Dlouhé fronty před úřady. O dotace na výměnu starých kotlů je velký zájem

ČTK ČTK
25. 1. 2016 14:51
Před úřady v Ústeckém, Zlínském a Libereckém kraji lidé stáli dlouhé fronty kvůli dotacím na výměnu starých kotlů. V Královéhradeckém kraji se žádosti podávaly výhradně elektronicky. Už dříve začal příjem žádostí v některých dalších krajích.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - O dotace na výměnu starých kotlů je velký zájem. Žádosti dnes začaly přijímat krajské úřady v Ústeckém, Zlínském a Libereckém kraji. Fronty se stály dlouho před otevírací dobou, první zájemci už čekali od nedělního odpoledne. V Královéhradeckém kraji dnes naopak příjem žádostí zastavili, lidé dotaci 100 milionů korun po 14 dnech vyčerpali.

V Hradci Králové však lidé stát frontu nemuseli, žádosti se podávaly výhradně elektronicky. O dotaci projevilo zájem přes 1000 lidí, souhrnná suma jejich požadavků na dotaci činí asi 120 milionů korun. Hejtmanství příjem žádostí zastavilo dnes v 10 hodin a nyní začne žádosti hodnotit. Příjem žádostí až do výše 120 milionů korun kraj povolil proto, že je pravděpodobné, že ne všem žadatelům bude vyhověno. Kraj současně počítá s vyhlášením další dotační výzvy v obdobné sumě 100 milionů korun, žádosti by chtěl kraj přijímat od července.

Zlínský kraj rozdělí z evropských peněz na výměnu kotlů v prvním kole asi 160 milionů korun, podle odhadů by mělo být vyměněno asi 1080 kotlů. Pokud bude program úspěšný, budou podle hejtmanova náměstka Ivana Mařáka (KSČM) následovat další dvě kola. Celkem by se mohlo v kraji rozdělit až 480 milionů korun a vyměnit až 3000 kotlů.

Státní dotaci 162 milionů korun se chystá rozdělit i Ústecký kraj, který patří po Moravskoslezském k lokalitám s nejhorší kvalitou ovzduší. Zájem je podobně velký jako v předchozích letech. Žádosti jsou ke stažení na webu Ústeckého kraje, po vyplnění ji lidé mohou buď zaslat poštou, nebo od 25. ledna do 31. března 2016 přinést na krajský úřad. Dotace bude dosahovat až 85 procent uznatelných nákladů, což je částka 150 000 korun. Maximální výše dotace tedy bude 127 500 korun.

Liberecký kraj rozděluje peníze na kotle poprvé, má k dispozici 135 milionů korun. Podpořit chce výměnu nejméně 940 kotlů. Výzva na podávání žádostí o dotace sice platí ode dneška až do konce června příštího roku, ve skutečnosti se ale příjem zastaví ve chvíli, kdy se peníze vyčerpají.

Dotace je určena pouze na výměnu kotlů na tuhá paliva s ručním přikládáním v rodinných domech. Ti, kdo doma topí kamny, krby nebo třeba plynovým kotlem, na výměnu dotaci nedostanou. Žádat ji mohou z programu Nová Zelená úsporám, kde je však podmínkou i zateplení objektu. Dotaci z krajského úřadu lze získat na pořízení nového kotle na tuhá paliva, ale také třeba plynového nebo kombinovaného. Možné je pořídit i solární vytápění, ale jen v kombinaci s kotlem. Podmínkou dotace jsou také mikroenergetická opatření, jako je třeba dílčí výměna oken, vstupních dveří nebo zateplení střechy či půdy.

Žádosti o dotace už několik dní přijímají krajské úřady i například ve Středočeském, Jihomoravském a Plzeňském kraji a na Vysočině. Naopak třeba v Pardubickém či Karlovarském se na příjem žádostí teprve připravují.

V první vlně výzvy budou v celé zemi rozděleny na výměnu starých kotlů tři miliardy korun. Do roku 2020 by mělo být rozděleno devět miliard korun a vyměněno až 100 000 kotlů. Měla by tak být nahrazena až jedna třetina nejvíce znečišťujících kotlů v zemi.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy