ČNB v březnu nakoupila víc eur než za celý loňský rok. Spekulanty na korunu nalákal i Zemanův výrok

Janis Aliapulios Janis Aliapulios
Aktualizováno 9. 5. 2017 10:48
Česká národní banka musela v březnu bránit koruně v posílení nejvíce od zahájení intervencí. Na nákup eur vydala za jediný měsíc 520 miliard korun, celkový objem intervencí tak překročil dva biliony. Údaje o objemu intervencí za prvních šest dní dubna, než kurzový závazek skončil, zveřejní ČNB v červnu.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Blížící se konec devizových intervencí ČNB vyvolal v březnu dosud největší zájem zahraničních investorů o českou korunu. Z nově zveřejněných oficiálních údajů vyplývá, že centrální banka musela za jediný měsíc nakoupit eura za 520 miliard korun, aby zabránila české měně v posílení pod 27 korun za euro.

Celkový objem intervencí tak od listopadu roku 2013, kdy ČNB kurzový závazek v obavách z deflace zavedla, přesáhl dva biliony korun. Statistika zatím neobsahuje data za prvních šest dní dubna, než ČNB s intervencemi po třech a půl letech přestala. Centrální banka tyto údaje zveřejní v červnu.

Zvyšující se inflace a blížící se vypršení slibu ČNB uměle oslabovat korunu nejméně do konce prvního čtvrtletí vyvolaly v březnu v zahraničních investorech očekávání, že intervence brzy skončí. Řada z nich proto v očekávání rychlého posílení české měny po "exitu" ještě na poslední chvíli dokupovala koruny.

K rekordnímu měsíčnímu objemu intervencí přispěla v březnu také snaha některých českých firem zajistit se před příliš velkými pohyby kurzu, než ČNB nechá hodnotu měny opět výhradně na poptávce a nabídce na trhu.

"Během března došlo k bezprecedentnímu přílivu spekulativního kapitálu, protože investoři sázeli na brzké posílení české měny. Spekulace podpořil i prezident Zeman, který naznačil, že konec kurzového závazku je za rohem," uvedl ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

Roční objemy intervencí ČNB

Rok 2013 202,5 miliardy Kč
Rok 2014 0
Rok 2015 243 miliardy Kč
Rok 2016 454,7 miliardy Kč
Rok 2017 1130,7 miliardy Kč*
Celkem 2030,9 miliardy Kč*

* do konce března 2017; Zdroj: Statistika devizových obchodů ČNB

Předpovědi analytiků o prudkých výkyvech kurzu koruny po konci intervencí se zatím nepotvrdily. Česká měna se už měsíc pohybuje v pásmu mezi 26,50 a 27,10 koruny za euro, ze kterého ji minulý týden nevychýlilo ani ohlášení demise premiéra Bohuslava Sobotky.

Zatímco na začátku minulého obchodního týdne zůstávala koruna u hladiny 26,90 za euro, v úterý dopoledne byla silnější, když se kurz pohyboval kolem 26,66 koruny za euro. "Na prvním místě se ukazuje, že kombinace rizikových faktorů jako byly francouzské prezidentské volby a česká politicko-ústavní krize nejsou pro korunu alespoň zatím dostatečnými argumenty pro další ztráty," uvedl hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

Podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera však nelze vyloučit, že česká měna v budoucnu znovu oslabí nad hranici 27 korun za euro. "ČNB umožnila do tuzemské ekonomiky v letošním roce přitéct extrémní objem spekulativního kapitálu v řádech desítek procent HDP. Koruna je tak extrémně překoupená a jejímu výraznějšímu posílení brání postupné uzavírání pozic spekulantů. Pokud se někteří zahraniční hráči rozhodnou své pozice ve větším objemu uzavřít, nelze vyloučit ani krátkodobé oslabení měny nad hranici kurzového závazku." řekl Seidler.

Do konce roku by se ale česká měna podle něj přesto měla dostat na úroveň 25,50 až 26 korun za euro. Pomoci by jí v tom mohl i růst úrokových sazeb, se kterým ČNB ve své nové prognóze počítá už na třetí čtvrtletí letošního roku. "Vyšší úroky ČNB by jednak samy o sobě vedly ke zpřísnění měnových podmínek v české ekonomice, doprovodným efektem by pak velmi pravděpodobně bylo i posílení kurzu koruny vůči euru," řekl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Analytici oslovení agenturou Reuters v pravidelném průzkumu na konci dubna věří, že koruna vůči euru v následujících 12 měsících posílí. Zpevnit by podle nich měla na 25,80 koruny za euro.

Březnový objem intervencí, který sám o sobě překonal celý rok 2016, zároveň přispěl k dalšímu růstu devizových rezerv centrální banky. Rezervy se v březnu zvýšily o deset procentních bodů na 70,5 procenta hrubého domácího produktu.  "Celkově za dobu trvání kurzového závazku od listopadu 2013 do dubna 2017 vzrostly devizové rezervy ČNB v poměru k HDP z 22 na 71 procent, tedy bezmála o padesát procentních bodů. Nyní tak náleží k jedněm z nejvyšších na světě," upozornil hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Zavedení intervencí v roce 2013 byl správný krok, udělal bych to znovu, šlo o méně intelektuálně náročné rozhodnutí, říká exguvernér ČNB Singer | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 59 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy