Další bod pro banky. Spořitelna vyhrála soud o poplatek

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
1. 10. 2013 20:39
Banky "vedou" po aktuálním rozhodnutí soudu na Praze 4 tři jedna.
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Banky mají další důvod k radosti. Obvodní soud pro Prahu 4 v úterý odpoledne rozhodl další ze série sporů o poplatek za vedení úvěrového účtu ve prospěch České spořitelny.

Banka zatím žádné oficiální prohlášení nevydala, stihla to už ale bankovní asociace. „Rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 4, který rozhodl, že poplatek byl sjednán v souladu s českým právem, je v souladu s názorem bank, a sice že bankovní poplatky jsou součástí svobodného ujednání o poskytnutí úvěru, a proto by neměly být zpětně zpochybňovány," okomentoval rozhodnutí Jan Matoušek, náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace.

„Dnes v rámci řízení, kde zastupovala Mgr. Urbanová, která přednesla velmi dobré argumenty a důkazy, soud konstatoval, že Česká spořitelna nemusí vrátit poplatek, protože každý spotřebitel ví, co je obsahem poplatku a že jde o cenu úvěru," potvrdil rozhodnutí soudu na facebooku Petr Němec, zástupce iniciativy PoplatkyZpět.cz.

Tato nejmasovější „poplatková" iniciativa za klientem, který po České spořitelně požadoval navrácení zaplacených poplatků za účet k hypotéce, sice nestála, právničce Urbanové ale poskytla veškerou svou právní argumentaci.

„Soud pak poznamenal, že se očekává, že soudní rozhodnutí budou různá a čeká se na prvních pár stovek rozsudků a pak do věci vstoupí Ústavní soud a třeba řekne, že se mýlí. V to doufáme, protože zatím jde o nepřesvědčivé odůvodnění a jsme zvědaví na další rozhodnutí a věříme, že soudy se přikloní na naší stranu," pokračoval Němec.

Jde o čtvrtý spor o poplatek za vedení úvěrového účtu, o kterém už soudy rozhodly. Banky zatím prohrály jediný, a sice hned ten první, kdy u Obvodního soudu pro Prahu 5 uspěl klient Hypoteční banky. V dalších dvou případech se z vítězství radovaly banky, když nejprve u Obvodního soudu pro Prahu 5 tentokrát svůj spor vyhrála ČSOB a následně u Obvodního soudu pro Prahu 1 uspěla Komerční banka.

Ani jeden z již uzavřených případů zatím nedává šanci, že by judikaturu prvoinstančních soudů mohly sjednotit soudy odvolací. Ve všech čtyřech případech totiž šlo o takzvaný bagatelní spor, kdy výše pohledávky nepřesahuje hranici deseti tisíc korun. Proti takovým rozhodnutím se není možné odvolat a jsou okamžitě pravomocná.

Dva rozhodnuté „poplatkové" spory už má také úřad finančního arbitra. Zatímco v prvním (dubnovém) sporu finanční arbitryně Monika Nedelková dospěla k závěru, že ujednání o poplatku ve smlouvě s Komerční bankou bylo neplatné pro jeho neurčitost podle paragrafu 37 občanského zákoníku, ve sporu klienta s Českou spořitelnou, který rozhodla v červenci, shledala smluvní ujednání o poplatku za dostatečně určité.

Na pražských obvodních soudech leží další tisíce žalob a někteří soudci v minulých týdnech mluvili o hrozícím kolapsu těchto soudů.

Právě Obvodní soud pro Prahu 4, který aktuální spor rozhodl ve prospěch České spořitelny, přitom na sebe nedávno dvakrát strhl ve sporu o poplatek pozornost. Nejprve odmítl automaticky vydávat elektronické platební rozkazy a doměřoval soudní poplatky z původních 400 na 1000 korun. Na začátku září pak zase jako první odmítl uznat plnou moc, kterou klienti bank podepsaly iniciativě Poplatkyzpět.cz.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Muž se během nouzového stavu vloupal do sanitek, hrozí mu až osm let ve vězení

Až osm let ve vězení hrozí muži, který se začátkem května vloupal do dvou sanitek a dvou osobních aut v pražské Krči. Muž z místa odnesl záchranářskou bundu a stříbrný kufřík, z aut ukradl i peněženku a doklady. I s poškozením vozidel způsobil škodu 20 000 korun. Muži hrozí vyšší, až osmiletý trest, jelikož čin spáchal v době nouzového stavu, informoval ve středu policejní mluvčí Jan Daněk.

Muž, kterého policisté hledají, se do aut vloupal na oploceném pozemku rodinného domu, kde si ho všiml majitel. Než se však stačil obléci, muž utekl. Ještě předtím majiteli stačil říct, že zabloudil a že na místě natáčí dokument o záchranné službě. Případ policie prověřuje pro podezření ze spáchání trestných činů krádež, poškození cizí věci a porušování domovní svobody.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

TOP 09 půjde ve Středočeském kraji do voleb se Zelenými a Hlasem

TOP 09 půjde do podzimních krajských voleb ve Středočeském kraji v koalici se Stranou zelených a hnutím Hlas. Kandidátku povede místopředseda TOP 09 a starosta Roztok Jan Jakob, dvojkou bude bývalý místopředseda Evropského parlamentu a předseda Hlasu Pavel Telička. Třetí místo na kandidátní listině náleží zastupitelce Mladé Boleslavi ze Strany zelených Janě Krumpholcové. Do voleb subjekty půjdou jako Spojenci pro Středočeský kraj. Zástupci stran to řekli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně, po které podepsali koaliční dohodu.

"Středočeský kraj potřebuje nahradit současné papalášství kompetencí. Lidé, kteří jej dnes vedou, myslí zejména na sebe, své zájmy, nikoli na občany. Stejně jako v jiných krajích i zde chceme pohnout s řešením sucha, infrastruktury, kvalitou školství," řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Vztahy s Prahou jsou zkalené, řekl mluvčí Kremlu. Kontakty s vedením Česka nejsou v plánu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu označil nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým vedením se podle něj v nejbližší době neplánují. Peskov podle agentury Interfax odpovídal novinářům na otázku týkající se vztahů s Českem na pozadí špionážních skandálů.

Interfax připomněl úterní zadržení poradce šéfa Roskosmosu, bývalého novináře Ivana Safronova, kterého podle jeho obhájců ruská kontrarozvědka podezírá z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou. Agentura připomněla také spekulaci o chystaném útoku na pražské politiky, po které Praha vyhostila dva ruské diplomaty a Moskva reagovala recipročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy