Důchod už trvá 24 let, přibývá staletých žen. Stále více lidí si užívá penzi v cizině

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 12. 2. 2019 9:14
Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo nová čísla českého sociálního systému. Je na nich dobře vidět, jak důchody rostou, ale i to, jak jsou Češi nemocní, kolik je nejstarších lidí nebo v jakých exotických zemích čeští penzisté žijí.

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: iStock

Výše důchodů

  • Starobní důchodce pobíral loni v průměru 12 418 korun, zvýšil se od roku 2016 o zhruba 800 korun. Ženy měly penzi nižší, braly v průměru 11 281 korun, muži 13 683 korun. 

Nejnižší penzi do 3 tisíc korun loni pobíralo zhruba 5300 důchodců. Naopak vysoké důchody nad 18 tisíc korun měsíčně bralo skoro 34 tisíc Čechů. Dokonce dva důchodci mají důchod vyšší než sto tisíc korun. Nejčastěji jsou vypláceny důchody ve výši 13 až 15,5 tisíce korun. 

Ministerstvo práce a sociálních věcí uvedlo, že na jednoho penzistu připadá 2,22 poplatníka.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Nehoda tramvaje a osobního vozu brzdí provoz na pražské Spartě

Nehoda tramvaje a osobního vozidla v ulici Milady Horákové u výjezdu z tunelu Blanka komplikuje pražskou dopravu. Osobní auto se převrátilo na střechu, nehoda si vyžádala dva zraněné. Nehoda se stala krátce po poledni, na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému. Vyplývá to z vyjádření pražské policie a hasičů. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy