Obří reklamní kampaň, výsledek bez záruky. Před projektem Xixoio varují finance i ČNB

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 6. 12. 2021 18:11
Česká národní banka varuje před riziky spojenými s nabídkami "alternativních investičních produktů". Míní přitom hlavně investování do virtuálních tokenů a podílů na úvěrech, které ovšem nejsou finančně regulovanými nástroji. Investice do nich tak nepodléhají dohledu banky, upozornila instituce. Jmenovitě banka zmínila společnost Xixoio. Před podobnými projekty navíc varuje i ministerstvo financí.

Reklamy na projekt Xixoio jsou vidět na billboardech, eskalátorech pražského metra, v on-line prostředí nebo v komerčních přílohách tištěných deníků. O nestandardnosti celého projektu informovalo Aktuálně.cz již v listopadu.

"V současnosti je potřebné připomenout, že při nákupu či držení těchto produktů (tokenů, participací a jiných alternativních produktů) nepožívá investor výhod v podobě ochrany spojované s regulovanými finančními službami," zdůrazňuje ČNB ve svém pondělním vyjádření. Stejnou odpověď zaslala banka na dotazy Aktuálně.cz pro výše zmíněný článek.

Investiční tokeny jsou jedním z typů takzvaných kryptoaktiv. Ta umožňují digitální zachycení hodnoty či práv a mohou být převáděna a ukládána elektronicky pomocí technologie sdíleného registru (DLT, resp. blockchain) nebo pomocí podobné technologie. Dalšími příklady jsou kryptoměny, coiny, užitné tokeny (tzv. utility tokens), peněžní tokeny či jiná tokenizovaná práva.

"Upozorňujeme na prezentaci společnosti Xixoio, a. s., vůči veřejnosti, která může vzbuzovat mylný dojem, že obchodní model a podnikání společnosti byly ČNB schváleny, povoleny nebo alespoň zčásti regulovány," uvedla centrální banka.

Před rizikem investičních tokenů již dříve varovalo také ministerstvo financí. "Ministerstvo financí upozorňuje veřejnost, že investování do investičních tokenů může být vysoce rizikové a spekulativní a jejich hodnota často významně kolísá. Nakupujete-li investiční tokeny, nerozhodujte se pouze podle lákavého výnosu, ale pečlivě zvažte také všechna rizika. Včetně toho, že můžete přijít o značnou část své investice nebo dokonce o všechny investované peníze," uvedlo ve svém prohlášení.

Firmy prostřednictvím společnosti Xixoio mohou upsat vlastní měnu na blockchainu a získat tak kapitál na další rozvoj. Aktuálně.cz ovšem mluvilo s řadou expertů, kteří se v investičním světě pohybují a jejich názory na projekt jsou kritické.

"Pokud například nebude ten, kdo stojí za konkrétním obchodním modelem, schopný dostát svým závazkům nebo ukončí svoji činnost, nenabízejí právní předpisy žádnou zvláštní ochranu, která by zvyšovala pravděpodobnost, že investor získá alespoň část své investice zpět. Podnikatelé při výkonu neregulovaných činností nepodléhají dohledu České národní banky, nepodléhají ani obezřetnostním požadavkům, požadavkům v oblasti pravidel jednání se zákazníky apod.," pokračuje v prohlášení centrální banka.

Ochrana přitom není možná ani v případě, kdy jde o podnikatele, který má oprávnění České národní banky - například k distribuci investičních fondů nebo k poskytování platebních služeb, ale vedle toho vykonává další činnost, která regulovaná není, tedy například právě nabízení investičních tokenů nebo participací.

"Česká národní banka doporučuje investorům, zejména z řad spotřebitelů, aby důkladně zvážili svůj záměr investovat prostřednictvím těchto osob, a doporučuje dodržování obecných pravidel a zásad pro spotřebitele a investory," dodává banka.

"Penetruji ČNB dotazy"

Ředitel a autor projektu Richard Watzke ke kroku ČNB a ministerstva financí uvedl, že s nimi "může jen souhlasit" a upozornil na "nepřipravenost naší země na přicházející trend související s kryptoaktivy."

"Xixoio představilo řešení, kterým je regulace procesu, jejímž cílem je emise tokenu vázaného k projektům firem tak, aby bylo dosaženo konsensu mezi českým pravém, demografickými zvyklostmi a technologií, protože zde zcela chybí regulatorní rámec, o který se firmy mohou opřít," uvedl Watzke s odkazem na jednu z jím pořádaných konferencí. Dodal, že hodlá ČNB "penetrovat tzv. kvalifikovanými dotazy" a změnit tak zákonnou regulaci.

Oprávnění osob k poskytování regulovaných finančních služeb je možné ověřit si v seznamech regulovaných a registrovaných subjektů zveřejněných na webových stránkách ČNB.

Lidé by podle centrální banky měli věnovat zvýšenou pozornost všem informacím a sdělením na webových stránkách těch, kdo investiční příležitosti nabízejí, a příslušné smluvní dokumentaci. "Před provedením jakékoli investice by se měli ujistit, že veškeré podmínky investice jsou jim zřejmé, srozumitelné a odpovídají jejich odborným znalostem a zkušenostem, investičním cílům a finančnímu zázemí," připomíná obecné pravidlo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Studená fronta přinesla do Česka intenzivní sněžení, objevily se i zimní bouřky

Českem přechází studená fronta, kterou dopoledne provázelo místy intenzivní sněžení a prudký vítr. Ojediněle se objevily i zimní bouřky, informovali dnes na facebooku pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu. Už dříve varovali, že sněžení v kombinaci se silným větrem může hlavně v místech nad 500 metrů nad mořem vytvářet nebezpečné sněhové jazyky, na horách závěje, a to až do pátečního večera.

"V souladu s předpovědí přechází naše území podružná studená fronta v podobě výrazného pásu intenzivního sněžení, kdy se na této linii ojediněle vyskytují zimní bouřky," uvedli meteorologové a přidali několik fotografií z webových kamer. Další snímky zachycující dopolední sněhovou vánici lidé sdíleli na sociálních sítích.

Bouřky v zimě jsou spíše vzácné a obvykle méně plošné než ty letní, každou zimu jich bývá několik. "Nečekejte ale klasické letní blýskavice - zimní bouřky jsou o mnoho decentnější," upozornili meteorologové.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

V Česku ubylo lidí v příjmové chudobě, předloni jich bylo meziročně asi o 100 tisíc méně

Domácnosti si předloni v prvním roce epidemie příjmově polepšily, a to hlavně díky penězům od státu. V roce 2020 nejrychleji rostl příjem seniorům, zjistil Český statistický úřad (ČSÚ). Lidí v příjmové chudobě předloni ubylo. Bylo jich asi 900 tisíc, meziročně tedy o 100 tisíc méně. Míra příjmové chudoby klesla z 9,5 na 8,6 procenta, uvedl ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Z osobností světové politiky důvěřují Češi nejvíce slovenské prezidentce Čaputové, naopak nejvyšší nedůvěru má ruský prezident Putin, uvedl výzkum

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Česká filharmonie kvůli nakaženým hráčům ruší koncerty s Shekuem Kannehem-Masonem

Kvůli koronaviru ruší Česká filharmonie tři koncerty plánované na 20. až 22. ledna v pražském Rudolfinu. Britský violoncellista Sheku Kanneh-Mason měl pod taktovkou Jakuba Hrůši zahrát Koncert pro violoncello a orchestr e moll Edwarda Elgara. Peníze za vstupné orchestr vrátí v plné výši. "Držitelé vstupenek budou kontaktováni zákaznickým servisem, popřípadě se na něj mohou sami obrátit," říká mluvčí orchestru Luděk Březina.

Na začátku týdne se u filharmonika, který se připravoval na pondělní koncert Komorního orchestru České filharmonie, objevilo potvrzení nemoci covid-19. To si vynutilo změnu programu. Ve středu přibyl další případ a orchestr se z preventivních důvodů rozhodl vystoupení zrušit. Ve středu přibylo v Česku 25 989 nově potvrzených případů koronaviru, zhruba o 2500 méně než v úterý, kdy byl nárůst rekordní za celou dobu epidemie.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Inflace v eurozóně stoupla na rekordních pět procent

Míra inflace v eurozóně v prosinci vystoupila na rekordních pět procent, zatímco v celé Evropské unii se dostala na 5,3 procenta. Ve čtvrtek to oznámil evropský statistický úřad Eurostat. V Česku vzrostly ceny ještě více, inflace činila 5,4 procenta. Nejvíce k růstu cen opět přispěly energie, dražší ale byly například i služby.

O rok dříve, tedy v prosinci 2020, byla eurozóna ještě v deflaci minus 0,3 procenta. Míra inflace v Evropské unii před rokem činila 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy