Co všechno si lze odečíst z daní? Nejen hypotéky a dary

Petr Kučera Petr Kučera
11. 2. 2010 6:50
Podrobný přehled odečitatelných položek pro daňové přiznání za rok 2009
Foto: Ludvík Hradilek

Na daních můžete zaplatit mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Při vyplňování daňového přiznání za loňský rok lze využít dvě hlavní možnosti - odečitatelné položky a daňové slevy.

První možností, jak si snížit daně, jsou takzvané odečitatelné položky (přesněji řečeno je zákon nazývá nezdanitelnou částí základu daně, zatímco jako "odčitatelné položky od základu daně" označuje jiné možnosti, pro nepodnikající fyzické osoby nevyužitelné). Jejich uplatněním si snížíte daňový základ, z něhož si teprve poté vypočítáváte patnáctiprocentní daň.

Když si tedy z daňového základu můžete odečíst tisícovku, zaplatíte na daních "jen" o 150 korun méně (ušetříte patnáct procent z oné tisícovky). Tím se odečitatelné položky liší od daňových slev, které se odečítají až přímo od vypočtené daně a dále ji tak snižují.

V tomto článku se zaměříme právě na položky odečitatelné od základu daně. Ve volném pokračování pak najdete přehled daňových slev, tedy druhou zmíněnou skupinu.

Úroky z hypotéky nebo stavebního spoření

Nejvíce si daňový základ obvykle sníží ten, kdo splácí hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření (běžného i překlenovacího). V rámci jedné domácnosti si můžete odečíst až 300 000 korun ročně, což znamená až o 45 000 korun menší daň.

Daňový základ si ale snižujete pouze o zaplacené úroky, nikoliv o celkovou výši splátek. Potvrzení, kolik jste v loňském roce zaplatili na úrocích, by vám měla automaticky (většinou už během ledna) poslat banka nebo stavební spořitelna. Jestli jste jej nedostali, požádejte ji o to, na potvrzení máte nárok a musíte jej přiložit k daňovému přiznání.

Splácíte-li více úvěrů, můžete zaplacené úroky sečíst, a to až do zmíněné hranice 300 000 korun. Pozor: Jestliže jste spláceli jen část roku, platí pro vás limit 25 000 korun za každý takový měsíc.

Podmínkou odečtu je použití úvěru na "bytové potřeby". Může jít o stavbu, rekonstrukci nebo nákup domu či bytu určeného k vašemu trvalému bydlení, nikoliv jen k rekreaci.

Druhou podmínkou je, aby poplatník byl "účastníkem úvěru". Nestačí, když jej fakticky splácí. Rozhodující je osoba uvedená ve smlouvě. Pokud je tedy "vaše" hypotéka napsaná třeba na otce, protože jste si díky jeho vyššímu příjmu mohli půjčit více peněz, nemůžete si úroky ve vašem daňovém přiznání odečíst. A bohužel si je možná nemůže odečíst ani otec, pokud v takto financovaném bytě nebydlí.

Uplatníte-li tuto odečitatelnou položku, nesmí si už totožné úvěry samozřejmě odečíst nikdo jiný z vaší domácnosti. Nicméně je teoreticky možné, že vy si například odečtete úroky z hypotéky a manžel(ka) úroky ze stavebního spoření.

Ohledně refinancování můžete být bez obav. Metodický pokyn a chystaná novela zákona upřesňují dosavadní nejasnost v zákoně a stanoví, že odpočet od základu daně lze využít bez ohledu na počet refinancování.

Životní pojištění

Kdo si platí životní pojištění, může si z daňového základu odečíst až 12 000 korun ročně. Musí ale jít o peníze, které jste zaplatili sami - tedy ne příspěvky od zaměstnavatele (ty už totiž nebyly zdaněny, takže tuto výhodu nelze uplatnit podruhé).

Podmínkou je, že pojistné plnění musí být podle smlouvy vyplaceno nejdříve po dosažení 60 let věku a zároveň ne dříve než po 60 měsících od uzavření smlouvy. Máte-li ji sjednanou na "dožití" (peníze dostanete vyplaceny při dosažení určitého věku), musíte navíc splnit podmínku určité minimální pojistné částky. Ta činí 40 000 korun u smluv s pojistnou dobou od pěti do patnácti let nebo 70 000 korun u pojistné doby delší než patnáct let.

Penzijní připojištění

Také u penzijního připojištění si můžete od daňového základu odečíst až 12 000 korun ročně. Nelze si však odečíst vklady, k nimiž jste obdrželi státní příspěvek (tedy vklady do 500 korun měsíčně). Takže chcete-li uplatnit odpočet v plné výši, musíte předtím zaplatit penzijnímu fondu 18 000 korun.

Podobně jako u životního pojištění musíte splnit takzvané pravidlo dvou šedesátek (výplata nejdříve v 60 letech a alespoň po 60 měsících placení).

Dary, charita a odběr krve

Na daních můžete ušetřit i díky tomu, že jste vloni věnovali dar na zákonem uvedené účely, mezi něž vedle klasické charity patří třeba také kultura, školství, ekologie či tělovýchova. Na zvýhodnění máte nárok, jestliže úhrnná hodnota těchto darů ve zdaňovacím období činila alespoň 1000 korun nebo přesáhla dvě procenta vašeho (původního) základu daně.

Cenu těchto darů si pak odečtete od základu daně, maximálně však do výše desetiny tohoto základu.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Daň z nemovitostí už zaplatí všichni. I za nové byty
Tiskopisů k daňovému přiznání bude méně, stát ušetří
Daňové ráje najdete i v Česku. Stejně jako pekla
Šidíte na daních? Máte větší šanci, že uniknete trestu

Přestože to finanční úřady stoprocentně nevyžadují, také v tomto případě je vhodné připojit už k daňovému přiznání potvrzení od obdarovaného - co, kdy a přibližně v jaké hodnotě od vás dostal. Zvláště u běžných a levnějších věcí není nutný znalecký odhad ceny, postačí uvést běžnou (obvyklou) hodnotu.

Speciálním darem je pak bezplatné darování krve. Za každý takový čin si můžete snížit daňový základ o 2000 korun. Nezapomeňte na potvrzení ze zdravotnického zařízení.

Příspěvky odborům

Jste členem odborů a platil(a) jste příspěvky? Pak si z daňového základu odečtěte až 1,5 procenta ročních zdanitelných příjmů, maximálně však 3000 korun.

Vzdělávání

Až o 10 000 korun si můžete snížit daňový základ, jestliže jste absolvovali zkoušky "ověřující výsledky dalšího vzdělávání". V praxi jde hlavně o zvyšování kvalifikace. Nárok na odečet máte jen tehdy, jestliže vám náklady nehradil zaměstnavatel ani jste si je neuplatnili v nákladech (výdajích) jako osoba samostatně výdělečně činná.

U lidí se zdravotním postižením se hranice zvyšuje na 13 000 korun, u těžce postižených na 15 000.

Nezapomeňte ani na slevy

Ani daň, která vám vyjde po uplatnění odečitatelných položek, není ještě úplně definitivní. Můžete si ji snížit přinejmenším o slevu na poplatníka. A možná také o řadu dalších. Tyto slevy se odečítají už z vypočtené daně, nikoliv z daňového základu. Podrobnosti najdete v samostatném článku.

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte také:
Daně si letos spočítejte dřív. Jinak hrozí pokuta
Jak zaplatit nižší daně? Nezapomeňte využít slevy
Daňové přiznání online: Spočítejte si, kolik zaplatíte
 

Právě se děje

Další zprávy