Daň z nabytí nemovitostí nově zaplatí kupující, chce Babiš

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
10. 3. 2015 16:08
Mnohem radikálnější změnu navrhuje opoziční ODS, která chce tuto daň jako nadbytečnou zcela zrušit.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock, Isifa

Praha – Daň z nabytí nemovitostí, tedy bývalou daň z převodu, má od roku 2016 platit kupující. Navrhuje to ministerstvo financí v novele, kterou nyní poslalo do připomínkového řízení.

Podle dosavadní úpravy platí daň z nabytí v zásadě prodávající, možná je ale i dohoda o tom, že ji zaplatí kupující. Stále také platí, že druhá strana obchodu je pro stát ručitelem za zaplacení daně. Také toto ručení nyní navrhuje ministerstvo financí zrušit.

Nynější nejednoznačná úprava dává podle ministerstva financí kromě jiného možnost „nežádoucí daňové optimalizace“, a také proto by se měla změnit. Komplikace při stanovení poplatníka nastávají zejména při směně nebo při úplatných nabytích nemovitých věcí z majetku České republiky. Ministerstvo argumentuje i tím, že kupující daň platí také ve většině zemí EU.

Původně Kalouskův návrh

Ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem (ANO) tak vlastně "oprášilo" návrh exministra Miroslava Kalouska (TOP 09), který jej kvůli předčasnému pádu Nečasovy vlády nakonec nestihl prosadit. Současní úředníci se na tehdejší návrh odvolávají třeba při vyčíslování finančních dopadů.

Ministerstvo financí pod Kalouskovým vedením spočítalo, že pokud bude daň platit kupující, klesnou prodejní ceny nemovitostí o 3,8 procenta, a stát tak přijde o část výnosů, které například v roce 2014 dosáhly na 9,3 miliardy korun. Tuto ztrátu má ale podle ministerstva vykompenzovat "snížení nedoplatků a zlepšení podmínek jejich vymahatelnosti" u kupujících.

ODS: Zrušme to

Mnohem radikálnější změnu v této oblasti nyní navrhuje opoziční ODS - chce daň z nabytí nemovitostí zcela zrušit. Podle občanských demokratů je zbytečná a jen komplikuje život mladým rodinám, které si chtějí pořídit bydlení.

"Jedná se o dvojí zdanění. Byt si totiž kupujeme z již zdaněných peněz. Stát tak vysaje peníze lidí hned dvakrát. To je nepřijatelné," říká předseda ODS Petr Fiala.

Daň z nabytí činí čtyři procenta z kupní ceny (případně úředně stanovené nabývací hodnoty). Při nákupu bytu za milion korun tak lidé na dani státu odvedou 40 tisíc korun.

Osvobození jen pro dokončené stavby

Ministerstvo financí navrhuje také omezit osvobození prvního úplatného nabytí nových staveb a jednotek. Nově by se mělo vztahovat pouze na stavby a jednotky dokončené nebo užívané, tedy nikoliv na rozestavěné.

"Důvodem je obtížná spravovatelnost tohoto osvobození při stávajícím znění zákona. Rozestavěné stavby se již nezapisují do katastru nemovitostí a pro správce daně je velmi obtížné dohledat, zda se v daném případě opravdu jednalo o první nabytí nemovité věci," uvádí úřad v důvodové zprávě k návrhu.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Další zprávy