Do prodeje jdou další státní dluhopisy. Páté emisi pomohly zřejmě Vánoce, zájem rostl

Kateřina Hovorková ČTK Kateřina Hovorková, ČTK
23. 12. 2019 14:58
Ministerstvo financí zahájilo prodej další, šesté emise státních dluhopisů pro občany s názvem Dluhopisy Republiky. Ukončená pátá emise byla o něco málo úspěšnější než ta letní, pomohly zřejmě Vánoce a možnost pořídit si k dluhopisům dárkové certifikáty.
Foto: MF ČR

V právě skončeném pátém upisovacím období lidé podali 2922 žádostí o úpis v celkové hodnotě 1,72 miliardy korun. Jde o lepší výsledek než v letní emisi, kde na 2051 žádostí připadlo 1,24 miliardy korun. Ministerstvo financí lepší výsledek předpokládalo. "Někteří lidé darují dluhopisy jako dárek příbuzným. Mohou si k nákupu pořídit i dárkový certifikát," uvedl úřad v minulosti. 

V další navazující šesté emisi, která právě odstartovala, úřad opět nabízí investorům tři typy dluhopisů - reinvestiční, protiinflační a fixní dluhopis s konstantní výší výnosu v každém roce. Bude je možné koupit do 13. března 2020. Datum vydání je stanoveno na 1. dubna 2020.

Výnosy reinvestičního a fixního dluhopisu přitom budou v další emisi vyšší než v předchozí. V případě dluhopisu s fixním výnosem ministerstvo u šesté emise stanovilo každoroční výnos na 1,5 procenta, u předchozí emise to bylo 1,25 procenta.

Reinvestiční spořicí dluhopis bude mít stejně jako předchozí emise rostoucí roční výnosy. Průměrnou roční úrokovou sazbu MF stanovilo u nové emise na 1,62 procenta před zdaněním. V první emisi byl průměrný výnos u reinvestičního dluhopisu stanoven na 2,07 procenta před zdaněním, ve druhé na 1,99 procenta, ve třetí emisi 1,91 procenta, ve čtvrté 1,62 procenta před zdaněním a v páté 1,42 procenta.

U takzvaného protiinflačního dluhopisu je nadále jeho výnos stanoven podle vývoje spotřebitelských cen a navýšen o marži 0,5 procenta ročně. Podle finančních odborníků je právě tento dluhopis nejvýhodnější. Minimální úrokovou sazbu ministerstvo garantuje na 0,5 procenta ročně, tedy stejně jako u předchozí emise.

Největší zájem o státní dluhopisy byl ve třetí emisi, kdy úřad nabídl nově výhodní protiinflační dluhopis. Tehdy dosáhl objem 5,4 miliardy. Na následující pokles zájmu ministerstvo reagovalo prohlášením, že cílem projektu není maximalizovat prodeje, ale otevřít domácnostem dlouhodobě možnost upisovat státní dluhopisy. Z tohoto pohledu je prý přirozené, že spuštění projektu doprovázela zvýšená poptávka, která se v postupně stabilizuje.

Všechny aktuálně nabízené dluhopisy, tedy reinvestiční, protiinflační a fixní dluhopis, je možné pořídit prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu nebo také na vybraných pobočkách České spořitelny. Na vybraných pobočkách ČSOB pak mohou zájemci pořídit pouze reinvestiční dluhopis.

Zároveň na pobočkách ČSOB i České spořitelny je možné požádat o zřízení elektronického přístupu ke správě majetkového účtu. 

Zájemci si mohou pořídit dluhopisy v minimální hodnotě 1000 Kč. Maximální objem je stanoven na pět milionů korun pro každý typ obligace. Doposud si lidé nakoupili spořící dluhopisy za zhruba 12 miliard korun. 

Emise Objem (mld. Kč)
Pilotní - podzim 2011 20,4
Jarní 2012 15,3
Vánoční 2012 30
Jarní 2013 17,5
Vánoční 2013 21,3
Dluhopis Republiky - 1. emise 2,92
Dluhopis Republiky - 2. emise 0,9
Dluhopis Republiky - 3. emise 5,4
Dluhopis Republiky - 4. emise 1,24
Dluhopis Republiky - 5. emise 1,72

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy

V Katovicích italští volejbalisté udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

PSG zažilo proti Lyonu obrat. V nastavení rozhodl Icardi

Fotbalisté Paris St. Germain otočili utkání 6. kola francouzské ligy s Lyonem a po vítězství 2:1 zůstali v nejvyšší soutěži nadále stoprocentní. O třech bodech pro domácí rozhodl ve druhé minutě nastaveného času Mauro Icardi. Lionel Messi hrál od začátku duelu, ale v 76. minutě střídal.

Tým z hlavního města tak drží v čele soutěže pětibodový náskok před druhým Marseille, které porazilo 2:0 Rennes.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy