Drábek: Snížíme dávky všem, kdo neplatí pokuty či nájem

Petr Kučera Petr Kučera
25. 7. 2010 6:30
Přísnější kontroly mohou ušetřit 10 miliard, věří ministr Jaromír Drábek
Ministr Jaromír Drábek
Ministr Jaromír Drábek | Foto: Jan Langer

Praha - Dosavadní omezení, podle kterého nejsou sociální dávky postižitelné exekucí, během pár měsíců skončí. Je to jedna z priorit nového ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09).

"Žadatelé o jakoukoliv sociální dávku od státu navíc budou muset nově prohlásit, že pomoc skutečně potřebují," říká Drábek v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

A.cz: Pomoc od státu mají nově dostávat jen lidí, kteří ji opravdu potřebují. Dosud je ale rozhodující momentální měsíční nebo čtvrtletní příjem, nikoliv celkové majetkové poměry žadatele. Změní se to?

Žadatel o jakoukoliv podporu státu - tedy vlastně od svých spoluobčanů - bude muset čestně prohlásit, že se bez té podpory skutečně neobejde. Zní to sice jako formalita, ale chceme to pak kontrolovat - sice namátkově, ale důsledně. Aby bylo jasné, že dodržování pravidel se prostě nevyplácí.

A.cz: Takže člověk, který má oficiálně minimální příjem, ale současně vlastní třeba dvě auta a domy, už podporu nedostane?

Ano, rozhodující bude, zda tu podporu skutečně potřebuje.

Chystané změny

  • Základní princip: Aby se lidem, kteří mohou pracovat, nevyplácelo žít jen ze státní podpory. Zároveň mají některé dosud plošně vyplácené dávky nově náležet jen těm, kdo je opravdu potřebují.
  • Povinně do školy. Výplata sociálních dávek bude striktně vázána na zajištění řádné docházky dětí do školy.
  • Aktivní nezaměstnaní. Podpora v nezaměstnanosti bude vázána na aktivitu nezaměstnaného. Stejně tak výše dávek hmotné nouze bude odstupňována podle aktivity. Hůře než dosud na tom budou zaměstnanci, kteří sami podají výpověď nebo odejdou dohodou - dostanou pak nižší podporu v nezaměstnanosti. Naopak kdo začne podnikat jako živnostník, o podporu nepřijde.
  • Nehotovostní výplaty dávek (poukázky, elektronické karty) se mají více rozšířit. Cílem je ochrana zájmů dětí.
  • Porodné v současné plošné podobě skončí. Od roku 2011 na něj bude mít nárok jen rodina, jejíž příjem je menší než 2,4 násobek životního minima (hranice je tedy stejná jako u přídavku na dítě). Porodné dostane každá matka jen na první dítě, nikoliv na další v pořadí.
  • Rodičovský příspěvek pro čtyřletou rodičovskou dovolenou bude "redukován tak, aby byl stejně výhodný jako u dvouleté rodičovské dovolené". Koalice tím chce odstranit dosavadní stav, kdy čtyřleté čerpání příspěvku může být za určitých okolností celkově výhodnější než dvouleté (počítá přitom však jen samotný rodičovský příspěvek, nikoliv jeho součet s peněžitou podporou v mateřství u dvouleté varianty).
  • Příspěvek na péči pro 1. stupeň bude u dospělých redukován na 800 Kč měsíčně, což podle koaliční smlouvy odpovídá skutečným nákladům na péči těchto osob. Jinak zůstane zachován stejný stav jako v roce 2010 (po Janotově úsporném balíčku).
  • Domácí péče o seniory. Vláda podpoří rozvoj péče o seniory v domácím prostředí. Zavede nový daňový odpočet ve stejné výši jako při péči o děti (967 Kč měsíčně) pro členy rodiny, kteří doma pečují o seniory s vyšším stupněm závislosti na jejich péči.
  • Sociální příplatek bude zrušen bez náhrady. Dosud na něj měly nárok sociálně nejslabší rodiny (do dvounásobku životního minima) a byl určen na náklady spojené se zabezpečováním potřeb jejich dětí.

A.cz: Úřady práce při kontrolách zjistily, že v roce 2008 bylo na sociálních dávkách zhruba 100 milionů korun vyplaceno neoprávněně. Teď chcete kontroly výrazně zpřísnit. Máte nějaký odhad, kolik díky tomu budou muset podvodníci vrátit zpátky?

