Co týden dal: Dražší ropa, daří se energetickým akciím

Petr Hlaváč, analytik společnosti X-Trade Brokers
12. 6. 2009 16:10
Události na finančních trzích pohledem analytika
Foto: Reuters

První dva dny v týdnu byly na makroekonomická data poměrně chudé. Německé dubnové tovární objednávky meziměsíčně stagnovaly přesně, jak se čekalo. Velmi obdobným číslem byla také německá dubnová průmyslová výroba, která o necelá 2 % oproti březnu klesla. U nás byla zveřejněna květnová míra nezaměstnanosti, která zůstala na 7,9 %, což bylo mírně pozitivní překvapení dané však zejména sezónními vlivy. Zajímavý byl také údaj o květnovém CPI, který meziročně rostl jen o 1,3 %. Proces dezinflace tedy pokračuje a šance, že ČNB na svém příštím zasedání sníží dále úrokové sazby, se zvyšuje. Zaznamenání hodnou událostí bylo také to, že Irsku byl agenturou Standard&Poor`s dále snížen kreditní rating pro dlouhodobé dluhy o jeden stupeň. Šéf MMF se nechal slyšet, že světová ekonomika by se měla začít zotavovat na začátku příštího roku.

Uprostřed týdne byla publikována britská dubnová průmyslová výroba, která oproti březnu v podstatě stagnovala, avšak i takový údaj ocenili investoři kladně. Americké dubnové saldo zahraničního obchodu nijak výrazně nepřekvapilo, když se dostalo do deficitu ve výši zhruba 29 miliard USD. Americký květnový deficit federálního účtu naproti tomu překvapením byl, a to negativním, když dosáhl úrovně téměř 190 miliard USD, což bylo více než devětkrát více než v dubnu. Šéf německé Bundesbank Weber se nechal slyšet, že centrální banky budou možná muset kvůli hrozbě inflace preventivně zvýšit úrokové sazby, což je mírně v rozporu s přesvědčením amerických dluhopisových portfolio managerů, že FED tak učiní až v půlce příštího roku.

Ve čtvrtek mírně kladně překvapily v USA květnové maloobchodní tržby, když meziměsíčně o kousek povyrostly. Tradiční čtvrteční americký údaj byl počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti za nový týden, který byl sice stále vyšší než 600 tisíc, ale i tak celkem pozitivně překvapil. V zásadě kladný údaj přišel i od ČSÚ, když se ukázalo, že dubnová průmyslová výroba poklesla meziměsíčně jen o 1,4 %. Světová banka aktualizovala svou předpověď poklesu světové ekonomiky pro tento rok z 1,7 % až na 3 %.

Pátek byl na makro údaje stejně chudý jako začátek týdne. Dubnová průmyslová výroba Eurozóny zklamala, když oproti březnu poklesla skoro o 2 %, avšak tento údaj neměl velkou šanci ovlivnit dění na trzích. Odpoledne se pak čekalo na výsledky spotřebitelské důvěry v USA podle Michiganské univerzity, avšak toto číslo bylo zveřejněno až po napsání tohoto článku.

Akcie: Díky růstu cen ropy se dařilo energetickým titulům

V pondělí se nedařilo bankovním titulům a akciím těžebních společností. V prvním případě se tak dělo kvůli poklesu irského ratingu a očekávanému růstu úrokových sazeb. V druhém případě posilující dolar, který tradičně snižuje ceny komodit. Západoevropské akciové indexy tak v průměru ztratily přes 1%, obdobně skončil i český index PX. Americký hlavní index DJIA dokázal díky dobrému závěru udržet své pozice.

Druhý den v týdnu svědčil technologickým akciím, když zlepšený výhled zisků tlačil nahoru např. akcie druhého největšího výrobce polovodičů na světě Texas Instruments. Na výslunní byly i akcie energetických společností, protože díky slábnoucímu dolaru velmi rychle rostla cena ropy. I přes to a přes kladně vnímanou zprávu o možnosti deseti amerických bank předčasně splatit vládní pomoc z programu TARP a také přes kladně vnímanou zprávu o tom, že FED považuje plány amerických bank na získání dalšího kapitálu za dostatečné, dokázal americký blue-chips index DJIA jen stagnovat. Západoevropské indexy mírně posílily. Pražský PX si připsal 2 %, když ho táhly nahoru hlavně akcie ČEZu, které těžily z vysokých cen ropy.

Uprostřed týdne pokračoval růst cen ropy až nad 71 USD za barel, což opět svědčilo energetickým titulům. Západoevropské indexy tak v průměru přidaly skoro 1 %, stejně jako náš index PX. Americký DJIA již po třetí v řadě v podstatě stagnoval. Za zmínku stojí, že výnosy amerických státních desetiletých dluhopisů vylítly krátce nad 4 % ročně, což je úroveň viděná naposledy v říjnu minulého roku, když jejich cenám nesvědčí v poslední době pořádání mnoha jejich aukcí ze strany americké vlády. Svou roli sehrálo i oznámení Ruska, že se části svých dolarových rezerv hodlá v budoucnu zbavit.

Ve čtvrtek to byla stále stejná písnička, když ceny ropy nad 72 USD za barel tlačily opět nahoru akcie energetických společností. Drahá ropa znamená drahý letecký benzín, a tak se pod tlak dostaly akcie leteckých společností. Západoevropské indexy dokázaly posílit opět o necelé 1 %. Naopak v Praze (stejně jako v Budapešti) se vybíraly předchozí zisky, když index PX byl nejvíce tažen dolů akciemi Erste a Komerční banky. Burza však ztratila jen půl procenta. Ve Spojených státech se dařilo akciím Bank of America, na kterou byla vydána některá zvýšená doporučení. Spolu s dobrými domácími makro daty to pomohlo hlavnímu indexu DJIA k mírnému růstu.

Páteční obchodní seance začala v Evropě smíšeně, avšak hlavní indexy postupně své ztráty spíše prohlubovaly. To vše za nízkých zobchodovaných objemů. To byl případ i pražské burzy, která kolem druhé hodiny odpolední byla 1,5 % v záporu. Jak obchodování dopadlo, vám však nenabídnu, protože konec seance nastal až po napsání tohoto článku.

Měny: Euro-dolar jako na houpačce

Zpočátku týdne byl na páru společné evropské měny a amerického dolaru vyvíjen poměrně silný tlak na euro díky zhoršení ratingu dlouhodobého dluhu Irska a obavám, že by se tak mohlo stát i u některých jiných evropských zemí. Celkově jsme během týdne byli svědky obchodování jako na houpačce, když jednou mělo navrch euro, jindy zase dolar. Dění se opět odehrávalo podle známého klíče „růst akcií-růst eura". Dolaru příliš nesvědčila ani vesměs dobrá domácí makro data. Značné zvýšení výnosů amerických vládních dluhopisů zabránilo dolaru v ústupu ze svých pozic, které získal během minulého týdne. V pátek po druhé hodině odpolední platilo, že dolar od začátku týdne celkově jen mírně oslabil a kurz se pohyboval těsně nad hranicí 1,4 EUR/USD.

Na párech české měny s oběma hlavními světovými měnami jsme zažili další nudný týden, během kterého stačila koruna jen mírně posílit. Zobchodované objemy byly většinou velmi nízké. Zároveň se potvrdilo, že naše měna na domácí makro data v podstatě nereaguje a také, že má tendenci se pohybovat ve stejném směru jako ostatní měny v našem regionu. V pátek po druhé hodině odpolední se kurz pohyboval kolem 26,6 EUR/CZK a 19 USD/CZK.

Foto: Aktuálně.cz
Petr Hlaváč
autor je analytikem společnosti X-Trade Brokers
 

Právě se děje

Další zprávy