České domácnosti dluží bankám už přes jeden a půl bilionu korun

ČTK ČTK
31. 1. 2018 10:44
Nejvíce si lidé půjčují na bydlení - z celkového objemu dluhů domácností tvoří tyto úvěry zhruba tři čtvrtiny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Dluhy českých domácností vůči bankám loni v prosinci stouply proti listopadu o 8,4 miliardy na 1,535 bilionu korun. Meziročně dlužily domácnosti o 106,6 miliardy více. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká národní banka. Zadluženost firem v porovnání s listopadem klesla, meziročně byla vyšší.

Nefinanční podniky na konci prosince dlužily bankám zhruba 1,036 bilionu korun, což je meziměsíčně o zhruba osm miliard méně. Meziročně byly úvěry podniků vyšší o 41,2 miliardy korun.

Dluhy domácností rostou od února 2016. Nejvíce si lidé půjčují na bydlení. Z celkového objemu dluhů domácností tvoří úvěry na bydlení zhruba tři čtvrtiny. Meziměsíčně se tyto úvěry v prosinci zvýšily podle ČNB o 0,6 procenta na 1,148 bilionu korun. Spotřebitelské úvěry činily na konci loňského roku téměř 230 miliard korun, což bylo proti předchozímu měsíci o 0,3 procenta více.

Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.

 

Právě se děje

Další zprávy