Drábkův nesplněný slib. Složenkou už dávky nedostanete

Petr Kučera Petr Kučera
5. 11. 2012 5:00
Do konce roku měl existovat nový model, ministerstvo ani spořitelna o něm ale nejednají
Foto: ČS

Praha - Příjemci sociálních dávek, kteří bez "objektivního důvodu" chtějí nadále dostávat peníze poštovní poukázkou, mají zřejmě definitivně smůlu. Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž neplánuje splnit svůj slib, že pro ně nejpozději do konce roku připraví speciální produkt.

Potvrzuje se tak informace, s níž přišel online deník Aktuálně.cz už na jaře: Ministerstvo chce zavedením takzvané sKarty zcela zrušit možnost dostávat dávky "složenkou". Výjimky povolí pracovníci úřadu práce jen z důvodů, jako je zdravotní stav příjemce nebo špatná dostupnost bankomatu u jeho bydliště.

Ministerstvo vedené Jaromírem Drábkem přitom na informace médií o "konci složenek" reagovalo opakovaným ujištěním, že lidé o tuto možnost nepřijdou - jen si za ni budou muset nově připlatit tak, aby stát nedoplácel na poštovné.

Tuto službu podle zjištění Aktuálně.cz nechystá ani Česká spořitelna, s níž ministerstvo uzavřelo smlouvu na sKarty, ani samotné ministerstvo ve spolupráci s jiným komerčním subjektem. Podle spořitelny by iniciativa měla vyjít od úřadu, ale ten naopak spoléhá na spořitelnu.

Možnost dostávat dávky složenkou (nebo osobní donáškou) tak má od příštího roku zůstat jen příjemcům, u nichž podle úředníků existuje "objektivní důvod" pro jiný než bezhotovostní příjem dávek. Všichni ostatní budou muset dostávat peníze od státu prostřednictvím sKarty.

Složenky preferuje přes třetinu příjemců

Přímo na bankovní účty příjemců bylo vloni vypláceno jen zhruba 63 procent dávek státní sociální podpory. Zbytek byl vyplácen jinými způsoby, zejména poštovní poukázkou nebo hotově.

U některých dávek však složenky preferuje až polovina příjemců. Například podporu v nezaměstnanosti dosud formou poukázky dostávalo zhruba 40 procent lidí, dávky v hmotné nouzi 45 procent, stejně jako příspěvek na péči.

Ministerstvo opakovaně ujišťovalo, že o tuto možnost lidé úplně nepřijdou, jen už nebude bezplatná jako dosud. Naposledy na konci června, těsně před startem sKaret.

Foto: Vojtěch Marek
Psali jsme:
Drábek couvá, sociální dávky zatím pošle i složenkou
Dávky už vám složenkou jen tak nepošleme, říká náměstek
Složenkou už dávky nepřijdou? Další chaos kolem reformy

"Pokud bude příjemce trvat na zasílání dávek prostřednictvím peněžních poukázek, budeme i v roce 2012 využívat stávající řešení. V této době budou vznikat navazující komerční produkty podle poptávky na zajištění zasílání složenkou typu B nebo donášky do místa bydliště. Po uplynutí této doby si služby bude hradit každý sám, pokud nebude uznán jeho požadavek na donášku peněz jako oprávněný," uvedla tehdy mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

Úřad tehdy sliboval, že bude po České spořitelně požadovat zahrnutí této možnosti mezi nadstandardní služby k sKartě. Spořitelna přitom od začátku takovou možnost odmítala, protože nebyla součástí smlouvy.

Žádný posun, čas se krátí

Jak se nyní ukázalo, od zmíněného června až do konce října, kdy z funkce ministra odešel Jaromír Drábek (TOP 09), se žádná dohoda s Českou spořitelnou neuskutečnila. Více než čtvrt roku na ni přitom měl čas i první náměstek Vladimír Šiška, kterého Drábek odvolal na začátku října kvůli obvinění z korupce.

"Žádná jednání na toto téma mezi námi a ministerstvem neprobíhají. Ve smlouvě tento bod není, a proto ani neplánujeme od ledna tuto službu poskytovat," potvrzuje Jan Holinka z tiskového oddělení České spořitelny.

Banka sice nabízí službu převodu prostřednictvím poštovní poukázky, ta je ale k dispozici jen ke standardnímu osobnímu účtu, tedy pouze běžným klientům České spořitelny, nikoliv nedobrovolným majitelům virtuálního účtu k sKartě.

Podle zástupců spořitelny má tato otázka směřovat na stát. Ten ale naopak odkazuje na banku. "Úřad práce ČR nemá oprávnění nějaký komerční produkt zajišťovat, je to záležitost soukromého finančního sektoru," říká tiskový mluvčí úřadu Jiří Reichl.

Vyřeší se to samo. Přinutíme vás

"Úřad práce postupuje individuálně a v odůvodněných případech může rozhodnout o tom, že může být zachován stávající způsob výplaty dávek," říká Reichl. Podobně se k budoucnosti poštovních poukázek vyjádřil také Jaromír Drábek ve svém posledním rozhovoru ve funkci ministra.

Zástupci ministerstva i České spořitelny nyní poukazují také na fakt, že zhruba 90 procent majitelů sKarty si dosud zvolilo bezhotovostní převod na účet. Podíl těchto plateb je tak zatím výrazně vyšší než dříve, kdy se pohyboval kolem 60 procent.

Údaj o 90 procentech ale zkresluje fakt, že sKartu zatím dostávali především "méně problémoví" příjemci, typicky u rodičovského příspěvku. Naopak podpora v nezaměstnanosti nebo dávky v hmotné nouzi přejdou na sKartu až po Novém roce - právě zde byl podíl složenek vyšší.

Čerstvým majitelům sKarty navíc v praxi často nic jiného nezbylo. Podle informací Aktuálně.cz jim totiž úředníci tvrdí, že zasílání poštovní poukázkou končí a budou ho povolovat jen ve výjimečných případech - ty pak zůstanou z pohledu příjemců bezplatné.

Až do konce letošního roku se sice nic nemění - lidé mohou dál trvat na složence hrazené státem, ačkoliv neprokážou "objektivní důvod". Zájemci ale netuší, jak se podmínky změní po Novém roce.

Úřad ani spořitelna se tak tedy nedozví, kolik lidí skutečně trvá na zasílání dávek složenkou jen proto, že jim to tak prostě vyhovuje, a jsou za to ochotni nově i hradit poplatky. A to přesto, že převod na účet je modernější a v zásadě pohodlnější formou.

Stát by neušetřil, spořitelna nevydělala

Mluvčí Úřadu práce ČR Jiří Reichl odkazuje na bankovní statistiky, podle nichž je v Česku více platebních karet než obyvatel. Z nich ale nevyplývá, kolik lidí vlastní více karet a kolik naopak žádnou.

Například podle zhruba rok starého průzkumu společnosti Median na reprezentativním vzorku 15 tisíc občanů nemá žádnou platební kartu zhruba třetina obyvatel. Podle jiných průzkumů je to však už méně než desetina populace. A jen zhruba tři procenta lidí nevyužívají žádný bankovní účet, zjistila pro změnu agentura Ipsos Tambor.

Téměř 90 procent lidí, kteří už dostali sKartu, si přitom nechává peníze ihned převádět na svůj účet u banky, nenechává je tedy na virtuálním účtu u České spořitelny. Drábek se Šiškou přitom věřili, že lidé si budou díky sKartě více vybírat peníze v bankomatu nebo platit sociální kartou v obchodech.

Ministerstvo chce díky sKartě ušetřit hlavně za poplatky spojené se složenkami a za poštovné (oznámení týkající se dávek mají lidem chodit do "internetového bankovnictví" na webu sKontakt.cz). Česká spořitelna pro změnu měla vydělávat hlavně na provizích, které jí za platby kartou u terminálů musí platit obchodníci.

Po obvinění náměstka Šišky z korupce u jiné veřejné zakázky a následné Drábkově rezignaci nyní zesiluje tlak na přehodnocení projektu sKaret, a to i ze strany koaliční ODS.

Foto: Jan Langer
Čtěte také:
Stát nemůže omezit sKartu? Jak je to doopravdy
Zneužívání dávek zatím sKarta nezamezí, uznává náměstek
Nová karta na dávky má problém. Její adresu má drogerie
 

Právě se děje

Další zprávy