Do prodeje jdou další státní dluhopisy. Páté emisi pomohly zřejmě Vánoce, zájem rostl

Kateřina Hovorková ČTK Kateřina Hovorková, ČTK
23. 12. 2019 14:58
Ministerstvo financí zahájilo prodej další, šesté emise státních dluhopisů pro občany s názvem Dluhopisy Republiky. Ukončená pátá emise byla o něco málo úspěšnější než ta letní, pomohly zřejmě Vánoce a možnost pořídit si k dluhopisům dárkové certifikáty.
Foto: MF ČR

V právě skončeném pátém upisovacím období lidé podali 2922 žádostí o úpis v celkové hodnotě 1,72 miliardy korun. Jde o lepší výsledek než v letní emisi, kde na 2051 žádostí připadlo 1,24 miliardy korun. Ministerstvo financí lepší výsledek předpokládalo. "Někteří lidé darují dluhopisy jako dárek příbuzným. Mohou si k nákupu pořídit i dárkový certifikát," uvedl úřad v minulosti. 

V další navazující šesté emisi, která právě odstartovala, úřad opět nabízí investorům tři typy dluhopisů - reinvestiční, protiinflační a fixní dluhopis s konstantní výší výnosu v každém roce. Bude je možné koupit do 13. března 2020. Datum vydání je stanoveno na 1. dubna 2020.

Výnosy reinvestičního a fixního dluhopisu přitom budou v další emisi vyšší než v předchozí. V případě dluhopisu s fixním výnosem ministerstvo u šesté emise stanovilo každoroční výnos na 1,5 procenta, u předchozí emise to bylo 1,25 procenta.

Reinvestiční spořicí dluhopis bude mít stejně jako předchozí emise rostoucí roční výnosy. Průměrnou roční úrokovou sazbu MF stanovilo u nové emise na 1,62 procenta před zdaněním. V první emisi byl průměrný výnos u reinvestičního dluhopisu stanoven na 2,07 procenta před zdaněním, ve druhé na 1,99 procenta, ve třetí emisi 1,91 procenta, ve čtvrté 1,62 procenta před zdaněním a v páté 1,42 procenta.

U takzvaného protiinflačního dluhopisu je nadále jeho výnos stanoven podle vývoje spotřebitelských cen a navýšen o marži 0,5 procenta ročně. Podle finančních odborníků je právě tento dluhopis nejvýhodnější. Minimální úrokovou sazbu ministerstvo garantuje na 0,5 procenta ročně, tedy stejně jako u předchozí emise.

Největší zájem o státní dluhopisy byl ve třetí emisi, kdy úřad nabídl nově výhodní protiinflační dluhopis. Tehdy dosáhl objem 5,4 miliardy. Na následující pokles zájmu ministerstvo reagovalo prohlášením, že cílem projektu není maximalizovat prodeje, ale otevřít domácnostem dlouhodobě možnost upisovat státní dluhopisy. Z tohoto pohledu je prý přirozené, že spuštění projektu doprovázela zvýšená poptávka, která se v postupně stabilizuje.

Všechny aktuálně nabízené dluhopisy, tedy reinvestiční, protiinflační a fixní dluhopis, je možné pořídit prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu nebo také na vybraných pobočkách České spořitelny. Na vybraných pobočkách ČSOB pak mohou zájemci pořídit pouze reinvestiční dluhopis.

Zároveň na pobočkách ČSOB i České spořitelny je možné požádat o zřízení elektronického přístupu ke správě majetkového účtu. 

Zájemci si mohou pořídit dluhopisy v minimální hodnotě 1000 Kč. Maximální objem je stanoven na pět milionů korun pro každý typ obligace. Doposud si lidé nakoupili spořící dluhopisy za zhruba 12 miliard korun. 

Emise Objem (mld. Kč)
Pilotní - podzim 2011 20,4
Jarní 2012 15,3
Vánoční 2012 30
Jarní 2013 17,5
Vánoční 2013 21,3
Dluhopis Republiky - 1. emise 2,92
Dluhopis Republiky - 2. emise 0,9
Dluhopis Republiky - 3. emise 5,4
Dluhopis Republiky - 4. emise 1,24
Dluhopis Republiky - 5. emise 1,72

 

Právě se děje

před 15 minutami

Podle Kaczyńského budou volby polského prezidenta nejpozději 28. června

Prezidentské volby se budou v Polsku konat nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám je překazit, prohlásil dnes rezolutně předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński. Dal přitom najevo, že k tomu využije "všechny prostředky, jež má stát k dispozici".

V Polsku pokračují ostré politické spory o termín už odložených voleb - opozice chce delší odklad, PiS konání co nejdříve. Původně byly volby hlavy státu vypsané na 10. května, ale kvůli šíření koronaviru se nekonaly. Vláda přes odpor opozice neuspěla se svou snahou prosadit zákon o výhradně korespondenčním hlasování. Volby nyní nestihne uspořádat ani do konce května.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Hongkong kvůli vměšování Číny nezasluhuje zvláštní status, řekl americký ministr zahraničí

Hongkong v současné chvíli nemá dostatečnou autonomii vůči Pekingu na to, aby bylo pro Spojené státy nadále opodstatněné udržovat s ním zvláštní vztahy oproti zbytku pevninské Číny. V reakci na současné snahy Pekingu o prosazení nové bezpečnostní legislativy v poloautonomní provincii to ve středu v Kongresu uvedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Rozhodnutí o změně zvláštního statusu, který USA Hongkongu přiznávají, nyní náleží prezidentovi Donaldu Trumpovi, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Sněmovna nevydala poslankyni SPD Maříkovou k stíhání za výroky o migrantech

Policie nyní nebude moci obvinit poslankyni SPD Karlu Maříkovou za její výroky o migrantech, které v minulosti napsala na sociální síti. Sněmovna ji ve středu k trestnímu stíhání zhruba po tříhodinové debatě nevydala, jak už dřív doporučil mandátový a imunitní výbor.

Pro vydání poslankyně hlasovalo pět ze 165 přítomných poslanců. Proti jich bylo 138.

Maříková loni v lednu na svém profilu na Facebooku přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti a hanobení národa, rasy nebo etnika.

Verdikt sněmovny neznamená, že případ úplně končí. Policisté by mohli Maříkovou obvinit potom, co přestane být političkou chráněnou imunitou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy