Daňový bonus na děti prý skončí, Kalousek to popírá

ČTK ČTK
27. 1. 2011 15:12
Komplexní návrh daňových změn představí ministr v únoru
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ministerstvo financí už v novém zákoně o dani z příjmu nepočítá s daňovým bonusem, který dostává zhruba 338 tisíc rodičů s nízkými příjmy.

Napsala to dnešní Mladá fronta Dnes, podle níž je důvodem rušení bonusu jeho zneužívání, a to prý zejména cizinci.

Mluvčí ministerstva však poté označil informaci deníku za zcela nepravdivou.

Přijde náhrada?

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) podle Mladé fronty Dnes slibuje, že podporu nízkopříjmovým rodinám s dětmi v rámci zákona o dani z příjmu nesníží. Jak to udělá, nechce prozradit, uvádí deník.

"Podpora rodin s dětmi se v navrhovaném zákoně o dani z příjmu nesníží," cituje ministra. Podle něj je to vázáno na jinou konstrukci daně z příjmu. "Jak to bude, to si musíte počkat na nový zákon," dodal Kalousek.

"Ačkoli ministr Kalousek zcela jasně sdělil autorce článku, že daňové bonusy budou v novém zákoně ponechány, přesto se v článku objevilo naprosto opačné a nepravdivé tvrzení," tvrdí však mluvčí ministerstva Ondřej Jakob

Komplexní návrh daňových změn představí v únoru, účinný bude zřejmě od roku 2012.

Jediná sleva, která jde i do minusu

Pro uvedenou skupinu rodičů s nižšími příjmy zatím platilo, že neplatili daň z příjmu, ale naopak jim platil stát - takzvaný bonus. Na něj dnes mají nárok lidé, u kterých je daň z příjmu tak nízká, že pokud se od ní odečtou slevy na děti, vyjde záporné číslo.

Například zaměstnanec s příjmem 15 000 korun hrubého měsíčně by měl za rok odvést daň z příjmu ve výši 11 000 korun. Ale pokud od této daně odečte slevy na své dvě děti, vyjde mu minus 11 000 ročně. A ty pak od státu dostane.

Údajný problém s cizinci, kteří prý hlavně bonusy zneužívali, spočívá podle deníku v tom, že se u nich v některých případech nedá zjistit, zda děti, na které slevy na dítě uplatňují, jsou skutečně jejich.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy