Obří reklamní kampaň, výsledek bez záruky. Před projektem Xixoio varují finance i ČNB

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 6. 12. 2021 18:11
Česká národní banka varuje před riziky spojenými s nabídkami "alternativních investičních produktů". Míní přitom hlavně investování do virtuálních tokenů a podílů na úvěrech, které ovšem nejsou finančně regulovanými nástroji. Investice do nich tak nepodléhají dohledu banky, upozornila instituce. Jmenovitě banka zmínila společnost Xixoio. Před podobnými projekty navíc varuje i ministerstvo financí.

Reklamy na projekt Xixoio jsou vidět na billboardech, eskalátorech pražského metra, v on-line prostředí nebo v komerčních přílohách tištěných deníků. O nestandardnosti celého projektu informovalo Aktuálně.cz již v listopadu.

"V současnosti je potřebné připomenout, že při nákupu či držení těchto produktů (tokenů, participací a jiných alternativních produktů) nepožívá investor výhod v podobě ochrany spojované s regulovanými finančními službami," zdůrazňuje ČNB ve svém pondělním vyjádření. Stejnou odpověď zaslala banka na dotazy Aktuálně.cz pro výše zmíněný článek.

Investiční tokeny jsou jedním z typů takzvaných kryptoaktiv. Ta umožňují digitální zachycení hodnoty či práv a mohou být převáděna a ukládána elektronicky pomocí technologie sdíleného registru (DLT, resp. blockchain) nebo pomocí podobné technologie. Dalšími příklady jsou kryptoměny, coiny, užitné tokeny (tzv. utility tokens), peněžní tokeny či jiná tokenizovaná práva.

"Upozorňujeme na prezentaci společnosti Xixoio, a. s., vůči veřejnosti, která může vzbuzovat mylný dojem, že obchodní model a podnikání společnosti byly ČNB schváleny, povoleny nebo alespoň zčásti regulovány," uvedla centrální banka.

Před rizikem investičních tokenů již dříve varovalo také ministerstvo financí. "Ministerstvo financí upozorňuje veřejnost, že investování do investičních tokenů může být vysoce rizikové a spekulativní a jejich hodnota často významně kolísá. Nakupujete-li investiční tokeny, nerozhodujte se pouze podle lákavého výnosu, ale pečlivě zvažte také všechna rizika. Včetně toho, že můžete přijít o značnou část své investice nebo dokonce o všechny investované peníze," uvedlo ve svém prohlášení.

Firmy prostřednictvím společnosti Xixoio mohou upsat vlastní měnu na blockchainu a získat tak kapitál na další rozvoj. Aktuálně.cz ovšem mluvilo s řadou expertů, kteří se v investičním světě pohybují a jejich názory na projekt jsou kritické.

"Pokud například nebude ten, kdo stojí za konkrétním obchodním modelem, schopný dostát svým závazkům nebo ukončí svoji činnost, nenabízejí právní předpisy žádnou zvláštní ochranu, která by zvyšovala pravděpodobnost, že investor získá alespoň část své investice zpět. Podnikatelé při výkonu neregulovaných činností nepodléhají dohledu České národní banky, nepodléhají ani obezřetnostním požadavkům, požadavkům v oblasti pravidel jednání se zákazníky apod.," pokračuje v prohlášení centrální banka.

Ochrana přitom není možná ani v případě, kdy jde o podnikatele, který má oprávnění České národní banky - například k distribuci investičních fondů nebo k poskytování platebních služeb, ale vedle toho vykonává další činnost, která regulovaná není, tedy například právě nabízení investičních tokenů nebo participací.

"Česká národní banka doporučuje investorům, zejména z řad spotřebitelů, aby důkladně zvážili svůj záměr investovat prostřednictvím těchto osob, a doporučuje dodržování obecných pravidel a zásad pro spotřebitele a investory," dodává banka.

"Penetruji ČNB dotazy"

Ředitel a autor projektu Richard Watzke ke kroku ČNB a ministerstva financí uvedl, že s nimi "může jen souhlasit" a upozornil na "nepřipravenost naší země na přicházející trend související s kryptoaktivy."

"Xixoio představilo řešení, kterým je regulace procesu, jejímž cílem je emise tokenu vázaného k projektům firem tak, aby bylo dosaženo konsensu mezi českým pravém, demografickými zvyklostmi a technologií, protože zde zcela chybí regulatorní rámec, o který se firmy mohou opřít," uvedl Watzke s odkazem na jednu z jím pořádaných konferencí. Dodal, že hodlá ČNB "penetrovat tzv. kvalifikovanými dotazy" a změnit tak zákonnou regulaci.

Oprávnění osob k poskytování regulovaných finančních služeb je možné ověřit si v seznamech regulovaných a registrovaných subjektů zveřejněných na webových stránkách ČNB.

Lidé by podle centrální banky měli věnovat zvýšenou pozornost všem informacím a sdělením na webových stránkách těch, kdo investiční příležitosti nabízejí, a příslušné smluvní dokumentaci. "Před provedením jakékoli investice by se měli ujistit, že veškeré podmínky investice jsou jim zřejmé, srozumitelné a odpovídají jejich odborným znalostem a zkušenostem, investičním cílům a finančnímu zázemí," připomíná obecné pravidlo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Záchranáři ošetřili po požáru v rodinném domě v Ivančicích šest lidí, nadýchali se zplodin

Záchranáři v neděli nad ránem po požáru v rodinném domě v Ivančicích ošetřili šest lidí. Nadýchali se zplodin hoření, uvedla mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová. Podle ní se předpokládá, že by stav u nikoho neměl být vážný. Podle mluvčího hasičů Jana Dvořáka dostali hasiči požár rychle pod kontrolu a uhasili ho.

Zdroj: ČTK
Další zprávy