Nečasův druhý pilíř penzí skončí. Komise popsala, jak přesně

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 31. 7. 2014 17:26
Lidé dostanou naspořené peníze včetně příspěvků vyvedených z povinného sociálního pojištění na "penzijní připojištění" nebo na bankovní účet.
Opožděná reklamní kampaň Nečasovy vlády ke vstupu do druhého pilíře.
Opožděná reklamní kampaň Nečasovy vlády ke vstupu do druhého pilíře. | Foto: Klidnabudoucnost.cz

Praha –Takzvaný druhý pilíř penzijního systému, hlavní část důchodové reformy prosazené vládou Petra Nečase, zcela skončí. Současné koalici ČSSD, ANO a KDU-ČSL to doporučí komise pro přípravu změn v důchodovém systému pod vedením Martina Potůčka.

Zhruba 83 tisíc lidí, kteří si od loňského ledna sjednali důchodové spoření ve druhém pilíři, dostanou naspořené peníze zpět, a to včetně příspěvků vyvedených z povinného sociálního pojištění.

"Lidé si buď peníze nechají převést do třetího pilíře, tedy následníka penzijního připojištění, nebo na svůj vlastní bankovní účet," řekl Potůček na společné tiskové konferenci s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou Tominovou (ČSSD), kde závěrečné doporučení prezentovala.

Zrušte to

Ministryně připomněla, že důchodová komise dostala od současné vlády jasné politické zadání zrušit druhý pilíř. Ten podle ní vláda Petra Nečase zkonstruovala tak, že je neudržitelný, protože vyvádí peníze z prvního (státního) pilíře, a zároveň je podle ní nespravedlivý. „Druhý pilíř odsál loni 212 milionů korun a letos by to bylo 700 milionů. Prospíval jen bohatším,“ zopakovala ministryně často opakovaný argument české levice.

Vláda nyní bude muset rozhodnout, zda druhý pilíř ukončí k začátku roku 2016, jak s tím původně počítala v koaliční smlouvě, nebo až o rok později, jak si to přeje ministerstvo financí. Komise zpracovala varianty ukončení pro oba termíny.

Vláda také bude muset rozhodnout o detailech ukončení. Přes 80 tisíc lidí ve druhém pilíři zajímá hlavně to, zda si budou moci nechat převést peníze na bankovní účet i v případě, že už zároveň mají i smlouvu ve třetím pilíři (následovník penzijního připojištění), nebo zda jim automaticky přejdou do třetího pilíře.

Vrátí peníze státu?

Podle doporučení komise se lidé mají sami rozhodovat, jestli si ponechají i peníze, které vyvedli ze systému povinného sociálního pojištění, nebo zda je vrátí státu.

První varianta by však pro ně znamenala, že si v budoucnu poměrně sníží penzi ze státního prvního pilíře. Druhá by znamenala, že by lidé z druhého pilíře dostali méně peněz, ale nekrátil by se jim nárok z prvního pilíře.

Do druhého důchodového pilíře mohou lidé od loňska přesměrovat tři procenta odvodů z veřejného důchodového systému do vlastního spoření u penzijních společností, částku ve výši dvou procent odvodů musí přidat ze svého. Využilo toho asi 83 tisíc lidí.

Pravice je proti

S rušením druhého pilíře pochopitelně nesouhlasí penzijní společnosti ani zástupci pravicové opozice. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 deníku Insider už v květnu řekl, že je kvůli rušení druhého pilíře připraven podat žalobu na stát.

„Jako účastník druhého pilíře jsem připraven bránit se soudní cestou. Upozornil jsem komisi na střet zájmů - na rozdíl od pana Babiše to mám ve zvyku. Politicky a systémově pak s rušením druhého pilíře nesouhlasím, protože by to ze systému odstranilo potřebný princip zásluhovosti. Ty dvě věci ale nespojujte – první je osobní stanovisko účastníka systému, druhé je stanovisko strany TOP 09,“ shrnul svůj postoj Kalousek.

Důchodová komise vládě nenavrhuje, aby penzijním společnostem vyplácela kompenzace za náklady vynaložené na realizaci důchodového spoření v druhém pilíři. Soukromé firmy podle Potůčka musí počítat s riziky podnikání.

Podle Asociace penzijních společností do druhého pilíře penzijní společnosti investovaly, návratnost čekaly za 12 až 15 let. Za loňský rok měly kumulovanou ztrátu 282 milionů.

Částečná kompenzace pro penzijní společnosti může být obsažena v dalších návrzích komise. Ta nyní vymýšlí, jak ještě více zatraktivnit třetí pilíř a jak do něj více zapojit zaměstnavatele. První návrhy by měly být známé během srpna.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy