Čtěte smlouvy, džungle českého trhu s energiemi houstne

Karel Toman
17. 11. 2011 7:00
Z chodeb paneláků se konkurenční boj stěhuje do právních kliček v drobnopisu smluv
Foto: Reuters

Praha/Jihlava - Džungle na českém trhu s energiemi houstne.

Z chodeb paneláků, kde podomní prodejci už nějaký čas lidem strkají nohy do dveří a místy i falšují jejich podpisy, se teď konkurenční boj stěhuje do právních kliček v drobnopisu dodatků ke smlouvám.

V půli srpna totiž vstoupila v platnost novela energetického zákona, která výrazně posiluje práva zákazníka, a mnohé firmy už hledají způsoby, jak ji obejít. Triků je ale mnohem víc a Energetický regulační úřad je jimi doslova zavalen.

Novela například firmám ukládá povinnost doručit lidem změny cen a tarifů, čímž pro zákazníka automaticky vznikne právo od smlouvy odstoupit.

Například nové marketingové akce Pražské energetiky a RWE se ale navzdory tomu snaží své zákazníky u sebe udržet, nebo jim zkomplikovat odchod ke konkurenci, způsoby, které jsou podle občanského sdružení Test na hraně zákona.

Vraťte nám dar, zaplaťte pokutu

"Obě nabízejí smlouvy na dobu určitou. V případě Pražské energetiky je u předčasného vypovězení smlouvy požadováno vrácení poskytnutého finančního bonusu, u  RWE je to smluvní pokuta," upřesňuje Jan Votočka z časopisu dTest, který sdružení vydává.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Sleva 1200 Kč za elektřinu pro Pražany. Ale má to háček
Kdo krade elektřinu ČEZ, je zloděj. I když byl poctivý
Stížností na nekalé obchodníky s energií letos přibylo

Jmenované společnosti odmítají, že by zákon obcházely.

Zákazník, který RWE zmíněnou smlouvu vypoví, musí podle dodatku zaplatit pokutu 2000 korun za domácnost nebo 8000 korun za maloodběratele. "Tuto smlouvu nelze vypovědět," stojí mimo jiné v dodatku.

"V případě, že zákazník smlouvu předčasně vypoví, zůstává nám stále komodita, kterou jsme museli pro zákazníka nakoupit a kterou se zavázal odebrat," vysvětluje mluvčí RWE Martin Chalupský, proč společnost vyžaduje smluvní pokutu za to, nač má mít podle novely zákazník automaticky právo.

Pražská energetika zase u podzimní akce na smlouvy na dobu určitou nabízí slevu 10 procent a finanční "dárek," který po podpisu smlouvy odečte z ročního vyúčtování. Pokud zákazník smlouvu předčasně vypoví, PRE na vrácení slevy netrvá, vyžaduje ale vrácení dárku 1200 korun pro domácnosti a 2400 korun pro podnikatele.

"Proč by měl zákazník dostat dárek a pak hned odejít k jinému dodavateli i s ním? To přece postrádá logiku, ne?" tvrdí mluvčí PRE Petr Holubec.

ERÚ: Jsou to vážné věci a narůstá to

Ani Energetický regulační úřad (ERÚ) nebyl schopen za dva týdny potvrdit, zda se u těchto či jiných společností zabývá podezřením na obcházení možnosti automaticky vypovědět smlouvu, kterou zavedla novela energetického zákona. Podle mluvčí Jarmily Lehnerové je totiž právní oddělení ERÚ zasypáno stohy podnětů.

"Jsou to opravdu závažné záležitosti a narůstá to," shrnula agendu, kterou liberalizace trhu s energiemi úřadu přináší.

"Budu mít avizovanou slevu, i když odstoupím? Budu platit aktivační nebo deaktivační poplatek?" jmenuje některé další "chytáky" schované v drobnopisech dodatků ke smlouvám.

To, že se na první pohled atraktivní nabídky s nejrůznějšími bonusy a slevami nemusí vyplatit, potvrzuje i Kateřina Vaňková ze specializovaného serveru Srovnejenergie.cz. Platí to podle ní například právě o listopadové akci RWE zafixovat si červnové ceny před listopadovým zdražením na dva roky.

"To je regulérní nabídka. Nicméně vzhledem k tomu, že plyn se nyní pohybuje na nejvyšší úrovni za poslední 2 roky, nemyslím si, že nějak zvlášť výhodná," myslí si Vaňková.

Smlouva jako koule u nohy

"Pokud půjde cena ropy a následně i cena plynu opět na nižší úroveň, může se zákazníkovi stát, že bude například rok odebírat plyn za mnohem vyšší cenu, než bude aktuálně platná ve standardním ceníku. Zároveň cena bude stále stejná. Nemůže tedy od smlouvy odstoupit z důvodu změny ceny a je tedy skutečně na dva roky vázán u RWE," vysvětluje možnou "past", do které se může klient chytit.

Takových je teď na trhu spousta a často přitom mají v sobě zakódované automatické obnovení platnosti. Smlouvu pak lze vypovědět jen v časově velmi omezené lhůtě, a když ji člověk prošvihne, automaticky se podmínkám uváže na další dva tři roky.

S  možností změnit snáze dodavatele, kterou novela energetického zákona zavádí, je také aktuální otázka, co se bude dít s případnými přeplatky u stávajícího dodavatele.

"Mnozí dodavatelé elektřiny či plynu si totiž, v rozporu se zákonem, přeplatky nechávají a započítávají do dalších záloh," upozorňuje Jan Votočka z časopisu dTest, podle kterého se tak klient přeplatku, se kterým počítá, často prostě nedočká.

"Přeplatek jakékoli výše může být použit na úhradu záloh na další zúčtovací období," cituje dTest z obchodních podmínek společnosti Bohemia Energy. Mezi dodavatele s podobnými ustanoveními patří podle dTestu ČEZ, E.ON, PRE a Centropol Energy.

dTest: Trvejte na vyplácení přeplatku

"Jednostranné převedení přeplatku do následujícího zúčtovacího období, neodsouhlasí-li konkrétní zákazník výslovně takový postup, je nepřípustné," říká Martina Vernerová, vedoucí právní poradny časopisu dTest. "Pokud k souhlasu nedošlo, může zákazník požadovat okamžité vrácení přeplatku spolu s úroky z prodlení a náhradu případně vzniklé škody," dodává expertka, která zákazníkům radí, aby na vyplacení přeplatku trvali.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Držte si peněženky, u dveří je podomní prodejce energie
Úprk lidí od dodavatelů energie zrychluje, řekla čísla
Ruce pryč, perou se o vás energetici. Vydělejte na tom

Energetický regulační úřad proto vybízí, aby lidé smlouvám věnovali maximální pozornost.

"Apelujeme, aby nic nepodepisovali hned na místě, četli smlouvu do konce i s dodatky a poradili se, našli si na internetu kalkulačku, kde lze cenu u dané společnosti spočítat, a zvážili, jestli pro ně má přestup význam," radí mluvčí ERÚ.

Připomíná zároveň, že podomní prodejci už mají celý arzenál metod, jak lidem podezřelé nabídky vnutit.

"Do vchodu domu, kde bydlí moje maminka, přišel chlap a začal křičet 'ukažte mi faktury!'. A lidi běhali a nosili mu to," vybavuje si mluvčí ERÚ.

"Často si prodejci účelově vybírají seniory, kterým hrají na city. Jindy tvrdí, že jejich stávající dodavatel končí nebo krachuje, nebo že provádějí kontrolu elektroměrů. Výjimkou není ani falšování podpisu na smlouvách," připomíná Jarmila Lehnerová několik případů, kvůli kterým už ERÚ dokonce podalo trestní oznámení.

 

Právě se děje

Další zprávy