Další burzy přišly o bitcoiny. Hackeři vzali 13 milionů Kč

ČTK Tereza Holanová ČTK, Tereza Holanová
5. 3. 2014 15:48
Ve srovnání s problémy japonské burzy MtGox jde o podstatně menší ztracenou sumu peněz. Dopad na důvěru v alternativní měnu bude ale podobný.
Foto: Bitcoin.org

Washington/Ottawa - Další platforma pro směnu kybernetické měny bitcoin musela ukončit svou činnost poté, co při hackerském útoku přišla o bitcoiny za zhruba 600 000 dolarů (12 milionů Kč). Společnost Flexcoin to oznámila na svém webu.

Ztrátu zhruba desetiny bitcoinů v hodnotě kolem jednoho milionu korun pak dnes ráno přiznal provozovatel další směnárny Poloniex.

Minulý týden podala u soudu žádost o konkurz přední burza pro měnu bitcoin MtGox. Krach obou společností podle agentury AP pravděpodobně vyvolá další pochybnosti o tom, zda se bitcoin může prosadit jako alternativní měna.

Flexcoin, která se označuje za bitcoinovou banku, tvrdí, že je registrována v Kanadě. Společnost podle agentury AFP upřesňuje, že by neměla být chápána jako banka, za jejíž vklady by ručily úřady.

Flexcoin sdělila, že jí bylo z internetového sejfu v neděli ukradeno všech 896 bitcoinů. To při současné ceně virtuální měny odpovídá ztrátě skoro 600 000 dolarů.

"Protože Flexcoin nemá prostředky, aktiva nebo jakékoli jiné (zdroje), aby se vzchopila po této ztrátě, s okamžitou platností zavíráme," sdělila společnost, která prý spolupracuje s úřady na vyšetřování zdroje útoku. Virtuální mince, které přechovávala na místech nepřipojených k internetu, údajně vrátí uživatelům.

Problémy jako MtGox? Nemáme

Dnes ráno pak přiznal ztrátu bitcoinů i provozovatel směnárny Poloniex. Hacker, kterému se podařilo objevit zranitelnost systému, odčerpal z Poloniexu přes 12 % všech bitcoinů, informuje server Lupa.cz. Škoda dosahuje zhruba jednoho milionu korun. Provozovatel směnárny se přihlásil k odpovědnosti a přislíbil, že udělá vše proto, aby ukradené bitcoiny zákazníkům nahradil.

Japonská MtGox minulý týden v úterý přestala fungovat a v pátek soud v Tokiu požádala o bankrotovou ochranu, když kvůli hackerskému útoku na své počítačové systémy zřejmě ztratila veškeré virtuální mince investorů.

Společnost tvrdí, že kvůli útoku mohla přijít o zhruba 850 000 bitcoinů. Podle britské burzy Bitstamp dnes stojí bitcoin kolem 658 dolarů. Ztráta MtGox by tak odpovídala skoro 560 milionům dolarů (11,1 miliardy Kč).

Vtipné je, že po zastavení provozu tokijské burzy MtGox banka Flexcoin na Twitteru ještě oznámila, že její klienti jsou v bezpečí. "U jiných firem ani na žádných burzách peníze nemáme. Přestože je zavření MtGox nešťastné, my jsme o žádné peníze nepřišli," napsala 25. února.

 

Právě se děje

Další zprávy