Co týden dal: České akcie znovu posilovaly, koruna ne

Jaroslav Brychta, X-Trade Brokers
7. 8. 2009 14:26
Události na finančních trzích pohledem analytika
Foto: Reuters

Uplynulý týden v Česku vydatně pomáhal především domácím akciím, které si ještě v pátek odpoledne proti pondělku připisovaly nemalé zisky. Burzovní index PX si tak po nedávném překonání hranice 1000 b. poradil hladce i s hranicí 1100 b. a připsal si proti pondělku slušných 5,5 %. Nechal tak daleko za sebou ostatní burzovní indexy ve střední Evropě, za což může vděčit tentokrát své konstrukci a poměrně výraznému zastoupení finančních titulů.

Akcie bank totiž v minulých dnech rostly v celém světě, k čemuž vydatně pomáhaly jak dříve, tak v tomto týdnu zveřejněné hospodářské výsledky. V Evropě reportovaly banky jako Barclays, HSBC, BNP Paribas a Royal Bank of Scotland, jejichž výsledky, s výjimkou posledně jmenované, dokázaly obchodníky navnadit k dalším investicím do akcií finančních institucí všude ve světě. Akcie Erste tak jen od pondělka vystoupaly o 11 %, a to i přesto, že si v pátek procházely poměrně výraznou korekcí. Podobně na tom byly také akcie Komerční banky, jejichž cena rostla o necelých 10 %. Komerční bance navíc ještě pomohly hospodářské výsledky ze čtvrtka, které dokázaly příjemně překvapit a skončit nad většinovým konsenzem. Její zisk v druhé polovině roku totiž klesal pouze o 10,1 % na 5,8 mld. a byl tak téměř o 400 mil. vyšší než s jakým počítal trh.

Z makroekonomických dat na sebe v uplynulém týdnu značnou pozornost soustředily především výsledky obchodní bilance, která skočila v červnu přebytem 20,4 mld. korun, jež byl tak téměř o 6 mld. vyšší, než s čím počítal většinový konsenzus trhu. Po prudkém propadu exportu a importu z minulých měsíců, se začíná zahraniční poptávka viditelně stabilizovat, což naznačovala také červnová čísla. I do dalších měsíců proto můžeme čekat pozvolné zklidňování v situace v oblasti zahraničního obchodu, o čemž s předstihem hodně napovídají také data z Německa, které je největším obchodním partnerem České republiky. Německá podnikatelská důvěra totiž roste již čtvrtým měsícem a podobně jsou na tom také německé tovární objednávky, jejichž meziměsíční růst v červnu podruhé přesahoval 4 %. Postupný nárůst poptávky po německém zboží a stabilizace tamní výroby tak může do budoucna přinést zklidnění situace také do české republiky.

Hlavní událostí v Česku však bylo čtvrteční zasedání České národní banky. Kolem toho se již od začátku týdne točilo také obchodování s českou korunou, která výrazně slábla jak na páru s dolarem tak k euru, když obchodníci spekulovali na to, že ČNB přistoupí ke snížení sazeb. To se nakonec ve čtvrtek stalo skutečností, když banka srazila základní sazbu o čtvrt procentního bodu na historicky nejnižších 1,25 %. Koruna se tak koncem týdne prodávala k euru slabší o 1,6 % na ceně 25,90 Kč a levnější (o 1,2 %) pak byla také na páru s americkým dolarem, ke kterému slábla na cenu 18,03 Kč.

Také příští týden bude v Česku na data velmi bohatý. Hned v pondělí nás čekají výsledky CPI, následované mírou nezaměstnanosti. Dále v týdnu pak budou zveřejněny také výsledky průmyslové produkce, maloobchodní prodeje a v pátek pak předběžné odhady HDP za 2Q.

Foto: Aktuálně.cz
Jaroslav Brychta
autor je analytikem společnosti X-Trade Brokers
 

Právě se děje

před 25 minutami

Česká národní banka ve středu podle analytiků začne zvyšovat úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Podle nich tak centrální banka zahájí postupnou normalizaci měnové politiky, další růst sazeb by totiž podle jejich odhadů měl následovat v srpnu a na podzim.

Důvodem jsou obavy kvůli růstu inflace, což souvisí s očekávaným ekonomickým oživením. Základní úroková sazba by tak měla podle analytiků ve středu stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

Například podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je podle posledních komentářů představitelů bankovní rady ČNB středeční zvýšení sazeb poměrně jisté. "Pokud však ve středu sazby vzrostou jen o tradičních 0,25 procentního bodu, další nárůst pak může přijít relativně záhy, a to již na nadcházejícím měnovém jednání začátkem srpna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy