ČSOB klesl zisk o pětinu, vydělala přes 13 miliard

ČTK ČTK
10. 2. 2011 12:37
Vklady klientů stouply meziročně o čtyři procenta
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Československé obchodní bance, největší bankovní skupině v tuzemsku podle objemu aktiv, loni meziročně klesl čistý zisk o 22 procent na 13,47 miliardy korun.

Udržitelný zisk, který je očištěný o mimořádné vlivy, stoupl o 24 procent na 13 miliard korun. Konsolidované a neauditované výsledky oznámila banka ve čtvrtek.

Pokles zisku ČSOB je způsoben jednorázovými položkami v roce 2009, které přinesly bance předloni necelých sedm miliard korun. Hospodaření banky tehdy vylepšil zejména prodej zbývajícího podílu v ČSOB Slovensko v hodnotě šest miliard korun.

Celková aktiva ČSOB loni stoupla o tři procenta na necelých 885 miliard korun. Klientské vklady skupiny stouply meziročně o čtyři procenta na 596 miliard korun. Celkový objem úvěrů stoupl loni o procento na 413,7 miliardy korun. Úvěry na bydlení a spotřebitelské úvěry pokračovaly v růstu, zatímco korporátní úvěry a úvěry malým a středním podnikům se meziročně snížily.

Provozní výnosy banky loni klesly 17 procent na 33 miliard korun. Udržitelné provozní výnosy naopak stouply o čtyři procenta na 32,5 miliardy korun.

Provozní náklady se zvýšily o sedm procent na 14,6 miliardy korun. Ztráty ze znehodnocení úvěrů a pohledávek bance přitom klesly o 35 procent na 3,5 miliardy korun. "Je to jeden z největších tahounů růstu našeho zisku," uvedl generální ředitel banky Pavel Kavánek.

Pomohla i arbitráž

Náklady na úvěrové riziko bance klesly o 0,37 procentního bodu na 0,75 procenta. Zisk banky také pozitivně ovlivnilo zaplacení pohledávky J.Ring za základě vítězné arbitráže se státem. Stát musel za pohledávku po zkrachovalé IPB zaplatit ČSOB necelé dvě miliardy korun.

Čistý úrokový výnos narostl ČSOB meziročně o pět procent na 24,8 miliardy korun. Čisté výnosy z poplatků a provizí naopak klesly o dvě procenta na 5,4 miliardy korun.

Belgická finanční skupina KBC, která ČSOB vlastní, ve čtvrtém čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 724 milionů eur (asi 17,5 miliardy Kč). To je meziroční nárůst o 138 procent a výrazně lepší výsledek, než čekali analytici. Za celý loňský rok banka dosáhla čistého zisku 1,86 miliardy eur (zhruba 45 miliard Kč) proti ztrátě 2,47 miliardy eur v roce 2009.

Akcie budou, zopakovala KBC

KBC se již dříve s Evropskou unií dohodla, že na pražskou burzu cenných papírů uvede menšinový podíl v ČSOB. Byla to jedna z podmínek, které belgické bance umožnily v době finanční krize čerpat státní pomoc ve výši asi sedmi miliard eur (zhruba 172 miliard Kč).

Belgická banka ve čtvrtek oznámila, že plány na uvedení podílu ve své dceřiné společnosti ČSOB jsou stále platné a pracuje se na nich. Žádné bližší termíny či jiné údaje ovšem zveřejnila.

Do skupiny ČSOB patří vedle banky i například ČSOB Pojišťovna, Hypoteční banka, penzijní fondy Progres a Stabilita, Českomoravská stavební spořitelna nebo ČSOB Leasing.

Ostatní velké tuzemské banky zatím výsledky za loňský rok nezveřejnily.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy