Dávky na bydlení vypadly z vládního balíku, neškrtne je

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
11. 11. 2012 9:00
Z daňového balíčku vypadla část, která slučovala dvě dávky na bydlení
Foto: Jan Langer

Praha - Příspěvek na bydlení nebude od příštího roku krácen tak, jak s tím počítal původní plán ministerstva práce a sociálních věcí.

Z daňového balíčku, který ve středu prošel Poslaneckou sněmovnou, totiž vypadla část, která původně od roku 2013 chtěla sloučit dvě podobné dávky - doplatek na bydlení a příspěvek na bydlení.

Vláda dříve počítala, že tímto sloučením ušetří 800 milionů korun ročně. Nyní se koalice dohodla, že se dávky na bydlení nebudou měnit.

Úspory mělo být původně dosaženo jednak samotným sloučením, které mělo ulevit administrativě na úřadech práce, zbytek úspory by úředníci "hledali" u příjemců příspěvku na bydlení.

Ještě v půlce října přitom vláda uvažovala nad tím, že z chystaných změn vyloučí jen osaměle žijící seniory, čímž by z původní úspory "ukrojila" zhruba 300 milionů korun. Nakonec ke sloučení obou dávek tedy nedojde vůbec.

Foto: Thinkstock
Čtěte také:
Tajný přílepek pomohl. Přes sKartu půjde i podpora

Plánovaná úspora ve výši 800 milionů korun, se kterou se původně počítalo, odpovídá necelé pětině prostředků, které stát loni vyplatil příjemcům příspěvku na bydlení.

Celková výše příspěvků na bydlení v minulém roce činila 4,6 miliardy korun, o rok dříve to bylo 3,5 miliardy. Na doplatku na bydlení stát loni vyplatil zhruba 850 milionů korun.

Významně se liší také počet příjemců obou dávek. Zatímco příspěvek byl minulý rok měsíčně v průměru přiznán ve zhruba 141 tisících případech, u doplatku toto číslo dosáhlo 26 tisíc.

Doplatek je jednou z dávek v hmotné nouzi a je tedy určen lidem, kteří mají problém financovat své základní životní potřeby. Příspěvek na bydlení spadá do dávek státní sociální podpory.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Průmyslová výroba v únoru klesla jen mírně, dařilo se i stavebnictví. Dopady pandemie ještě nebyly znát

Průmyslová výroba v Česku letos v únoru zpomalila meziroční pokles z lednových 1,2 procenta podle revidovaných údajů na 0,9 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). K poklesu přispěly podle statistiků hlavně výroba a rozvod energií nebo výroba strojů a zařízení. Do výroby v únoru ještě podle ČSÚ výrazněji nezasáhla pandemie koronaviru. 

Stavební produkce v Česku předminulý měsíc meziročně reálně vzrostla o 5,3 procenta, meziměsíčně se po vyloučení sezonních vlivů nezměnila. Ani v tomto případě není podle statistiků dopad epidemie koronaviru a s ním spojených omezení v únorových datech za stavebnictví zatím patrný. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy