Czech Point míří do první banky. Era jako státní úřad

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
29. 4. 2013 15:40
Služby Czech Point jsou nyní dostupné na čtrnácti Era finančních centrech
Foto: Era Poštovní spořitelna

Praha - Výpis z rejstříku trestů či aktuální výpis z katastru začíná na svých pobočkách vydávat první banka. Služby Czech Point jsou nyní dostupné na čtrnácti Era finančních centrech, tedy na vybraných pobočkách Poštovní spořitelny, součásti ČSOB.

Tyto pobočky mohou nyní nabízet stejné služby, jaké jsou dosud dostupné třeba na pobočkách pošt. Zájemci o hypotéku tak například získají výpis z katastru přímo na bankovní přepážce.

„Zkušební provoz Czech Point jsme spustili po jednom v každém kraji. Tuto službu následně rozšíříme i na ostatní pobočky v celé republice. Na našich obchodních místech tak široké veřejnosti - klientům i neklientům - nabídneme servis, který výrazně urychlí vyřízení daného finančního produktu a ušetří jim čas," říká Jana Urbánková, která je zodpovědná za síť Era finančních center.

ČSOB je první

Možnost provozovat kontaktní místo veřejné správy mají všechny banky od konce roku 2011. Banka má v takovém případě povinnost vykonávat všechny agendy dostupné na Czech Pointu, její zaměstnanci musí projít speciální zkouškou.

Města pro zkušební provoz:

Brno České Budějovice Hradec Králové Jihlava Liberec Mladá Boleslav Olomouc Ostrava Pardubice Plzeň Praha Sokolov Uherské Hradiště Ústí nad Labem

„Autorizace se vydává na pět let a za roční poplatek dva miliony korun. Ministerstvo vnitra má možnost nad subjekty s autorizací vykonávat kontrolní činnost, případně akreditaci i odebrat," říká mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Jak potvrdil online deníku Aktuálně.cz, žádná další banka v Česku zatím o autorizaci k provozování služeb Czech Point nepožádala.

Internetové bankovnictví se spojí s datovou schránkou

O plánech Era Poštovní spořitelny ohledně sítě Czech Point informoval online deník Aktuálně.cz v listopadovém rozhovoru s šéfem Era Poštovní spořitelny Janem Lamserem.

Ten hovořil také o tom, že banka chce také propojit internetové bankovnictví s datovou schránkou. K tomu by podle aktuálních informací mělo dojít do konce roku 2013.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy