Zbraně proti šmejdům, ale i zdražování. Na co by se měli letos připravit "skrblíci"

Ekonomika Ekonomika
6. 1. 2020 6:07
Dražší cigarety i alkohol, vyšší poplatek za vklad do katastru nemovitostí, ale také snadnější komunikace se státní správou či nové zbraně v boji proti energetickým šmejdům. Zjistěte přehledně, které úpravy a nařízení zřejmě nenechají v roce 2020 českého zákazníka chladným.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Rok 2020 pro českého zákazníka neznamená bohužel jen úlevy, přináší také mnohá zdražení.

"Je to například zdvojnásobení poplatku za vklad do katastru nemovitostí na 2000 korun, vyšší je také zdanění cigaret, alkoholu nebo hazardu. Nově se nyní zdaňují výhry nad jeden milion korun v loteriích, sázkových hrách nebo v ruletě. Daň činí 15 procent," vypočítává ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová.

Zvýšily se i některé ceny služeb České pošty. Ta navíc od 1. února 2020 zavede takzvané dvourychlostní doručování listovních zásilek. "Rychlejší" dopisy s vylepenou známkou se symbolem "A" zdraží o sedm korun na 26 korun a budou muset být viditelně označené "D+1". Ty s pomalejším doručením a symbolem "B" za cenu 19 korun budou doručovány zpravidla dva pracovní dny po podání.

  • Co naopak pozitivního může české zákazníky potkat v novém roce, zjistíte v následujícím přehledu.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy