Na přiznání k dani z nemovitostí zbývají poslední dny. Nově můžete dostat vyúčtování e-mailem

Jiří Hovorka Petr Kučera Jiří Hovorka, Petr Kučera
27. 1. 2017 6:09
Úterý je oficiálně posledním dnem pro podání přiznání k dani z nemovitostí. V praxi je ale času o týden více. Přečtěte si, kdo jej letos musí podat.
Foto: Aktuálně.cz

Praha – Kdo se loni stal novým vlastníkem nemovitosti, má poslední dny na podání přiznání k dani z nemovitých věcí. Oficiální termín končí 31. ledna. Přiznání musí podat i lidé, u nichž se změnily "okolnosti rozhodné pro vyměření daně" – typicky jde o kolaudaci stavby, dobudování přístavby k rodinnému domu nebo třeba změnu rozlohy pozemku.

Pozor by si měli dát lidé, kteří mají zprovozněnou (aktivní) datovou schránku. Na ně se totiž od roku 2015 vztahuje povinnost podávat všechna daňová přiznání (i další povinná oznámení daňové správě, například o změně adresy) povinně elektronicky.

Uživatelům datové schránky, kteří podají přiznání sice včas, ale v klasické "papírové" podobě, uloží finanční úřad pokutu. Ta činí jednotných 2000 korun a vznikne automaticky přímo ze zákona. Úřad tedy nemá možnost ji snížit nebo vůbec neuložit.

Paradoxně lépe na tom budou lidé, kteří daňové přiznání v termínu vůbec neodevzdají. Ti mají v praxi ještě nejméně týden čas. Pokuta ve výši 0,05 procenta z výše daně za každý den prodlení se totiž začíná počítat až šestý pracovní den po uplynutí lhůty pro podání, tedy až od 8. února.

Pokuta za opožděné podání daňového přiznání se navíc nevyměřuje v případě, že její výše nepřesáhne 200 korun. Například u běžně velkého bytu, kde se daň z nemovitých věcí pohybuje kolem 1000 korun, by se pokuta vyšplhala na 200 korun až po více jak ročním zpoždění.

V praxi tedy pokuta není příliš vážnou hrozbou – pokud daňové přiznání třeba až po výzvě z finančního úřadu odevzdáte, většinou se jí obávat nemusíte. Jen ten, kdo by přiznání neodevzdal ani po výzvě, dostane pokutu v minimální výši 500 korun.

Větší města beze změn

Daňové přiznání musí nyní podat nejen ti, kteří loni nově nabyli nemovitost. Povinnost se týká například i lidí, kteří loni prodali některou ze svých nemovitostí a stále mají ve vlastnictví další nemovitosti. Nové daňové přiznání se podává například i u přístaveb k rodinnému domu či k chalupě. Pozor by si měli dát také majitelé pozemků – při změně výměry třeba jen o metr čtvereční je třeba podat nové daňové přiznání.

Naopak daňové přiznání se nepodává v případech, kdy se mění jen výše daně například kvůli rozhodnutí obce o zvýšení místního koeficientu. K tomu letos přistoupilo 599 z celkového počtu zhruba 6250 obcí a měst.

Podle dat společnosti BDO Tax ale neměnilo koeficienty žádné krajské ani okresní město. "V porovnání s předchozími pěti lety jde o ojedinělou záležitost, jelikož se vždy koeficienty alespoň v jednom okresním městě měnily," říká Eva Šikýřová z BDO Tax.

Nejvíce obcí letos stanovilo místní koeficient tradičně na hodnotu dva. Na nejvyšší hodnotu pět stanovilo koeficient – stejně jako loni – 17 obcí. Jde například o Temelín, Dukovany nebo Boží Dar.

Na platbu je ještě čas

Termín pro platbu samotné daně trvá do 31. května. Kdo platí více jak pět tisíc korun, může částku rozpůlit a druhou polovinu zaplatit do konce listopadu. Finanční úřady budou na jaře (v dubnu a květnu) opět posílat složenky s aktuální výší daně z nemovitých věcí.

Kdo chce místo složenky dostat od finančního úřadu platební údaje e-mailem, může o to požádat do poloviny března. "Tato služba je určena výhradně pro poplatníky, kteří nemají zřízenu službu placení daně prostřednictvím SIPO, a právnické osoby, které nemají zřízenu datovou schránku," dodává Šikýřová (čtěte o této novince více).

Přiznání k dani z nemovitých věcí se jako jediné podává dopředu. Nyní tedy končí termín pro přiznání za rok 2017. Kdo loni prodal nebo jinak převedl všechny své nemovitosti, a nemá ve vlastnictví tedy už žádnou další, musí to finančnímu úřadu nahlásit v dopise či elektronicky, pokud má datovou schránku.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy