Důchod už trvá 24 let, přibývá staletých žen. Stále více lidí si užívá penzi v cizině

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 12. 2. 2019 9:14
Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo nová čísla českého sociálního systému. Je na nich dobře vidět, jak důchody rostou, ale i to, jak jsou Češi nemocní, kolik je nejstarších lidí nebo v jakých exotických zemích čeští penzisté žijí.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Nemocní jsme víc

Na nemocenském pojištění bylo loni vybráno 34,6 miliardy korun. Výdaje činily téměř 34 miliard. Za poslední tři roky příjmy i výdaje rostou, ovšem příjmy pomaleji.  

Nejvíce peněz šlo na nemocenskou, a to téměř 23 miliard. Necelých deset miliard se vyplatilo na peněžitou pomoc v mateřství. Dalších 1,6 miliardy korun dostali lidé na ošetřovném.

Nemocenské náleží pojištěncům od 15. kalendářního dne dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény. V průměru se měsíčně vyplatilo zhruba 200 tisíc dávek nemocenského pojištění, nejvíce v měsících březnu až květnu. Více marodí ženy než muži. V zimních měsících také lidé výrazně více čerpají ošetřovné než v létě. 

Podle údajů MPSV zatím nejsou zcela využívány nové dávky. Takzvanou otcovskou loni čerpalo 43 tisíc osob a dlouhodobé ošetřovné bylo vyplaceno 3239krát. 

 

Právě se děje

Další zprávy