Dáváte dítě do školky? Ministr vám chystá vylepšení

Petr Kučera Petr Kučera
16. 1. 2011 21:00
Drábkovy plány jsou ale jen torzem původního prorodinného balíčku
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09 chystá zmírnit dosavadní omezení, která existují, když chce rodina pobírat rodičovský příspěvěk a přitom dávat dítě do školky či do jeslí.

Na rodiče malých dětí od roku 2012 toto zlepšení čeká, pokud Drábek prosadí chystanou reformu sociálního systému.

Ministr chce také podpořit rodičovskou výpomoc a také fungování firemních školek.

Oproti loňským plánům koaliční vlády a zejména oproti původnímu "prorodinnému" balíčku však jde jen o torzo avizované podpory rodinám.

Podle Drábka se výše ani rozsah sociálních dávek obecně nebudou od roku 2012 zásadně měnit. Právě u rodičovského příspěvku to však zatím není definitivně jasné. Snadnější přechod mezi variantami totiž může vést i k výraznému snížení tříleté rodičovské.

Více hodin v dražší školce

Dosud (ohledně zachování rodičovského příspěvku) platí, že dítě, které dovršilo tří let věku, lze dát do školky každý den, ale maximálně na čtyři hodiny denně nebo na nejvýše pět dnů v kalendářním měsíci. Toto omezení má skončit a hranice se sníží ze tří na dva roky dítěte.

Nově má podle Drábka platit, že u dětí starších dvou let bude rodičovský příspěvek poskytován bez ohledu na délku pobytu v zařízení péče o dítě.

U mladších dětí chce nyní platný limit zmírnit. Zatím totiž děti mladší tří let dosud nesmí dát rodiče do školky na více než pět dnů v kalendářním měsíci, přičemž za jeden den se počítá jakkoliv dlouhý pobyt, teoreticky i třeba jen hodina.

Podle zatím neoficiálních plánů ministerstva sice pro děti mladší dvou let určitá hranice zůstane, v praxi se však zvýší - nebude už stanovena počtem dnů, ale maximálním počtem hodin (zřejmě nejvýše 50 v kalendářním měsíci).

Ministerstvo práce a sociálních věcí však současně uvažuje, že zruší bezplatný poslední ročník mateřské školky. Také za další ročníky by rodiče měli platit víc než dosud, uvedla na začátku prosince vedoucí odboru rodinné politiky ministerstva Kateřina Jirková.

Poslední ročník školky zdarma podle ní nepřinesl žádný efekt a vyšší spoluúčast rodičů prý umožní zřizovatelům skolek získat peníze na navýšení kapacit.

Vyšší poplatek za školku by podle ní Jirkové rodiče hradit z rodičovského příspěvku. Současná výše poplatků, zhruba v rozmezí od 300 do 1000 korun měsíčně, je podle jejího názoru ve srovnání s ostatními zeměmi extrémně nízká.

Snadnější výběr rodičovské

Drábek chce také umožnit snadnější přechod mezi jednotlivými variantami rodičovského příspěvku. Právě na nepružnost dosavadního systému si rodiče často stěžují.

Podobnou změnu chtěl ministr prosadit už pro letošní rok. Narazil ale na odpor koaličních stran, takže nakonec prošlo jen výrazné snížení dávek ve čtyřleté variantě.

Původně plánované "sjednocení" variant příspěvku totiž obnášelo i zavedení shodného stropu pro všechny varianty, podle loňského návrhu šlo o 216 tisíc korun. Rodiče s tříletou variantou příspěvku by tak dostali o téměř 20 tisíc méně než dosud.

Na dosavadní možnosti střídat se v čerpání rodičovského příspěvku s otcem dítěte se nic měnit nemá.

Sousedská výpomoc a firemní školky

Reforma sociálního systému má podpořit také rodičovskou výpomoc a poskytování služeb péče o děti na nekomerčním základě.

Kdo pečuje o vlastní dítě předškolního věku, bude moci za úplatu hlídat nejvýše tři cizí děti. Novela má zmírnit požadavky pro tuto činnost.

"Půjde o minimální požadavky s tím, že rodič nejlépe posoudí, za jakých podmínek a které cizí osobě může své dítě svěřit," plánuje Drábek. Pro toto hlídání nebude nutné živnostenské oprávnění a cena služby má záviset jen na dohodě rodičů.

Chystaná reforma podpoří poskytování služeb péče o děti na nekomerčním základě, typicky tedy firemní školky. Zákon rozdělí poskytování těchto služeb na péči o velkou, střední a malou dětskou skupinu. Požadavky na kvalitu zajištěné péče se budou lišit podle velikosti skupiny. "Pro malé a střední skupiny nebude platit hygienická vyhláška a požadavky na prostory pro pobyt dětí budou dostupnější," dodává Drábek.

Zmírní se také pravidla odborné způsobilosti pro živnost "péče o dítě do tří let věku v denním režimu". Cílem je umožnit, aby tuto kvalifikaci získal širší okruh osob.

Koalice ODS, TOP 09 a VV v programovém prohlášení slibovala, že sousedskou výpomoc i firemní školky podpoří i daňově. Platby za tyto služby by si rodiny mohly (do určitého limitu) nově odečítat od základu daně. Drábek se o této možnosti nyní nezmiňuje.

Torzo z prorodinného balíčku

Chystaná reforma vychází z takzvaného prorodinného balíčku, navrženého v roce 2008 tehdejším ministrem práce a sociálních věcí Petrem Nečasem (ODS). Topolánkova vláda jej sice tehdy schválila, sněmovna jej ale do letošních voleb nestihla projednat.

Jak už ale online deník Aktuálně.cz informoval krátce po vzniku koaliční vlády, kvůli nedostatku peněz ve státním rozpočtu půjde jen o torzo původních plánů. Vláda mimo jiné určitě nepodpoří takzvanou otcovskou dovolenou.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Poradna: Kde vám stát vezme peníze a co o tom nevíte
Sjednotím sociální dávky, ale nesnížím, plánuje Drábek
Škrty v rodičovské a porodném: 13 nejčastějších otázek

Původní návrh předpokládal, že by stát platil otcům během týdenní dovolené zhruba 70 procent jejich mzdy, tedy stejně jako dostávají ženy u peněžité podpory v mateřství. Otcové by si mohli dovolenou vybrat do šesti týdnů po narození dítěte. Podobně jako u mateřské by šlo o peníze z nemocenského pojištění. Rozpočet by tato novinka stála kolem půl miliardy korun ročně.

Ministerstvo v chystané novele zatím nepočítá ani s novou slevou na pojistném pro zaměstnavatele, kteří vytvoří částečný úvazek pro rodiče s dětmi do šesti let. Měla činit 7200 korun ročně a fungovat od roku 2012.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy