ČEZ a spol. už neopouští tolik lidí. Pomohly "chytré" fixace

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
8. 1. 2015 6:30
Za poklesem počtu změn dodavatelů energií stojí podle odborníků smlouvy na několik let. Svou roli ale hraje třeba i zákaz domovních prodejců.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Velké energetické firmy se lépe než v minulosti brání dravější konkurenci. Češi mění čím dál méně své dodavatele elektřiny a zemního plynu. Ukazují to nejnovější statistiky operátora trhu s energiemi (OTE) za rok 2014.

V případě elektřiny se pro změnu dodavatele v loňském roce rozhodlo 333 542 tuzemských domácností, což je o desetinu méně než v roce 2013. Markantnější pokles byl u dodávek plynu. K jiné firmě přešlo o třetinu méně zákazníků než předloni, celkem 200 389.

Podle odborníků je tento sestupný trend dán zejména rostoucím počtem domácností, které se energetickým firmám s příslibem zachování výhodných cen upíšou na více let. 

Fixace i podomní prodejci

Možnost změnit dodavatele elektřiny mají tuzemské domácnosti už od roku 2006. O rok později se jim otevřel trh se zemním plynem.

Nejvíc změn u dodávek elektřiny proběhlo v roce 2012, kdy od stávajícího dodavatele přešlo k jiné firmě 473 128 zákazníků. V případě plynu byl rekordním rokem již rok 2011, pro změnu se rozhodlo 361 941 odběratelů.

Od té doby se počty „přeběhlíků“ každý rok snižují. "Hlavním důvodem je zřejmě stále rostoucí počet fixovaných smluv," říká jednatel poradenské společnosti ENA Jiří Gavor.

"Řada domácností již dříve podepsala smlouvu na dobu určitou, kterou nelze předčasně vypovědět. Případnou změnu dodavatele potom musejí odložit, než závazek vyprší," doplňuje jej analytik srovnávacího portálu CenyEnergie Petr Woff.

Podle Woffa mohla mít na pokles změn dodavatele v loňském roce vliv i neblahá zkušenost zákazníků s podomními prodejci. "Lidé jsou ostražitější vůči podomnímu prodeji, který byl postupně zakázaný ve většině krajských měst," říká Woff.

Výraznější omezení přestupů u dodávek plynu pak analytici přisuzují stabilizaci cen. "Motivem ke změně dodavatele bývají cenové pohyby. A ceny plynu v podstatě již druhým rokem stagnují," vysvětluje Jiří Gavor.

Za věrnost nižší ceny

Cílem obchodníků je i nadále oslovovat svou nabídkou co největší masu lidí, a to na co nejdelší možnou dobu. Přijít nechtějí ale ani o své stávající zákazníky, kterým v řadě případů začnou postupně končit dlouhodobé smlouvy s cenovou fixací. Na trh proto přicházejí se stále většími cenovými výhodami. Na oplátku pak chtějí věrnost.

Například energetický gigant ČEZ představil v říjnu nový produkt Garant. Zákazníkům slibuje desetiprocentní slevu z ceny silové elektřiny oproti standardním produktům. Podmínkou je, aby se firmě upsali na dva roky. Oproti produktům s fixací ceny, na které byli zákazníci doposud zvyklí, se ale liší tím, že umožňuje případné zlevnění.

"Pokud půjdou ceny silové elektřiny na trzích nahoru, zůstanou našim zákazníkům ceny stejné. Pokud bude elektřina zlevňovat, zlevníme i my," vysvětlil na říjnové tiskové konferenci generální ředitel ČEZu Daniel Beneš.

S obdobným produktem přišel i konkurenční E.ON, který zákazníkům za dva roky věrnosti v rámci produktu Prémie slíbil třináctiprocentní pokles ceny elektřiny. Novinku s jednosměrnou fixací představila také společnost PRE, u ní mohou odběratelé s dvouletou smlouvou ušetřit až 5,5 procenta nákladů na silovou elektřinu.

Pojistit se proti případnému růstu cen na trzích mohou zákazníci také v případě dodávek zemního plynu. Například skupina RWE při fixaci ceny na tři roky zákazníkům nabízí v rámci produktu Optimal postupný pokles cen v každém smluvním roce. Produkt Relax pak garantuje nižší cenu ihned po podpisu smlouvy s garancí po celé období.

Už leden ukáže

"Tyto produkty jsou úspěšné. Zvýhodněné produkty s fixací mají ve své nabídce i alternativní dodavatelé," dodává analytik Jiří Gavor. A potvrzují to také údaje samotných společností, například u PRE má fixovanou cenu už 60 procent zákazníků.

Podle Gavora je tudíž velmi pravděpodobné, že pokles počtu změn dodavatele elektřiny a plynu bude pokračovat i v příštích letech. Jaká bude tendence Čechů měnit dodavatele v letošním roce, se podle Gavora ukáže velmi záhy. "Nejvyšší počet změn se tradičně odehrává na začátku roku, brzy budeme tedy znát letošní trend," vysvětluje Gavor. Na jakém počtu se změny dodavatele nakonec ustálí, bude podle něj ale jasnější až po několika letech stagnace.

Dojde na krachy menších obchodníků?

Domácnosti mají v současné době na výběr mezi 813 obchodníky s elektřinou a 335 dodavateli zemního plynu. Takové jsou loňské statistiky Energetického regulačního úřadu. Trhu ale dominuje jen pár desítek subjektů. Podle Woffa si 99 procent trhu mezi sebe dělí 25 největších dodavatelů.

A tyto firmy svou pozici na trhu nadále upevňují a hledají další možné cesty, jak si udržet stabilní pozici. "Už vloni na podzim převzal E.ON společnost Lumen Energy. Bohemia Energy marně usilovala o vstup do Pražské plynárenské," rekapituluje významné loňské pohyby na trhu obchodníků s energiemi Woff.

Podobné změny lze podle něj očekávat i v následujících letech. Vyloučeno není ani to, že někteří slabší hráči neobstojí a budou muset trh opustit. "Například skokové zdražení cen na burze vždy představuje velké riziko pro menší, kapitálově slabé dodavatele. Pokud tedy dojde k cenovým pohybům, může takovým  firmám hrozit i krach," varuje Gavor.

 

Právě se děje

Další zprávy