Druhý pilíř důchodů se uzavře už od března, spěchá vláda

Ekonomika Ekonomika
8. 1. 2015 12:18
Do Poslanecké sněmovny už dorazila novela zákona, u níž chce vláda prosadit rychlé schválení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Martina Křížová

Praha – Do Poslanecké sněmovny dorazil vládní návrh, který má už od března zabránit vstupu do takzvaného druhého pilíře důchodového systému. Tuto hlavní část penzijní reformy vlády Petra Nečase chce Sobotkův kabinet později zcela zrušit, co nejdříve ale chce zamezit spekulativnímu vstupu nových klientů penzijních společností.

Ode dne účinnosti novely už podle návrhu nepůjde nové smlouvy zanést do centrálního registru, takže smlouva automaticky zanikne.

Účinnost novely je přitom navrhována už dnem vyhlášení zákona, tedy ihned po zveřejnění ve Sbírce zákonů. K tomu může dojít krátce poté, co ji podepíše prezident Miloš Zeman. "Bude záležet na rychlosti poslanců, jak návrh schválí. My bychom chtěli, aby to bylo rychle, protože by se tím zabránilo spekulativním vstupům nových klientů. Předpokládám, že k tomu dojde od března," řekl Hospodářským novinám Martin Pros, náměstek ministerstva financí, které paragrafované znění novely připravilo.

Z textu důvodové zprávy, pod níž jsou podepsáni premiér Bohuslav Sobotka a ministr financí Andrej Babiš (ANO), vyplývá, že kabinet návrh schválil těsně před Vánocemi, a to 22. prosince.

Dosavadní spoření se zastaví až později

Ani rychlé schválení této novely ale ještě neznamená, že se tím zastaví i spoření zhruba 83 tisíc lidí, kteří dosud do druhého pilíře vstoupili. Vláda sice už ukončení druhého pilíře odsouhlasila, ale počítá s tím až od ledna 2016. Do konce letošního roku tak účastníci těchto nových fondů budou dál přispívat na svůj soukromý důchodový účet.

Po skončení druhého pilíře dostanou lidé podle vlády několik měsíců na rozhodnutí, jak peníze získají zpět. Když si vyberou výplatu v hotovosti (respektive převodem na bankovní účet) včetně tří procent hrubé mzdy, která by jinak odváděli státu, dostanou peníze do konce roku 2016 a v budoucnu se jim zkrátí důchod. Druhou variantou je, že "vyvedenou" sumu, tedy částku odpovídající jinak povinným odvodům do státního důchodového pojištění, lidé vrátí zpět do průběžného systému a v budoucnu se jim důchod nesníží.

Stopadesátiprocentní zhodnocení úspor.

Právě možnost dostat se ke všem penězům v druhém pilíři vyvolala od loňského listopadu, kdy o ní média napsala, nový zájem o vstup do druhého pilíře. V praxi totiž znamená stopadesátiprocentní zhodnocení úspor. Ke dvěma procentům, která člověk na svůj důchodový účet odvádí z hrubé mzdy, mu stát totiž přidá tři další, která by jinak putovala do systému povinného sociálního pojištění.

Například člověk s příjmem 25 tisíc hrubého měsíčně získá za rok spoření dohromady 15 tisíc korun.

Do druhého pilíře mohou nyní vstupovat plnoletí lidé, kterým letos bylo nebo bude maximálně 35 let. Možnost mají i starší, ovšem jen pokud k 1. lednu 2013 neplatili důchodové pojištění a teď se vracejí do práce – typicky ženy na mateřské. Na vstup pak mají půlroční lhůtu od chvíle, kdy začnou znovu pracovat.

Druhý pilíř, tedy důchodové spoření, zavedla od roku 2013 Nečasova vláda jako hlavní součást své důchodové reformy.

 

Právě se děje

Další zprávy