Co týden dal: Akcie čelily prodejům, zejména v Evropě

Petr Hlaváč, analytik X-Trade Brokers
10. 7. 2009 18:00
Události na finančních trzích pohledem analytika
Foto: Reuters

V úvodu týdne jsme byli seznámeni s americkým červnovým indexem nákupních manažerů za sektor služeb, který rostl o tři body na 47 bodů, čímž pozitivně překvapil. Není tedy již daleko od hodnoty 50 bodů, která odděluje teoreticky kontrakci a expanzi sektoru.

V úterý investory mající prostředky v britských librách nepotěšila zpráva, že průmyslová výroba klesla v květnu meziměsíčně o 0,6 %, ačkoliv zde byl předpoklad, že bude mírně růst.

Velmi kladně dopadly německé květnové tovární objednávky, které dokonce vzrostly meziměsíčně o více než 4 %, ačkoliv analytici očekávali růst asi sedmkrát nižší.

Za zmínku stojí, že hlavní ekonomická poradkyně Baracka Obamy se nechala slyšet, že by byl potřeba další podpůrný balík, protože ten předchozí nedostatečně účinkuje. Je zajímavé sledovat, jak toto je pro některé důvodem chtít nový balík a zároveň pro některé důvodem jej odmítnout.

Uprostřed pracovního týdne byla publikována další data za Velkou Británii. Konkrétně se jednalo o červnovou spotřebitelskou důvěru a index cen domů. Prvně zmíněný ukazatel vykázal nárůst o čtyři body, čímž v kladném slova smyslu překonal očekávání trhů. Druhé zmíněné číslo vykázalo mírný meziměsíční pokles, ačkoliv se čekala stagnace. Opakuje se tedy v poslední době častá věc, že z Británie přicházejí pozitivní zprávy, které jsou pak posléze znehodnoceny jinými negativními.

Zveřejněna byla také finální verze HDP za celou Eurozónu za první kvartál tohoto roku. Ničím nepřekvapila, když ukázala, že produkt klesl mezikvartálně o 2,5 %.

Mezinárodní měnový fond mírně zhoršil prognózu celosvětového poklesu HDP na 1,4 % pro tento rok. V příštím roce ale předpokládá růst 2,5 %, což znamená více optimistickou prognózu.

Ve čtvrtek rozhodovala o úrokových sazbách Bank of England. Podle očekávání zůstaly sazby zachovány na 0,50 % ročně. Avšak jedním krokem britská centrální banka překvapila - nenavýšila limit pro odkup aktiv v rámci programu kvantitativního uvolňování (= nenalije do oběhu tolik peněz). Britské státní dluhopisy reagovaly značným propadem svých cen a tedy zároveň růstem výnosů.

K dispozici také byla tradiční čtvrteční statistika o počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA za předchozí týden. Tentokráte jich bylo méně než 600 tisíc, což se dá považovat za úspěch.

V Česku ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo červnovou míru nezaměstnanosti, která dosáhla osmi procent a mírně pozitivně tak překvapila veřejnost. ČSÚ navíc publikoval červnový index spotřebitelských cen, který meziměsíčně stagnoval a meziročně se zvýšil o 1,2 %, čímž v obou případech dosáhl o něco nižších hodnot, než se čekalo. Proces dezinflace tedy u nás zapustil kořeny.

Prezident Klaus vetoval část protikrizových opatření včetně šrotovného.

Neznámý zdroj blízký německé vládě tvrdil, že podle posledních vládních čísel je už Německo z recese venku.

Z pátečních makro dat patřila mezi důležitá obchodní bilance Spojených států a předběžný odhad indexu spotřebitelské důvěry Univerzitou v Michiganu. Oba tyto údaje ale byly publikovány až po napsání tohoto článku. Šéf MMF Dominique Straus-Kahn se vyjádřil v podobném smyslu jako Obamova poradkyně, že by byly potřeba další podpůrné balíčky.

Akcie: Evropské tituly zažily špatný týden

První obchodní seance týdne byla v Evropě a zpočátku i ve Spojených státech ve znamení poklesu hlavních indexů, když dolů je táhly zejména akcie ropných a těžařských společností jako Alcoa či Rio Tinto, které reagovaly na propad cen ropy a kovů. Negativní náladu dokumentovaly i několikaměsíční maxima cen put opcí na index S&P 500. Americký nevýrobní PMI a dobré výsledky aukce amerických státních dluhopisů daly později impuls americkým akciím ke smazání ztrát. Index Dow Jones Industrial Average tak dokázal vzrůst zhruba o 0,5 %. Naopak západoevropské indexy ztrácely v průměru více než 1 %. Na pražské burze se z důvodu státního svátku neobchodovalo.

Pokračující pokles cen ropy tlačil v úterý dolů akcie ropných společností. Naopak růst německých továrních objednávek vyvíjel tlak na růst těžařských titulu, protože jsou to právě těžaři, kteří nejvíce zásobují průmysl. Nebýt toho, mohly být ztráty hlavních indexů ještě větší. V USA k nim přispěly akcie společnosti Discover Financial, která je velkým emitentem kreditních karet. Investoři se totiž dozvěděli, že společnost bude potřebovat emitovat nové akcie, aby vůbec mohla splatit vládní pomoc. Dow Jones Industrial Average tak ztratil skoro 2 % hodnoty, západoevropské tituly dokázaly zakončit obchodování jen mírně v záporu. Pražská burza naproti tomu mírně posílila, když jí k tomu pomohly hlavně akcie Komerční banky.

Uprostřed týdne poskytl akciovým trhům podporu MMF (viz výše), to však nestačilo k tomu, aby západoevropské indexy silně nepoklesly. Dolů je tlačily hlavně britské bankovní tituly, protože britská vláda oznámila budoucí tvrdší regulaci bankovního sektoru znamenající mimo jiné vyšší požadavky na kapitálovou přiměřenost. I tentokrát díky cenám ropy ztrácely energetické tituly. Západoevropské indexy tak zakončily obchodování se ztrátami přes 2 %. Americký Dow Jones Industrial Average dokázal díky dalšímu úspěchu aukce státních dluhopisů alespoň stagnovat. To se povedlo i českému PX, když skoro o 4 % vyrostly akcie ČEZu, které dostaly zvýšené doporučení.

Ve čtvrtek se ve Spojených státech dařilo bankovním titulům, protože Bank of America pro ně zlepšila výhled (konkrétně pro banku Goldman Sachs). Zastavení propadu cen ropy svědčilo energetickým titulům. Těžaři byli podpořeni výsledky společnosti Alcoa, která těží hliník. Byla sice ve ztrátě, ale menší, než se čekalo. Přes to dokázal Dow Jones Industrial Average jen stagnovat a západoevropské indexy dokonce spadly o více než 1 %. Český index PX dokázala díky defenzivní a v posledních dnech populární Telefonice zhruba o 1 % posílit.

Poslední den v týdnu dokázala pražská burza vzdorovat tlaku ostatních evropských burz a jako jediná rostla, ačkoliv jen mírně. Zisky si totiž připisovaly kromě ČEZu všechny hlavní tituly. Takový byl stav před třetí hodinou odpolední. Newyorská burza otevřela až po napsání tohoto článku.

Foto: Aktuálně.cz
Petr Hlaváč
autor je analytikem společnosti X-Trade Brokers
 

Právě se děje

Další zprávy