ČR jako Lucembursko a Švýcarsko. Chce lákat fondy

ČTK ČTK
3. 7. 2013 11:00
Senát souhlasí s novým zákonem o investičních společnostech a fondech
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Senát schválil nový zákon o investičních společnostech a investičních fondech, který má do Česka přilákat investiční společnosti. Zákon předložila vláda a má vytvořit systém podmínek, které by po vzoru Lucemburska nebo Švýcarska  zatraktivnily české právní prostředí pro podnikání tuzemských i zahraničních fondů.

Pro zákon hlasovalo 45 přítomných senátorů, proti nebyl nikdo. Nyní ho dostane k podpisu prezident republiky.

Zákon souvisí se zavedením evropské směrnice AIFMD o regulaci správců alternativních fondů, tedy fondů hedgeových, infrastrukturálních, realitních, komoditních, fondů soukromého kapitálu a dalších do českého právního řádu. Lhůta pro převzetí této směrnice do českého práva uplyne 22. července.

Od roku 2015 budou moci mimoevropští správci alternativních fondů získat tzv. evropský pas umožňující nabízet jejich fondy ve všech členských státech EU. Za tím účelem ale budou muset přesídlit a vstoupit pod režim směrnice AIFMD v některém členském státě EU. Cílem je, aby tito mimoevropští správci své fondy mohli jednoduše a pohodlně přesídlit také do ČR.

Podle náměstka ministra financí Ladislava Minčiče jde úmyslem vybudovat to, čemu se říká back office, tedy spravování a návazné správcovské činnosti, které souvisí s obhospodařováním peněz. Ministerstvo podle něj doufá, že rozpočtové dopady změn zákonů budou pozitivní.

Senátorům v úterý mimo jiné řekl, že po přijetí nové evropské směrnice by se v EU mohla pohybovat aktiva v objemu asi 200 miliard eur (asi 5,6 bilionu korun). Část z toho by podle něj mohla skončit v tuzemsku. "Věříme, že je to krok k diverzifikaci našeho hospodářství," řekl. "Jakýkoli krok, který směřuje k tomu, aby tady byla i rozvinutější sféra finančních služeb, je dobrý," dodal.

 

Zákon odděluje obhospodařování fondu a jeho administraci. Přínosy mají spočívat v rozlišování mezi aktivitami investičních společností a v nastavení odpovědnosti za tyto aktivity, ve snížení administrativy spojené se správou fondů, v odstupňování dohledu České národní banky a regulace podle typu obhospodařovatelů fondů a v rozšíření okruhu právních forem investičních fondů.

Pro podílníky současných fondů tuzemských investičních společností se novým zákonem rozšíří možnosti investování do více typů fondů.

 

Právě se děje

Další zprávy