Co všechno se mění od 1. září? Podívejte se

Petr Kučera Petr Kučera
1. 9. 2009 7:40
Konec žárovek a diskriminace, zákaz kouření, slevy na sociálním pojištění a další novinky
Foto: Jaroslav Jiřička

Praha - Žákům základních a středních škol začíná nový školní rok. Jaké další změny přináší začátek září? 

Konec klasických žárovek

Od 1. září nesmějí být na trh uváděny žárovky, které nejsou čiré a které mají příkon 100 W a vyšší. Neznamená to ale, že klasické žárovky už vůbec neseženete. Jejich doprodej je stále možný.

Pokud má obchodník na skladě žárovky uvedené na trh před tímto datem, může je uvést do oběhu a doprodat je svým zákazníkům i po 1. září. Nesmí však do prodeje zařadit produkty, které získal po 1. září a které nesplňují zmíněné podmínky. Kontrolu bude provádět Česká obchodní inspekce.

Od roku 2010 pak nepůjde uvádět na trh už ani žárovky o příkonu vyšším než 75 wattů. Do roku 2012 se pak budou stahovat z trhu žárovky až do příkonu 15 wattů. Od roku 2016 nebude možné nabízet ani halogenové žárovky.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte více:
Stowattové žárovky končí, koupíte už jen úsporné
Kdo poslechne se žárovkami Klause, prodělá tisíc korun
Foto: Aktuálně.cz

Výměna padesátníků a papírových dvacetikorun

Padesátihaléřové mince a papírové dvacetikoruny lze od 1. září vyměnit už jen v sedmi pobočkách České národní banky - v Praze, Českých Budějovicích, Plzni, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Brně a Ostravě. Jejich úřední hodiny jsou od pondělí do pátku od 7:30 do 11:30 a od 12:30 do 14:00 hodin.

Výměna je možná i zasláním poštou s uvedením bankovního spojení. Pro klienty s účtem vedeným u ČNB je výměna možná i uložením na tento účet.

Opozdilci mají šanci ještě pět let, tedy do 31. srpna 2014.

Foto: www.profesional-plzen.cz

Sleva na sociálním pojištění

Podnikatelé by v září neměli zapomenout na možnost slevy na sociálním pojištění pro nejhůře placené zaměstnance. Slevu lze poprvé uplatnit za srpnové mzdy, tedy nejpozději do dne splatnosti pojistného za srpen. Kdo zapomene, nemůže už ji využít zpětně.

Cílem novinky je udržet pracovní místa pro nejméně kvalifikované (nejhůře placené) zaměstnance. Slevu lze uplatnit nejpozději za prosinec 2010.

Nižší pojistné se však týká pouze zaměstnanců, jejichž vyměřovací základ (mzda) je nižší než 27 100 Kč (nepřesahuje 1,15násobek průměrné mzdy).

V srpnu (v odvodech za srpen) je také možné uplatnit mimořádnou slevu za letošní leden až červenec, ale jen u zaměstnanců, jejichž pracovní poměr k 31. srpnu stále trval. (Dodatečně upřesněno - pozn. red.)

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte více:
Sleva na sociálním pojištění startuje, firmám se uleví

Speciální zákon proti diskriminaci

Od 1. září je účinný takzvaný antidiskriminační zákon. Speciální předpis stanovuje právo na rovné zacházení a zakazuje diskriminaci například v přístupu k zaměstnání, podnikání, vzdělání, zdravotní péči či při prodeji zboží a služeb.

Rovnost pohlaví - ilustrační obrázek.
Rovnost pohlaví - ilustrační obrázek. | Foto: Aktuálně.cz

Zastánci zákona mimo jiné argumentovali, že jej musí Česká republika přijmout kvůli členství v Evropské unii. Ostatní státy už podobná legislativní opatření zavedly.

Podle odpůrců zákona, mezi něž patří i prezident republiky Václav Klaus, však není speciální zákon potřeba. Diskriminaci už totiž zakazují platné předpisy včetně těch nejvyšších, tedy Ústavy a Listiny základních práv a svobod. Další zákazy diskriminace obsahuje řada speciálních předpisů, například zákoník práce nebo zákon o ochraně spotřebitele.

Každý, kdo se cítí být diskriminován, se může u soudu domáhat, aby bylo upuštěno od diskriminace, aby byly odstraněny následky diskriminačního zásahu a aby mu bylo dáno přiměřené zadostiučinění. Ve vážnějších případech (zejména když byla "snížena dobrá pověst nebo důstojnost osoby nebo její vážnost ve společnosti") má též právo na náhradu nemajetkové újmy v penězích.

