou hranice v Maďarsku před šesti lety," poznamenala česká policie na svém twitterovém účtu.

Současné nasazení padesáti českých policistů v Maďarsku schválila na konci září vláda. O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil premiér Andrej Babiš při nedávné návštěvě Maďarska, krátce před českými parlamentními volbami. Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun.

Zástupce maďarského policejního šéfa Zoltán János Kuczik dnes při uvítání českých policistů mluvil o rostoucím migračním tlaku, který označil za "vážnou hrozbu pro Evropu."

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Tělo oběti z německých povodní se našlo v 300 kilometrů vzdáleném nizozemském Rotterdamu

Tělo ženy pohřešované po dramatických záplavách, které zasáhly západ Německa v červenci, bylo nyní nalezeno až v nizozemském přístavním městě Rotterdam, více než 300 kilometrů po proudu řek Ahr a Rýn. Informovala o tom dnes německá policie.

Tělo se našlo už před několika týdny, řekl agentuře AFP policejní mluvčí. Identifikaci oběti podle něj umožnila analýza DNA. Oběť patrně strhla rozvodněná řeka Ahr, která je přítokem Rýna. Jeho proud tělo pravděpodobně donesl až do ústí veletoku do Severního moře v Rotterdamu, který je největším evropským přístavem.

Záplavy v německých spolkových zemích Porýní-Falc a Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádaly 182 mrtvých. Dva lidé jsou nadále nezvěstní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy