Drábek usnadní zaměstnávání cizinců. Ale jen vzdělaných

Karel Toman
21. 8. 2012 6:00
Ministr ustupuje kritice silných amerických firem, kterým zkomplikoval život
Jaromír Drábek mírní proticizineckou politiku. Nejdřív ustoupil českým zelinářům, teď couvá před americkými hi-tech firmami.
Jaromír Drábek mírní proticizineckou politiku. Nejdřív ustoupil českým zelinářům, teď couvá před americkými hi-tech firmami. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ministerstvo práce a sociálních věcí usnadní uznávání vzdělání, kterého cizinci ucházející se o práci v Česku dosáhli v zahraničí. Online deníku Aktuálně.cz to potvrdila mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

Úřad práce podle ní začne opatření realizovat "v průběhu nejbližších dní". Ustoupí tak tlaku velkých amerických firem, jimž se nelíbilo nedávné zpřísnění zaměstnávání cizinců ze zemí mimo Evropskou unii, zavedené ministrem Jaromírem Drábkem.

V některých případech už podle Plívové nebude úřad práce vyžadovat takzvanou nostrifikaci, tedy ověření platnosti dosaženého vzdělání. Například tehdy, pokud cizinec požádá o prodloužení pracovního povolení a nostrifikaci dokladů už doložil v původní žádosti.

Ulevit by se tak mělo hlavně tuzemské "znalostní ekonomice", konkrétně významným inovativním firmám s vysokou přidanou hodnotou.

Interní opatření, podrobnosti tajné

Firmám by opatření mělo snížit administrativu i náklady. Za žádost o nostrifikaci se totiž platí tisícikorunový poplatek a na její vyřízení mají úřady 30 dní.

Boj za usnadnění pravidel v Česku spustily především významné americké firmy, například IBM, působící v Americké obchodní komoře. Nedávné změny v zákoně o zaměstnanosti z dílny ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) jim totiž zaměstnávání cizinců hodně zkomplikovaly. Tyto firmy přitom často na vysoce kvalifikované posty nemohou najít vhodného tuzemského experta.

Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát
Čtěte také:
Zahraniční dělníci od léta nedostanou práci v Česku
Pracovní povolení pro cizince: Drábek mírní přísný plán
Drábek bere práci Ukrajincům, o místa ale přijdou Češi

Odbornou způsobilost bude podle Plívové možné nově prokazovat formou nostrifikace nebo osvědčením Střediska pro ekvivalenci dokladů o vzdělání.

Další podrobnosti i plné znění ministerského nařízení ale Plívová odmítla sdělit s odůvodněním, že jde o "interní opatření". Podle informací Aktuálně.cz by změny měly být zakotveny v prováděcím předpisu k zákonu a týkat by se měly profesí, kde je potřeba dokládat studium na vysoké škole. Na středisku pro ekvivalenci by pro ně měl platit zjednodušený režim.

Realita horší než zákon

Příliš jasno ale zatím nemají ani hráči, kteří se za privátní sféru na jednání o změně vládní politiky podíleli.

"Sami s napětím čekáme, co z toho boje vyleze," říká Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka Manpower, největší personální agentury u nás, jejímž klientem je mimo jiné i IBM. Rezlerová je zároveň členkou výborů, které problém zaměstnávání zahraničních expertů připomínkovaly pro Americkou obchodní komoru i pro Svaz průmyslu a obchodu.

"Ministerstvo se zachovalo jako vždy, problém s cizinci řešilo restrikcí. Teď dělají vstřícné kroky, protože jim odevšad chodí protesty," tvrdí Rezlerová.

"Je to strašné. Úřady neumí rozeznat dělníky od specialistů. Lhůty, biometrické údaje... realita je ještě horší než zákon," dodává.

"Jasné je z toho to, že dochází k usnadnění u pracovních povolení u více kvalifikovaných pozic," komentoval stručné stanovisko ministerstva práce Marek Čaněk z Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty v České republice.

Zejména v Česku působící nadnárodní firmy podle něj po něčem podobném volají už dlouho. "Například Škoda Mladá Boleslav prý vyčíslila náklady na nostrifikace na 2,6 milionu, IBM prý neoficiálně hrozili i odchodem z ČR. Šéf Americké obchodní komory se kvůli tomu sešel s ministrem Drábkem," tvrdí Čaněk.

Online deník Aktuálně.cz minulý týden požádal o vyjádření i Škodu Auto i Americkou obchodní komoru, odpověď ale zatím nedostal.

Před nekvalifikovanými cizinci se chráníme

Ministerstvo práce zároveň potvrdilo, že zaměstnávání nekvalifikovaných cizinců usnadnit nehodlá. Povolení jim tak bude vydáváno nejvýš na 24 měsíců, v praxi však podle Čaňka na půl roku.

Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát
Čtěte také:
Konec českého snu? Ukrajinští havíři nechtějí domů
Agentury: Drábek zavádí diskriminaci, budeme se bránit

Podle Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty by se ale uznávání vzdělání mělo usnadnit i pro méně kvalifikované pozice.

"Slyšel jsem například o migrantech z Makedonie, kteří už několik let pracuji v České republice na manuální kvalifikované pozici, je jim přes padesát let, obdobu učňáku studovali už před mnoha lety. Jednak nemají v ČR potřebné doklady pro nostrifikaci středoškolského vzdělání, a pak je otázka, jestli jim je škola schopna nebo ochotna vydat hodinové dotace k jednotlivým předmětům, které kdysi absolvovali, což je u nostrifikací potřeba dokládat," tvrdí Čaněk.

Usnadnění uznávání zahraničních odborných a vysokých škol tak má podle Plívové mimo jiné "obohatit pracovní trh v ČR vysoce kvalifikovanými pracovníky z řad cizinců".

Přísnější postoj vůči méně kvalifikovaným cizincům má před nimi naopak tuzemský pracovní trh ochránit a snížit tak nezaměstnanost. "Například u takových skupin, jako jsou mladiství nebo osoby s nízkou kvalifikací," tvrdí Plívová.

I v tomto případě ale ministr Drábek nakonec ustoupil protestům například zemědělských firem, kterým se nedaří na práci na polích sehnat dostatek pracovníků z Česka.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Skikrosařka Kučerová byla sedmá na SP v Gruzii

Skikrosařka Nikol Kučerová byla sedmá na Světovém poháru v Bakuriani a zajela nejlepší výsledek v sezoně. Sedmnáctiletá Diana Cholenská si v Gruzii 15. místem vytvořila kariérní maximum.

Jednatřicetiletá Kučerová v Bakuriani, kde startovalo šestnáct lyžařek, zvládla první vyřazovací jízdu a z druhého místa postoupila do semifinále. V něm obsadila čtvrté místo a nastoupila do malého finále, v němž si třetí příčkou zajistila celkovou sedmou pozici. Cholenská nedokončila čtvrtfinálovou jízdu.

Závod vyhrála Švýcarka Fanny Smithová a po pátém vítězství v sezoně ovládla potřetí v kariéře celkové hodnocení SP ve skikrosu. Mezi muži se z premiérového pohárového triumfu radoval Němec Florian Wilmsmann.

V březnu čekají skikrosaře závěrečné dva závody v ruském Sunny Valley a švýcarském Veysonnaz.

SP ve skikrosu v Bakuriani (Gruzie):

Muži: 1. Wilmsmann (Něm.), 2. Mobärg (Švéd.), 3. Schmidt, 4. Leman (oba Kan.).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Howden (Kan.) 562 b., 2. Lenherr 347, 3. Regez (oba Švýc.) 341.

Ženy: 1. Smithová (Švýc.), 2. Näslundová (Švéd.), 3. Bergerová Sabbatelová (Fr.), 4. Thompsonová (Kan.), …7. Kučerová, 15. Cholenská (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Smithová 765, 2. Thompsonová 457, 3. Bergerová Sabbatelová 414, …13. Kučerová 174, 29. Cholenská 35.

před 21 minutami

V Adelaide vyhrála Šwiateková, po Roland Garros má druhý titul

Polská tenistka Iga Šwiateková vyhrála turnaj v Adelaide a po loňském senzačním triumfu na grandslamovém Roland Garros získala na okruhu WTA druhý titul. Světová osmnáctka ve finále porazila druhou nasazenou Švýcarku Belindu Bencicovou dvakrát 6:2.

Devatenáctiletá Šwiateková neztratila v pěti zápasech na tvrdém povrchu v Adelaide ani set. Finále trvalo jen hodinu a šest minut, Bencicová v něm soupeřce pomohla osmi dvojchybami a v obou sadách přišla dvakrát o servis. Vítězka ji při svém podání nepustila ani k jedinému brejkbolu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy