Důvěra v globální ekonomiku je nejvýše za 22 měsíců

Petr Hlaváč, analytik společnosti X-Trade Brokers
12. 8. 2009 18:13
Vývoj na trzích pohledem analytika
Foto: Reuters

Index Bloomberg Professional Global Confidence dosáhl za srpen hodnoty 58,1 bodů, čímž nabyl svého maxima za posledních 22 měsíců. Tento index měřící důvěru v globální ekonomiku mezi 2300 profesionálními ekonomy se při tom za červenec usadil na hodnotě jen 39,1 bodu.

Nejenže je tedy index na svém maximu, ale i jeho růst dosáhl své nejvyšší hodnoty. Je to navíc poprvé, co přesáhl hranici 50 bodů, což znamená, že mezi ekonomy je více optimistů než pesimistů.

Podle mediánového odhadu účastníků průzkumu bude americká ekonomika růst ve čtyřech po sobě jdoucích kvartálech počínajících tím současným o více než dvě procenta. Výsledkem průzkumu jsou totiž i dílčí indexy odhadující růst HDP v jednotlivých státech či vývoj cen akciových indexů. Zatímco americké a německé akcie zhruba podle půlky dotázaných porostou, podle druhé půlky budou klesat. V případě Japonska, Velké Británie a Itálie jsou si ale účastníci průzkumu pokračováním růstu akciových titulů mnohem jistější.

Foto: XTB

„Je jasné, že recesi je konec a na cestě je oživení," řekl analytik belgické banky Fortis Nick Kounis. Levicový nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman zase hlásá, že svět se díky státním zásahům vyhnul druhé Velké depresi. Prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet se pro změnu nechal slyšet, že v Eurozóně proběhne „postupná obnova".

Co stojí za takto optimistickými prohlášeními? Poslední data z USA, Velké Británie a Itálie ukazují, že HDP se v druhém kvartálu snižoval podstatně pomaleji, než dříve. Americká míra nezaměstnanosti v červenci dokonce klesla. LIBOR sazby určující cenu peněz na mezibankovním trhu jsou nízko, a tedy indikují, že mezi bankami navzájem zase existuje důvěra. Akciové indexy vytrvale rostou. Banky vykázaly za druhý kvartál velmi dobré zisky. Dalo by se dlouho pokračovat.

V krátkodobé oživení věřím i já, avšak podotýkám v krátkodobé. Vše totiž není zdaleka tak růžové, jak se nám snaží někteří nalhat. Tak např. výsledky bank byly uměly vylepšeny upisováním nových akcií, tradingem v podmínkách rostoucího a volatilního trhu a v neposlední řadě zmírněním účetních pravidel. S rychlým růstem akcií o desítky procent za několik měsíců jsme se setkávali i během Velké deprese. Důvěra mezi bankami existuje díky tomu, že centrální banky lijí do ekonomik novou ničím nekrytou likviditu. A konečně hrubý domácí produkt klesá již jen pomalu z úplně stejných důvodů.

S měnovou a fiskální expanzí v zádech je to snadné. Takováto cesta z recese však nemůže pokračovat dlouho. Tisknutí peněz zničí informační funkci úrokových měr a bude znamenat špatnou alokaci kapitálu a fiskální expanze bude hnát státní rozpočty do gigantických schodků. Až však dopování ekonomiky pomocí „nepovolených prostředků" skončí (jakože bude někdy muset), zjistíme, že značná část soukromých výdajů byla vytlačena státními. Jejich postupné a nutné uvadnutí však bude znamenat i opětovné ponoření se globální ekonomiky do recese.

Foto: Aktuálně.cz
Petr Hlaváč
autor je analytikem společnosti X-Trade Brokers
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy