Zbraně proti šmejdům, ale i zdražování. Na co by se měli letos připravit "skrblíci"

Ekonomika Ekonomika
6. 1. 2020 6:07
Dražší cigarety i alkohol, vyšší poplatek za vklad do katastru nemovitostí, ale také snadnější komunikace se státní správou či nové zbraně v boji proti energetickým šmejdům. Zjistěte přehledně, které úpravy a nařízení zřejmě nenechají v roce 2020 českého zákazníka chladným.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Rok 2020 pro českého zákazníka neznamená bohužel jen úlevy, přináší také mnohá zdražení.

"Je to například zdvojnásobení poplatku za vklad do katastru nemovitostí na 2000 korun, vyšší je také zdanění cigaret, alkoholu nebo hazardu. Nově se nyní zdaňují výhry nad jeden milion korun v loteriích, sázkových hrách nebo v ruletě. Daň činí 15 procent," vypočítává ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová.

Zvýšily se i některé ceny služeb České pošty. Ta navíc od 1. února 2020 zavede takzvané dvourychlostní doručování listovních zásilek. "Rychlejší" dopisy s vylepenou známkou se symbolem "A" zdraží o sedm korun na 26 korun a budou muset být viditelně označené "D+1". Ty s pomalejším doručením a symbolem "B" za cenu 19 korun budou doručovány zpravidla dva pracovní dny po podání.

  • Co naopak pozitivního může české zákazníky potkat v novém roce, zjistíte v následujícím přehledu.
 

Právě se děje

před 18 minutami

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Kvůli údržbě trati nejezdí tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská

Kvůli údržbě trati nejezdí v neděli tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská v centru Prahy. Jednosměrná výluka potrvá od 08:00 do 16:00 a týká se linek 3, 5, 6, 9 a 14. Detailní informace zveřejnil dopravní podnik hlavního města na svém webu.

Tramvaje budou v uzavřeném úseku jezdit po objízdných trasách, a to pouze ve směru Lazarská-Jindřišská. V opačném směru bude provoz bez omezení. Náhradní doprava nebude zavedena, cestující můžou využít metro.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Ve věku 78 let zemřel předseda skupiny Samsung a nejbohatší muž Jižní Koreje I Kun-hi

Ve věku 78 let v neděli zemřel předseda skupiny Samsung Group a syn zakladatele celého konglomerátu I Kun-hi. Informovala o tom jihokorejská společnost v prohlášení. Nejbohatší muž Jižní Koreje skonal za přítomnosti rodiny, včetně dědice průmyslového impéria I Če-jonga. O příčině smrti se společnost Samsung nezmínila. I Kun-hi podstoupil v roce 2014 operaci po infarktu a na sklonku 90. let se léčil s rakovinou plic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy