Jak to na nás mluví? Finančním poradcům nerozumí čtyři Češi z deseti

Olga Skalková Olga Skalková
29. 3. 2017 16:21
Podle České bankovní asociace se finanční gramotnost Čechů nelepší a je průměrná. Příliš mnoho informací spojených s přísnější regulací ztěžuje lidem vyznat se v doporučeních poradců a finančních odborníků, říká expertka asociace. Do budoucna má nejmenším Čechům pomoci i nový seriál Bankovkovi, který bude vysílat dětský televizní kanál Déčko.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha - Vybrat si nejlepší půjčku nebo třeba pojištění? Pro mnoho Čechů to může být velký problém, ukazují výsledky testu České bankovní asociace, kde lidé v průměru dosáhli na 55 bodů ze sta.

Oproti loňsku, kdy se test uskutečnil prvně, je to posun o jeden procentní bod, není tedy znát žádné zlepšení. Dlouhodobější srovnání výsledku testu není k dispozici, stejně jako srovnání se zahraničím, gestorka finančního vzdělávání České bankovní asociace Helena Brychová však potvrzuje, že znalosti Čechů se dlouhodobě příliš nezlepšují.

"Často je to proto, že jsme si ke světu financí vybudovali negativní vztah. Peníze pro nás často znamenají jen počty a spoustu definic. Jedním z důvodů může být i to, že jsme přesyceni odbornými informacemi, ve kterých se nevyznáme," komentovala výsledky Brychová.

Test potvrdil, že zběhlost ve světě financí roste se vzděláním a věkem, větší přehled mívají také muži než ženy. Například vysokoškoláci a lidé s vyšším odborným vzděláním ve zmíněném testu dosáhli 64 bodů ze sta, vyučení a lidé se základním vzděláním na 50 bodů. Muži se dostali v testu v průměru na 58 bodů, zatímco ženy na 52. Lidé nad 60 let udělali test v průměru na 57 bodů. Index je sestavován z odpovědí respondentů na 11 otázek. Platí, že čím náročnější otázka, tím více bodů za správnou odpověď. Průzkum uskutečnila na více než 1000 respondentech letos v únoru a v březnu agentura SC&C.

Podle výsledků zmíněného průzkumu mají Češi největší rezervy v porozumění odborným informacím. Téměř dvě pětiny respondentů totiž přiznaly, že nerozumí doporučením poradců a finančních odborníků. Za jeden z důvodů Brychová označila i stále složitější regulace finančních produktů. "Finanční poradci musí klienty seznamovat se stále větším množstvím informací. Často používají pro ně nesrozumitelné výrazy. Vysvětlovat každý finanční pojem je pro poradce složité a časově náročné. V praxi je to těžko možné," připustila Brychtová.

Jak test vypadá

V testu České bankovní asociace lidé odpovídali třeba na tyto dotazy:

Je výhodnější úvěr za 1 % p.m. nebo za 10 % p.a.?

a) Je to úplně to samé. b) Výhodnější je úvěr za 10 % p.a. c) Výhodnější je úvěr za 1 % p.m.

Na čem je založena metoda průběžného financování důchodů?

a) pracující generace přispívá na generaci ve starobním důchodu b) děti financují život v důchodu svých vlastních rodičů c) každý průběžně spoří na svůj důchod

Zdroj: Test ČBA (správně jsou odpovědi b) a a))

Víc než pětina lidí v průzkumu dokonce přiznala, že finančnímu světu vůbec nerozumí. Jen 19 procent respondentů uvedlo, že v této oblasti nemá problém.

Pozitivním zjištěním je, že rodiče si začínají uvědomovat význam vědomostí o financích a sami se je do výchovy dětí snaží zařazovat. Činí tak 92 procent rodičů, z toho 43 procent pravidelně a 31 procent v případě, kdy děti samy projeví zájem.

Finanční vzdělávání je součástí výuky na středních školách teprve od roku 2011, na základních školách od roku 2013. Více podpořit finanční gramotnost dětí chce i Česká televize, která příští týden startuje na svém dětském kanálu Déčko zábavně vzdělávací pořad Bankovkovi. Na soužití party mladých lidí se v něm dětem bude snažit přibližovat různé finanční pojmy. Jednotlivé postavy jsou odvozeny od jmen osobností na českých bankovkách - Tomáš, Ámos, Karel, Ema, Božena, František. Námětem už připravených dílů je například rozpočet a vlastnictví majetku.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy