Trefili jsme se, chválí si ČNB růst cen pamětních mincí. Zájem je velký, vydává další

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
10. 4. 2019 6:01
Česká národní banka uvedla na trh další pamětní minci, která připomíná sté výročí zavedení koruny. Cena dvoukovové mince v nominální hodnotě 2000 korun je bankou stanovena na deset tisíc korun, u prodejců se její cena pohybuje od dvanácti do třinácti tisíc a pravděpodobně bude růst. Ceny ostatních pamětních platidel vydaných v uplynulých měsících totiž zamířily prudce vzhůru, na jiné se stály fronty. "Zdá se, že se ČNB opravdu trefila do nálady veřejnosti. Nabídli jsme jednu z mála 'hmatatelných' připomínek letošních oslav," libuje si mluvčí banky.
Bimetalová mince
Bimetalová mince | Foto: ČNB

"O emise pamětních mincí ČNB je mezi zákazníky velký zájem, je dobré si je objednávat s předstihem. Zákazníci, kteří si pamětní mince objednají, mají jistotu, že je dostanou. Celkový emisní náklad této bimetalové mince je u nás kompletně rozebrán," říká Jaroslav Černý z České mincovny, která je smluvním partnerem ČNB, a navíc minci razila.

U dalšího smluvního partnera, společnosti Golden Gate, je ale ještě k mání. "Mince pro naše stálé sběratele jsme zajistili, máme i rezervu pro další zájemce," říká provozní ředitel Libor Brůna.

Jde o třetí vydanou bimetalovou minci v novodobé historii českého státu. Vyrobeno bylo jen 7200 kusů. Dá se tedy předpokládat, že cena půjde ještě nahoru, jako u většiny ostatních pamětních mincí vydaných ke stému výročí.  

Od říjnových oslav vzniku republiky vydala ČNB celkem pět pamětních mincí a bankovek. Nejslabší z hlediska prodeje je pamětní stříbrná mince v nominální hodnotě 500 Kč, vydaná ke stému výročí Washingtonské deklarace. Na trh byla uvedena 17. října 2018. U ní stanovila ČNB prodejní cenu od 654 do 754 korun podle kvality a volně na trhu se prodává za jen o málo vyšší ceny. Právě tato mince odstartovala prodej výročních pamětních mincí. Ostatní numismatické počiny k výročí jsou ale výrazně úspěšnější.

Velký zájem vzbudila v pořadí druhá vydaná mince, z ryzího zlata, v nominální hodnotě 10 000 Kč, která se na trhu objevila 23. října loňského roku a připomíná výročí vzniku Československa. Banka její cenu stanovila na zhruba 29 tisíc korun, na sekundárním trhu se ale hned prodávala za 40 tisíc a byla rychle rozebrána. Nyní je její cena 40 až 45 tisíc korun.

První pamětní bankovka je už na trojnásobku ceny

Další mimořádný úspěch měla pamětní stokorunová bankovka, která se na trhu objevila 31. ledna. Připomíná budování československé měny a její cena stanovená bankou byla tisíc korun. Nyní je na trhu k dostání už za tři tisíce. Její úspěch stojí také na tom, že jde o vůbec první pamětní bankovku v historii státu. V minulosti totiž neměla ČNB oprávnění pamětní bankovky vydávat.

Na začátku března bylo možné pořídit další zlatou minci s nominální hodnotou 10 000 Kč, tentokrát k výročí zavedení československé měny. Opět byla její prodejní cena stanovena na zhruba 30 tisíc korun, nyní ji lze pořídit za 40 až 45 tisíc korun.  

Nyní vydávaná bimetalová mince je pátá v pořadí a její cena se na volném trhu pohybuje zatím kolem 13 tisíc korun. V červenci pak banka vydá pamětní stříbrnou minci v nominální hodnotě 500 Kč ke 100. výročí zahájení vydávání československých platidel. Tím své numismatické počiny k výročí banka ukončí. 

"Zájem je nadstandardní, nepochybně se mince a bankovky k 100. výročí vzniku Československa i československé měny svezly na vlně těchto výročí, jejich medializace a akcí kolem nich. Zdá se, že se ČNB svými příspěvky k 100. výročí vzniku republiky opravdu trefila do nálady veřejnosti. Nabídli jsme jednu z mála 'hmatatelných' připomínek letošních oslav," říká tisková mluvčí České národní banky Denisa Všetíčková.

Pamětní mince a bankovky je možné koupit pouze u smluvních partnerů ČNB, jejichž seznam zveřejnila na svých stránkách. "Pamětní mince se těší velké oblibě jak sběratelů, tak i zákazníků, kteří si chtějí své investiční portfolio rozčlenit i do ryzích kovů. Významné výročí k tomu přispívá. A viděli jsme, že tento zájem není jen o zlaté nebo stříbrné mince, ale i o zvláštní emise oběžných mincí - dvacetikorun s podobiznami státníků a finančníků první republiky," doplňuje Jaroslav Černý z České mincovny. 

Mince má speciální zlatou inlej

Nová bimetalová mince se skládá ze dvou komponentů. Prvním dílem je stříbrný korpus. Dominuje mu netradiční portrét Aloise Rašína, otce československé měny. Portrét je obklopený textem "2000 Kč - Česká republika".

Do jedné strany korpusu je pak vsazena zlatá inlej v podobě korunové mince Otakara Španiela z roku 1922, která byla pravděpodobně nejznámější československou mincí. Je na ní opis "Jsem ražena z českého zlata - 1919-2019 - Československá koruna".

Mince připomíná výročí československé koruny. Právě 10. dubna 1919 byl přijat zákon, kterým získal právo vydávat na našem území platidla výhradně stát. Emisní privilegium Rakousko-uherské banky zaniklo a Národní banka Československá ještě v té době neexistovala. Neokolkované bankovky Rakousko-uherské banky tak přestaly být zákonnými platidly.

Naopak zlaté, stříbrné, niklové, bronzové a železné mince rakousko-uherské měny a zlatníky předcházející rakouské měny zůstaly i nadále zákonnými platidly až do roku 1928. Československá měnová jednotka byla označena jako koruna československá, ve zkratce Kč. 

Emise mincí a bankovek ke 100. výročí česko-slovenské koruny

30. ledna 2019

Dvacky - tři mince s nominální hodnotou 20 Kč nesou portréty prvorepublikových národohospodářů, kteří mají významný podíl na vzniku a stabilitě koruny po založení československého státu - prvního ministra financí Aloise Rašína,  jeho pozdějšího nástupce Karla Engliše a prvního guvernéra Národní banky Československé Viléma Pospíšila. Od každého motivu je vydáno 200 tisíc kusů.  Navazují na úspěšnou říjnovou emisi tří dvacetikorun zpodobňujících T. G. Masaryka, E. Beneše a M. R. Štefánika. 

Stokoruna - oběžná bankovka o nominální hodnotě 100 Kč, která je ozvláštněna logem oslav 100. výročí zavedení československé koruny. Tento tzv. přítisk je umístěn na lícní straně v kuponu pod nominální hodnotou jinak běžné stokoruny. Jsou vydává v množství 200 tisíc kusů.

31. ledna 2019

Pamětní stovka - poprvé v historii vydá národní banka také pamětní bankovku s názvem Budování československé měny, připomínající osobnost prvního československého ministra financí Aloise Rašína. Bankovka se nedá pořídit na pracovištích ČNB, nabídnou jí smluvní partneři banky pro prodej sběratelského materiálu. Její cena je stanovena na jeden tisíc korun.

100 milionová mince - Nebude sice k mání, ale k vidění ano. Vysokohmotnostní mince v nominální hodnotě 100 milionů korun z ryzího zlata má průměr 53,5 cm a váží 130 kg. Jedná se o druhou největší minci světa. Lidé si ji budou moci prohlédnout od 1. února do 28. dubna na výstavě 100 let česko-slovenské koruny v Císařské konírně Pražského hradu.

5. března a 10. dubna 2019

10 tisícová mince - 5. března 2019 bude v prodeji mince v nominální hodnotě 10 000 Kč s názvem Zavedení československé měny. 

Bimetalová mince - má nominální hodnotu dva tisíce korun. Mince ponese zlatou inlej s replikou československé korunové mince z roku 1922 ve stříbrném korpusu. Připomene vznik koruny coby peněžní jednotky nového státu. Podle guvernéra Rusnoka jde o druhou takovou minci v novodobé historii státu a v prodeji bude sedm tisíc kusů od 10. dubna. 

3. července 2019

Pětistovka - Na červenec 2019 připadne další důležité datum, a to 100 let od zahájení vydávání československých platidel. K tomuto výročí banka vydá pamětní stříbrnou minci v nominální hodnotě 500 korun.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 5 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy