Daň z nemovitostí je tu. Odpovědi na nejčastější otázky

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
29. 1. 2012 8:47
Na podání daňového přiznání zbývá už jen pár dnů. Šest základních otázek
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

PORADNA - Na podání daňového přiznání k dani z nemovitostí zbývají poslední dny.

Jaká sankce hrozí opozdilcům? Kdo musí přiznání podávat? Jak se dozvím, kolik mám zaplatit?

Odpovědi na tyto i další nejčastější otázky jsme shrnuli do šesti bodů.

Kdo podává daňové přiznání?

Všichni, kdo se v minulém roce stali vlastníky nějaké nemovitosti (například pozemku, bytu či rodinného domu). To znamená, že pokud jste vloni koupili byt nebo ho třeba zdědili, musíte letos podat daňové přiznání k dani z nemovitostí za rok 2012 (podává i platí se totiž dopředu, nikoli zpětně jako je tomu například u daně z příjmů).

Přiznání musí podat ale i lidé, kteří sice podali přiznání už v některém z předchozích zdaňovacích období, ale změnily se u nich "okolnosti rozhodné pro vyměření daně". Takovou okolností je například změna počtu vlastněných nemovitostí, změna rozlohy pozemku, kolaudace stavby či dobudování přístavby k rodinnému domu.

Naopak důvodem pro podání nového daňového přiznání není změna koeficientů a sazeb (výše daně), ze kterých se daň z nemovitostí vypočítává.

Pokud jste v minulém roce prodali svou nemovitost nebo ji přepsali na někoho jiného, pak máte ze zákona povinnost to finančnímu úřadu oznámit rovněž do konce ledna.

Foto: Jan Langer
Čtěte také:
Daň z nemovitostí se blíží, stovka měst a obcí ji zvedá
Co nevíte o daňovém přiznání. Ušetříme vám tisíce korun

Do kdy daňové přiznání podat?

Oficiálně do konce ledna, tedy letos do úterý 31. ledna. Ve skutečnosti je ale času více. Zákon totiž zavádí sankci až za podání, které je zpožděno více jak pět pracovních dnů. Přiznání tak můžete letos bez sankce podat až do úterý 7. února.

Kdo nestihne ani tento termín, bude platit pokutu v minimální výši 500 korun. Vypočítává se jako 0,05 procenta z daňové povinnosti za každý den prodlení, minimálně však 500 korun a maximálně pět procent daňové povinnosti, nebo 300 tisíc korun.

Jak podat daňové přiznání?

V zásadě jsou tři způsoby. Formulář je možné stáhnout například na webu České daňové správy nebo si pro něj dojdete na finanční úřad. Vyplněný ho pak můžete osobně odevzdat v podatelně finančního úřadu, můžete ho také poslat poštou nebo elektronicky.

Pokud ho budete posílat poštou, pak se sankci vyhnete jen v případě, že zásilka na finanční úřad dojde do 7. února. Neplatí tedy, že za včasné podání bude brána zásilka s poštovním razítkem ze 7. února, ovšem doručená později.

Elektronicky lze podat daňové přiznání přes datovou schránku nebo přes Daňový portál. Na Daňovém portálu je k dispozici interaktivní formulář s průvodcem, který automaticky doplňuje ceny půdy, sazby a koeficienty (seznam koeficientů vyhlášených jednotlivými obcemi naleznete na webu ČDS).

Po vyplnění můžete tento formulář vytisknout nebo rovnou odeslat na finanční úřad v elektronické podobě. Pokud máte elektronický podpis, připojíte ho a nemusíte dělat nic dalšího. Jestliže jej nemáte, musíte pak do pěti dnů takové podání doplnit na příslušný finanční úřad o vlastnoručně podepsaný takzvaný e-tiskopis, který vám bude vygenerován.

Co když katastr zapíše změnu až letos?

Pokud bude návrh na změnu vlastnictví do katastru nemovitostí podán rovněž v roce 2012, pak se bude daňové přiznání podávat až za rok 2013.

Jestli ale byl návrh podán v roce 2011, pak je třeba podat daňové přiznání za rok 2012. Nejpozději do konce třetího měsíce od konce měsíce, ve kterém byl zápis proveden. Pro představu: Zápis bude proveden 17. ledna, daňové přiznání je třeba podat do 30. dubna.

Do kdy daň z nemovitostí zaplatit?

Daň z nemovitostí je splatná do konce května. Pokud ale její výše překračuje hranici 5000 korun, je možné částku rozdělit na poloviny a jednu uhradit do konce května, druhou pak do konce listopadu.

Odlišný termín platí pouze u poplatníků provozujících zemědělskou výrobu a chov ryb. Ti daň platí ve dvou stejných splátkách. První je třeba uhradit do konce srpna, druhou opět do konce listopadu.

Foto: Reuters
Čtěte také:
Daňové přiznání online. Spočítejte si snadno a rychle
Co vás čeká v lednové výplatě? Těšte se, dostanete víc
Prodáváte na Aukru? Daňová finta neprojde, rozhodl soud

Sankcí za pozdní platbu jsou úroky z prodlení. Momentální roční sazba úroků z prodlení činí 14,75 procenta.

Povinnost zaplatit daň z nemovitostí vám i letos připomene složenka od daňového úřadu. Ta by měla přijít zhruba v půlce května a bude na ní, jak samotná výše daně, tak všechny údaje potřebné k platbě.

Jaké jsou novinky roku 2012?

Novinkou, která nepotěší, je zvýšení daně z nemovitostí. To letos čeká obyvatele více než stovky měst a vesnic, jejichž obecní úřady zvedly pro rok 2012 úroveň místních koeficientů.

Složenku s dvojnásobnou výší daně tak na jaře mohou očekávat například obyvatelé Kolína, Kutné Hory, Mladé Boleslavi, Liberce, Loun, Žatce, Litvínova, Havlíčkova Brodu, Chrudimi, Znojma, Bohumína, Uherského Hradiště nebo Valašského Meziříčí (podrobněji v tomto přehledu).

Novým předmětem daně z pozemků se speciální sazbou se v roce 2012 staly zpevněné plochy pozemků, které jsou užívány k podnikatelské činnosti nebo v souvislosti s ní. Daňové přiznání tak letos musí podat také vlastníci zpevněných ploch na druzích pozemků „ostatní plocha" a „zastavěná plocha a nádvoří", kteří je využívají k podnikatelské činnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy