Výběr zdarma a z více bankomatů. Ke sdílené síti se v Česku připojily další banky

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 1. 2. 2023 10:30
V červnu se na takvzaném sdílení bankomatů dohodly Komerční banka a Moneta Money Bank, od 1. února se k nim přidávají Air Bank a UniCredit Bank. Pro klienty to znamená snažší přístup k hotovostním službám a také úsporu - řada z nich totiž bude mít výběr peněz ve více než dvou tisících bankomatech po celé republice zdarma. Banky tím zase ušetří na provozu a poplatcích.
Foto: Shutterstock.com

S myšlenkou sdílení bankomatů přišla Komerční banka. V červnu se dohodla na sdílení bankomatů s Monetou Money Bank. "K myšlence sdílení bankomatové sítě jsme od samého počátku projektu zvali i ostatní banky operující na tuzemském trhu. Mám velkou radost, že se k nám nyní přidala i Air Bank a UniCredit Bank," uvedl předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky Jan Juchelka. Další banky se ještě mohou k projektu připojit. 

Na poplatku za výběr nově ušetří klienti Air Bank, kteří doposud platí za výběry v bankomatech cizích bank 35 korun. Benefit je to také pro klienty UniCredit Bank - ti platí za výběry v cizích bankomatech 30 korun, pokud vyberou méně než dva tisíce korun. V Komerční bance jsou výběry mimo sdílenou síť za poplatek 39 korun s debetní kartou. Úsporu tak nepocítili pouze klienti Monety, která měla a má veškeré výběry zdarma.

"Pro naše klienty tedy zatím nepředstavuje sdílená síť bankomatů finanční výhodu, protože jsme měli výběry ze všech bankomatů zdarma. Ale přidali jsme se k myšlence i proto, že bychom rádi v budoucnu rozšířili služby sdílených bankomatů i na vklady, což by pro naše klienty byl velký bonus. Máme totiž početnou skupinu živnostníků, kteří vkladomaty hojně využívají," říká mluvčí Monety Zuzana Filipová. 

Vkladomaty ale zatím ve sdíleném režimu nefungují. Počítá se s tím až v průběhu příštího roku. "I my bychom v budoucnu rádi sdíleli vkladomaty. Potřebujeme se však nejprve s ostatními bankami dohodnout na obchodních podmínkách a také vyřešit technickou stránku věci, protože sdílení funkce vkladů v bankomatech vyžaduje složitější technické řešení," uvedla mluvčí Air Bank Jana Pokorná. 

Podle Michala Teubnera z tiskového oddělení KB by se do lokalit, kde by byla větší poptávka po vkladech hotovosti, měly instalovat především takzvané recyklační vkladové bankomaty, tedy stroje, které umožňují přijaté bankovky znovu vydat do oběhu za předpokladu, že splňují parametry definované zákonem. Ty významným způsobem snižují potřebu častějších dotací hotovostí, a tedy šetří náklady. 

Více bankomatů do malých obcí

Velkou výhodou spojení sítě bankomatů je zvýšení jejich dostupnosti.  "V placení kartou či chytrým mobilem patří Češi mezi evropskou špičku. Pořád ale existují situace, kdy si lidé potřebují vybrat z bankomatu hotovost, protože v některých obchodech či službách ani dnes kartou nezaplatí," dodává Jana Pokorná. A připomíná, že se počet bankomatů s výběrem zdarma pro klienty Air Bank více než zpětinásobí. 

Jakub Dusílek, generální ředitel UniCredit Bank, připomněl, že se díky sdílení omezí bankomaty v lokalitách, kde jich je už dost - typicky například v nákupních centrech. A naopak se umístí do míst, kde klientům chybí a ekonomicky to dosud nebylo smysluplné.

"Rozšíření bankomatů i do menších obcí znamená zvýšení dostupnosti hotovosti v rámci Česka a je přínosem pro většinu občanů. Služby poskytované prostřednictvím ATM budou klientům reálně blíže a nebudou tak muset dojíždět ke vzdálenějším bankomatům," vysvětluje Teubner. 

Mluvčí připomíná, že se do takzvané optimalizace bankomatových sítí pustily banky i v jiných vyspělých státech Evropy, například v Nizozemsku nebo Belgii, kde si určily jako referenční vzdálenost k nejbližšímu bankomatu zhruba pět kilometrů. Podobný cíl je i u nás. 

Jak upozorňuje výzva KB ostatním bankám, nezanedbatelná je u sdílení bankomatů také úspora nákladů - tedy zajištění provozu, údržby, elektřiny, datového připojení či ostrahy. "Zkrátka všechno, co potřebu­je každý ze čtyř bankomatů, které stojí vedle sebe někde v nákupním centru, a všechny přitom dělají to samé," stojí mimo jiné v dokumentu, který putoval z KB do všech bank.

Banky si za výběry klientů z bankomatů platí vzájemně poplatky. Čtyři banky zapojené do sdílení bankomatů si je tak navzájem odpustí. 

Náklady na obsluhu jednoho bankomatu se liší například podle typu bankomatu nebo jeho umístění, záleží i tom, na kolik vyjde nájem za prostor, kde stojí, ale zhruba se pohybuje kolem 40 tisíc za měsíc. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Městem Little Rock v americkém Arkansasu se prohnalo ničivé tornádo, média informují o stovkách zraněných a značných škodách na majetku

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Hokejový brankář Dobeš se domluvil na dvouleté smlouvě s Montrealem

Hokejový brankář Jakub Dobeš se domluvil na dvouleté nováčkovské smlouvě s Montrealem. Jedenadvacetiletý gólman, jenž doposud působil v univerzitní soutěži NCAA, si díky ní může ročně vydělat 925.000 dolarů. Vedení Canadiens to oznámilo na svém oficiálním webu.

Dobeš působí v zámoří od roku 2017, o tři roky později jej pro NHL draftoval Montreal v pátém kole jako celkově 136. hráče. Ostravský rodák z severní Americe vystřídal několik týmů i soutěží, poslední dvě sezony hrál za tým Ohio State University.

Montreal se zároveň s Dobešem domluvil na smlouvě pro závěr sezony, v níž může chytat na farmě v Lavalu v nižší AHL.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Itálie zakázala ChatGPT, bojí se zneužití osobních údajů

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na páteční prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

"Očekáváme, že služba bude zablokovaná od soboty," uvedl mluvčí italského úřadu na ochranu osobních údajů. Přístup ke službám chatovacího robota byl dnes na italském území možný i několik hodin po oznámení úřadu. Ten ale poukázal na to, že není možné fungování robota omezit okamžitě.

Používání služby ChatGPT plánoval úřad původně pouze omezit. Není podle něj totiž jasné, za jakých právních podmínek robot sbírá a shromažďuje osobní údaje uživatelů, kteří ani nejsou o těchto podmínkách informováni. Ačkoliv provozovatel uvádí, že robota mohou používat lidé, kterým je nejméně 13 let, aplikace podle úřadu věk nijak nekontroluje.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 9 hodinami

Papežův stav se zlepšil a zotavuje se, v sobotu opustí nemocnici

Papež František podle očekávání opustí v sobotu římskou nemocnici Gemelli, kde se léčí se zánětem průdušek. Potvrdil to v pátek Vatikán, který uvedl, že se František z infekce nadále zotavuje. Papež je hospitalizován od středy, druhou noc v nemocnici strávil v klidu, řekl zahraničním tiskovým agenturám zdroj z papežova okolí. Vatikánský mluvčí Matteo Bruni později řekl, že se v neděli očekává papežova účast na mši na Svatopetrském náměstí.

"Po zhodnocení výsledků dnes provedených vyšetření a příznivého klinického vývoje (lékařský tým) potvrdil zítřejší (sobotní) propuštění Svatého otce z nemocnice Gemelli," oznámil večer Vatikán.

O očekávaném návratu papeže do jeho rezidence informoval již dříve v průběhu dne vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Pontifik podle něj ve čtvrtek povečeřel pizzu s personálem, který se o něj stará. Bruni dodal, že se v neděli očekává účast papeže na mši ke Květné neděli, kterou začínají velikonoční obřady.

Podle zdroje zahraničních agentur z papežova okolí strávil šestaosmdesátiletý František noc v klidu. Podávaná antibiotika mají na jeho zdravotní stav očekávané účinky, uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy