Data i volání pod kontrolou. ČTÚ spustil srovnávač cen telekomunikačních služeb

ČTK ČTK
1. 3. 2021 10:42
Český telekomunikační úřad (ČTÚ) spustil na webu srovnávací nástroj cen a kvality telekomunikačních služeb. Zákazník může porovnat ceny a parametry mobilního volání, SMS a dat a mobilního internetu. Od dubna přibudou k porovnání služby volání v pevném místě, internetu v pevném místě a placené televize. Do května poběží srovnávač v pilotním provozu. Úřad to v pondělí uvedl v tiskové zprávě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Informace o parametrech a cenách služeb do srovnávače povinně vkládají přímo poskytovatelé těchto služeb. Ti také ručí za jejich správnost. Služba je bezplatná a nekomerční. ČTÚ nástroj vytvořil a provozuje na základě povinnosti, kterou mu ukládá telekomunikační zákon.

Lidé si mohou na základě zadaných parametrů, jako je výše spotřeby nebo typ smluvního závazku, vybírat individuálně nejvhodnější dostupnou službu, poskytovatelé služeb si zase mohou ověřit, jak jsou jejich nabídky konkurenceschopné ve srovnání s ostatními podnikateli.

Cílem srovnávacího nástroje je podle předsedkyně ČTÚ Hany Továrkové tedy i dynamičtější rozvoj trhu prostřednictvím tlaku informovaných spotřebitelů na poskytovatele služeb.

"Věřím, že srovnávač cen a kvality služeb elektronických komunikací přispěje k dalšímu zlepšení orientace spotřebitele na trhu. Poskytovatelé služeb budou motivováni k rychlejší úpravě nabídek a tím i k rozvoji konkurenčního prostředí," uvedla Továrková.

Operátoři byli v minulosti některými ministry opakovaně kritizovaní za vysoké ceny. Tlak na ně měl vytvořit příchod čtvrtého operátora v rámci aukce kmitočtů pro sítě 5G. Ten však do Česka nepřišel a frekvence si rozdělili stávající hráči.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Hasiči likvidovali rozsáhlý požár lesního porostu po pálení klestí u Nezdenic

Hasiči dnes odpoledne bojovali s rozsáhlým požárem lesního porostu po pálení klestí u obce Nezdenice na Uherskohradišťsku. Oheň zasáhl plochu 400 metrů délky a 200 metrů šířky, uvedl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Zasahovalo osm jednotek. Hasiči ve Zlínském kraji dnes také odstraňovali několik následků silného větru, nejdříve zejména na Vsetínsku, poté také na Zlínsku.

Další zprávy