Do aukce míří zvláštní kolekce Kupkových kreseb. I v encyklopedii uměl použít ironii

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková - za podpory: logo Kodl
10. 10. 2021 9:22
Cyklus sto šesti přípravných kreseb Františka Kupky vytvořených pro encyklopedii Člověk a země mimořádně představí Galerie Kodl od 12. do 24. října. Poté dílo zamíří do aukce. Kvůli práci na encyklopedii dokonce Kupka navštěvoval univerzitní přednášky na pařížské Sorbonně.

Encyklopedie Člověk a země, vydaná ve Francii v letech 1904 až 1908, shrnuje dějiny lidstva od prehistorie po současnost, tedy do přelomu 19. a 20. století.  Příběh přibližuje prostřednictvím textu, map, různých nákresů, fotografií i Kupkových ilustrací. Právě ve Francii opočenský rodák Kupka většinu svého života pobýval, svět ho zná jako jednoho ze zakladatelů moderního abstraktního malířství. 

"Charakteristický je zde odklon od dosavadního pozitivismu k historicko-politickému kontextu, s důrazem na sociální tematiku. Vystavený soubor kreseb, jehož původ sahá do slavných sbírek Jindřicha Waldese, představuje nejrozsáhlejší a nejucelenější ilustrátorskou práci Františka Kupky z počátku 20. století," popsala pro Aktuálně.cz mluvčí Galerie Kodl Terezie Kaslová. Český podnikatel Waldes byl známým mecenášem umění v první polovině 20. století, zemřel za druhé světové války na Kubě.

Kaslová také připomněla, že kvůli zakázce na encyklopedii Kupka dokonce navštěvoval univerzitní přednášky z antropologie a historie na pařížské Sorbonně. 

"Ilustrace nejsou jen doplňkem, ale spíše rovnocennou součástí textu. Jedná se o práci doslova mamutích rozměrů v měřítku i rozsahu. Celkem jde o pět frontispisů, jednapadesát záhlaví kapitol, stejný počet vinět kapitol a dvě kompozice v úvodu," uvedla Kaslová.

"Úvodní záhlaví vyjadřují základní myšlenkový rámec, viněty odrážejí interpretaci s mnohdy karikaturním přídechem poukazujícím k malířovu světonázoru. Kupkovi nestačila jen konzultace se spisovatelem, stal se zde samostatným tvůrcem, vědcem, etnografem a sociologem kvetoucích i zašlých národů," sdělila mluvčí. 

Z ilustrátorského hlediska tak podle ní vytvořil slavný malíř zcela atypické dílo světového významu, mnohdy doplněné ironickými a satirickými jinotaji. 

Všech sto šest kreseb si lidé mohou prohlédnout v Galerii Kodl od 12. do 24. října. Poté celý soubor zamíří do aukce jako jedna položka. Aukce se bude konat 28. listopadu. Vyvolávací cena celého souboru je 25 milionů korun, odhadní cena je vyšší, 30 až 50 milionů korun. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

První kolo v Söldenu vyhrál domácí lyžař Leitinger, Krýzl byl osmapadesátý

Nečekaným lídrem úvodního závodu Světového poháru mužů v Södenu je po prvním kole domácí lyžař Roland Leitinger. Obří slalom zahájil nejrychlejším časem s vysokým startovním číslem 19. Třicetiletý vicemistr světa z roku 2017, jehož kariéru poznamenala zranění a v minulé sezoně se dostal jedinkrát do elitní desítky, má náskok 19 setin na francouzského mistra světa Mathieu Faivrea. Třetí je Švýcar Marco Odermatt s mankem 21 setin.

Pětatřicetiletý český reprezentant Kryštof Krýzl zůstal daleko za postupem do bodované třicítky. Se startovním číslem 51 dosáhl 58. času, na vedoucího Leitingera ztratil téměř čtyři sekundy (3,83). Ze 71 lyžařů byli tři pomalejší, zbývající do cíle nedojeli.

Druhé kolo začne ve 13:30.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Jihlavsku srazilo auto muže, ten na místě zemřel. Policie hledá svědky nehody

Na silnici I/38 na Jihlavsku v noci na neděli, asi půl hodiny po půlnoci, srazilo v pravém jízdním pruhu ve směru jízdy chodce a ujelo. Zraněný pětačtyřicetiletý muž na místě zemřel. Auto jelo po silnici ve směru od Dlouhé Brtnice na Stonařov. Policie hledá řidiče, kteří tam mezi půlnocí a 01:00 projížděli a mají ve vozech palubní kamery. Zavolat mají na tísňovou linku 158. ČTK to sdělila mluvčí krajské policie Dana Čírtková. "Současně se obracíme na všechny řidiče, kteří místem projížděli a mohli by poskytnout informace k pohybu chodce po této silnici," dodala.

Další zprávy