Důchod nedostanete automaticky. Projděte si nejčastější mýty kolem penzí

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
26. 3. 2016 11:04
Lidé mají často mylné představy o pravidlech týkajících se důchodu. Česká správa sociálního zabezpečení, která je vyplácí, proto připravila seznam nejčastějších mýtů, s nimiž se zaměstnanci úřadu setkávají. Projděte si je v grafice (klikněte na úvodní fotku).

1. Důchod musí ve stáří dostat každý

Úřad práce. Ilustrační foto
Úřad práce. Ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Není tomu tak. Dvěma základními podmínkami, které je třeba splnit, aby vznikl nárok na starobní důchod, je dosažení zákonem stanoveného důchodového věku (nyní 63 let u mužů a 60 let u žen s dvěma dětmi) a získání potřebné doby pojištění (nyní 32 let).

"Riziko, že člověk "nedosáhne" na starobní důchod, hrozí zejména při dlouhodobé nezaměstnanosti nebo takových formách práce, které nelze pro důchod započítat. Příčinou nesplnění podmínek pro důchod může být i doba strávená ve výkonu trestu, pokud odsouzený nebyl zařazen do práce, či pobyt nebo činnost ve státě, s nímž ČR nemá smlouvu o sociálním zabezpečení," říká Jana Buraňová, mluvčí České správy sociálního zabezpečení.

Nesplnění podmínky potřebné doby pojištění nelze prominout. Je však možné si dobu, která do získání potřebného počtu let chybí, dopracovat. Důchod pak může být přiznán ode dne, kterým byla doba pojištění dodatečně získána.

 

Právě se děje

Další zprávy