Při sporu se uplatní princip sdíleného důkazního břemene. Údajně diskriminovaná osoba sice musí předložit důkazy (podle kritiků jí však stačí jen "uvést" tvrzení), načež pak žalovaný musí prokázat, že se diskriminace nedopustil.

Foto: Jaroslav Jiřička

Zákaz kouření na Slovensku

Ve všech slovenských restauracích, které nemají speciální místnost pro nekuřáky, je od 1. září zcela zakázáno kouření.

Novela protikuřáckého zákona sice platí už od dubna, ale až do konce srpna měli majitelé restaurací čas na případné stavební úpravy. Do přestavby se ale pustil málokdo. "Většina restaurací žádné speciální prostory nevytvořila," potvrdil agentuře SITA generální sekretář Svazu hotelů a restaurací Pavol Kašuba.

Na rozdíl od řady dalších států však zákaz kouření platí jen ve stravovacích zařízeních.

Za porušení zákazu hrozí provozovateli pokuta od 331 do 3319 eur, případně i zákaz činnosti.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: aktuálně.cz

Změny v hromadné dopravě

Se začátkem školního roku na základních a středních školách končí také řada prázdninových omezení v hromadné dopravě. Zejména městská doprava a meziměstské autobusy tak budou jezdit častěji než v předchozích dvou měsících.

Kromě toho dojde ke změnám vedení některých linek. Například v Praze se dotknou především autobusů na jihovýchodě metropole - tedy Jižního Města (s přesahem do průmyslové zóny Hostivař-Malešice) a oblastí Prahy 4 a 10 (Vršovice, Krč, Lhotka, Libuš).

Takto vypadá talár českého státního zástupce.
Takto vypadá talár českého státního zástupce. | Foto: Wikimedia Commons

Pojištění advokátů, brzy i taláry

Od září je účinná také novela zákona o advokacii.

Zavádí institut spolupracujícího advokáta, který pracuje pro jinou advokátní kanceláří. Upravuje podmínky smlouvy o spolupráci a jasně stanoví, kdo za co odpovídá. Přestože advokátní společnosti mohou už nyní pověřit různými samostatnými úkoly své zaměstnance, nemohou dosud svěřit žádnou činnost dalším firmám a osobám. Novinka podle ministerstva spravedlnosti zabrání vzniku zastřených pracovních poměrů.

Novela dále upravuje povinnost advokáta být pojištěn pro případ odpovědnosti za škodu klientovi. U jednotlivých (samostatných) advokátů má určit minimální výši pojistky stavovská komora, u advokátních firem to má být minimálně 50 milionů korun za každého společníka.

Nově jsou upraveny podmínky, za nichž mohou zahraniční právnické společnosti poskytovat služby v Česku. Zároveň umožňuje českým právníkům pracovat jako obhájci prostřednictvím zahraničních firem. Právnické vzdělání advokátů, které získali v zahraničí, bude muset odpovídat magisterskému programu na české právnické škole.

Novela také vytváří rámec pro povinné nošení talárů advokáty v trestních řízeních a v řízeních před nejvyššími soudy (podrobnosti ale ještě musí stanovit stavovský předpis České advokátní komory, taláry tak začnou být povinné až od příštího roku).

Bagr
Bagr | Foto: Bleskově

Stavby, televize, elektřina a fúze

Už od 26. srpna je účinná nová vyhláška o technických požadavcích na stavby. Ruší tak dosavadní vyhlášku o obecných technických požadavcích na výstavbu a vyhlášku o technických požadavcích na stavby pro zemědělství.

Česká televize zahajuje zkušební satelitní vysílání programu ČT1 ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Prostřednictvím satelitu už tak vysílá i televize Nova.
    
Od září se také propojí český a slovenský denní trh s elektřinou. Běžného zákazníka se to však prakticky nedotkne, změna se týká jen obchodníků s elektřinou. Nově mohou provést nákup či prodej na následující den bez nutnosti získání kapacity k přeshraničnímu přenosu.

Účinnosti nabývá novela zákona o ochraně hospodářské soutěže, díky níž bude moci antimonopolní úřad jednodušeji posuzovat podnikové fúze.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Firmy už mohou měnit sídlo bez omezení, zákon zmírnil
Exekutoři mají přísnější pravidla, nesmí zabavit příliš
Datové schránky zatím trpí dětskými nemocemi
Milionům lidí končí platnost průkazu pojištěnce
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy