Druhý pilíř penzí skomírá. V říjnu přibylo jen 395 lidí

Petr Kučera Petr Kučera
6. 11. 2013 11:44
Hlavní část důchodové reformy zaujala necelých 83 500 lidí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Do takzvaného druhého pilíře penzí vstoupilo v říjnu jen 395 lidí. Je to nejmenší měsíční přírůstek od letošního ledna, kdy důchodová reforma tuto novinku přinesla.

Celkový počet účastníků druhého pilíře tak činí 83 461 lidí. Vyplývá to ze statistiky Asociace penzijních společností.

Během letošního prvního pololetí se do druhého pilíře přihlásilo 78 476 lidí. Pouze do konce června do něj mohli vstoupit lidé, kteří oslavili 35. narozeniny do 31. prosince 2012. Podle současného znění zákonů se jim pak tato možnost navždy uzavřela. Ostatní zájemci mohou  vstoupit do druhého pilíře vždy nejpozději do konce roku, v němž dosáhnou 35 let věku.

„Volby zatím nepřinesly ani vládu, natož nějaký jasný vzkaz občanům, zda a případně jak se v budoucnu budou měnit některé parametry druhého pilíře. Výsledky říjnové akvizice této nejasné situaci odpovídají," komentuje výsledky prezident Asociace penzijních společností Karel Svoboda.

Zrušit? Omezit? Povinně!

ČSSD, vítěz předčasných voleb, chce druhý pilíř zrušit nebo omezit. Na definitivním řešení se ještě neshodla. Téměř jistě však lidem umožní z druhého pilíře vystoupit.

Podle mírnější varianty sice ČSSD druhý pilíř nezruší, ale udělá jej méně výhodným. Další variantou je, že peníze, které do druhého pilíře vložili účastníci ze svého, jim ČSSD převede do systému penzijního připojištění. Peníze vyvedené ze státního systému však chce vrátit zpět do tohoto systému - lidé tedy o své peníze úplně nepřijdou, ale budou z nich muset financovat nynější důchodce bez jistoty, že také oni dostanou v budoucnu od státu alespoň stejnou částku.

Silný volební zisk Babišova hnutí ANO však může plány ČSSD omezit. Hnutí totiž s druhým pilířem nadále počítá, pro " nové účastníky pracovního trhu" jej dokonce chce udělat povinným, zájemci by nicméně mohli zřejmě vystoupit.

Druhý pilíř je hlavní částí důchodové reformy prosazené vládou ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (poté LIDEM). Vstup je dobrovolný, nikoliv povinný. Lidé mohou část svých povinných odvodů na důchodové pojištění nově směřovat do soukromých penzijních fondů (společností) na svůj vlastní důchodový účet.

Tři plus dvě

Kdo se rozhodne vstoupit do druhého pilíře, nebude už muset část odvodů (tři procenta z nynějších 28 procent ze mzdy) platit do státního průběžného systému, ale do penzijního fondu na svůj individuální účet. Podmínkou však je, že si přidá další dvě procenta "ze svého".

Podle kritiků se však novinka vyplatí jen lidem s vyššími příjmy a je potřeba s ní začít alespoň dvacet let před odchodem do penze.

Dosud jsou důchody financovány zejména průběžným systémem - lidé odvádějí pojistné do státního systému, ale peníze nejdou na jejich účet (budoucí důchod), nýbrž rovnou současným důchodcům.  Zejména kvůli stárnutí populace už stát nemá dost peněz na financování dosavadního průběžného systému. Pokud by se (podle zastánců reformy) nic nezměnilo, poměr výše důchodů k předchozí mzdě by se během následujících let ještě výrazněji snížil.

Důchod od státu, označovaný jako první pilíř, sice i nadále zůstane dominantní, jeho role však má klesnout.

Už od roku 1994 se zájemci mohou účastnit systému penzijního připojištění se státním příspěvkem. Z něj se po startu důchodové reformy stal takzvaný třetí pilíř penzí.

 

Právě se děje

Další zprávy