Rádi bychom, aby přísnější kontroly omezily počet těch, kteří neoprávněně čerpají dávky, alespoň o 10 až 20 procent. Díky tomu bychom ušetřili něco kolem deseti miliard. Do toho ale počítám nejen sumu, na kterou díky přísnějším kontrolám přijdeme, ale taky sumu, kterou vůbec nevyplatíme díky tomu, že přísnější postup odradí řadu lidí už předem.

A.cz: Chcete, aby úředníci častěji kontrovali příjemce sociálních dávek přímo v terénu. Současně ale musíte - jako jiné rezorty - ušetřit v rozpočtu 10 procent, což se dotkne počtu úředníků nebo jejich platů. Zjednodušeně řečeno jim tedy nabízíte více práce za méně peněz...

Ano, říkáte to přesně, bohužel ta úsporná opatření jsou daná. Budeme muset ušetřit 10 procent. Chceme zvážit, které agendy v rezortu jsou nezbytné - tak, aby současně mohlo dojít k posílení té kontroly dávek i práce na černo. Protože tam státu uniká plno peněz. A to jsou peníze všech lidí, kteří se chovají podle pravidel.

Od roku 2012 chceme ušetřit také zjednodušením sociálních dávek. Dnes jich je kolem dvaceti, vyplácí a kontrolují je tři úřady. Dávky chceme sjednotit do tří až čtyř, úřady do jednoho. Kromě toho, že ušetříme na administrativě, bude nový systém méně náročný i pro žadatele.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Otcovská dovolená nebude, stát podpoří částečné úvazky
Nová vláda matkám: Porodné končí, ale mateřská neklesne
Změny v práci: Nižší odstupné, delší zkušební doba

A.cz: Plánujete zrušit dosavadní omezení, podle kterého nejsou sociální dávky postižitelné exekucí?

Ano, budu se to snažit zrušit co nejdříve. Nevím, jestli to stihneme hned od 1. ledna, ale brzy určitě.

A.cz: A tu možnost, aby úřady mohly ze sociálních dávek předem strhávat různé dluhy, omezíte jen na dluhy vůči veřejné správy, typicky třeba na nájemné obecních bytů nebo na pokuty? Nebo půjde o exekuce obecně, tedy nejen o dluhy vůči státu a obcím?

Tohle musíme ještě pečlivě zvážit. Ale myslím, že pokud už nyní mají zaměstnavatelé povinnost vymáhat některé srážky ze mzdy, tak je velmi těžko principiálně obhajitelné, aby státní správa nedělala totéž - tedy aby neměla stejné povinnosti srážek ze sociální podpory. Ale každopádně dál bude platit, že určitá část dávek musí zůstat příjemci a nelze ji zabavit.

A.cz: Většina lidí zřejmě souhlasí s tím, že pomoc od státu mají dostávat jen ti, co ji opravdu potřebují. Proč ale tedy rušíte také sociální příspěvek pro lidi s nejnižšími příjmy?

Budu se tam snažit najít nějaké řešení u případů, kdy je ten příspěvek skutečně potřebný. V současnosti se ten příspěvek obvykle pohybuje ve stokorunách měsíčně. Zkusíme jej nahradit něčím, co je méně administrativně náročné, na co nebude potřeba speciální formulář a podobně.

A.cz: Omezujete také příspěvek na péči pro lidi, kteří jsou závislí na péči ostatních. V první skupině, tedy u lehké závislosti, klesne z dvou tisíc na 800 korun měsíčně...

Ten chceme omezit jenom v první skupině a jenom u dospělých, nikoliv u dětí. Bohužel musíme šetřit a právě proto, že nechceme škrtat u skutečně závažných postižení ve 2., 3. a 4. skupině, rozhodli jsme se pro redukci v 1. skupině, kde příspěvek pobírá přes 100 tisíc lidí. V tuto chvíli nedokážeme z fiskálního pohledu udělat nic jiného než tu dávku plošně snížit, určitě to ale brzy budeme řešit systémově. Tak, abychom lépe rozlišili mezi lidmi v aktivním věku a mezi lidmi, kde jde o omezení dané stářím.

 

Právě se děje

Další zprávy