Důchod už trvá 24 let, přibývá staletých žen. Stále více lidí si užívá penzi v cizině

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 12. 2. 2019 9:14
Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo nová čísla českého sociálního systému. Je na nich dobře vidět, jak důchody rostou, ale i to, jak jsou Češi nemocní, kolik je nejstarších lidí nebo v jakých exotických zemích čeští penzisté žijí.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Důchodci a čísla

  • Na důchody bylo loni vybráno celkem 445,5 miliardy korun. Z toho výdaje činily 423,5 miliardy. Na starobní důchody šlo z toho 351 miliard korun. Zbytek pokryly invalidní a pozůstalostní důchody.

Důchodců bylo loni celkem 2 896 973. Je to včetně invalidních a pozůstalostních. Těch, co jsou pouze v penzi, bylo 2 410 080. Jejich počet neustále roste tím, jak stárne populace. Naopak invalidních důchodců lehce ubývá. 

K poslednímu dni loňského roku žilo v České republice 438 lidí starších sto let, většina žen, přičemž vůbec nejstarší jsou dvě ženy ve věku 108 let. Stoletých je 123 žen a 23 mužů.

  • Průměrná délka důchodu se prodlužuje. V penzi tak podle statistiky strávíme už víc než 24 let. Liší se to ale podle pohlaví: zatímco ženy stráví v penzi průměrně 27,9 roku, muži jen 19,2 roku. V roce 2000 byl průměr dvacet let. 
 

Právě se děje

před 46 minutami

V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou po 93 letech pouze ženy

Zasedne v ní například přebornice v karate, televizní hlasatelka či bývalá krajně pravicová politička. Poprvé za 93 let existence v ní ale nebude zastoupen ani jeden muž, napsal britský list The Times.

Motto nově koncipované Miss Germany zní "Podpora autentických žen". Šestnáct adeptek na titul porotkyně příští měsíc posoudí na základě jejich osobností a životních příběhů.

Neznamená to, že se v porotě v budoucnu už žádný muž neobjeví, řekl šéf soutěže Max Klemmer. Nicméně každý, kdo se bude chtít porotcem stát, bude muset projít testem, zda se ztotožňuje s novým konceptem soutěže.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Při útoku ozbrojenců na motel v mexickém státě Guanajuato zemřelo nejméně devět lidí

Skupině těžce ozbrojených mužů se podařilo uprchnout. Útočníci se vloupali do hotelu a restaurace u silnice, kde zahájili palbu. V zařízení zemřelo šest lidí, mezi nimi také dvě zaměstnankyně motelu, kuchařka a servírka.

Stát Guanajuato ve středním Mexiku je důležitým průmyslovým centrem. Zločinné gangy jsou zde velmi aktivní, a to zejména při krádeži paliva. a Není výjimkou, že útočí právě na místa, kde často zastavují řidiči kamionů, píše agentura AFP. 

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Koronaviru podlehlo již 56 lidí, podezření na infekci hlásí Vídeň

Novému koronaviru v Číně podlehlo již 56 lidí a nakažených je přes 2000. S odvoláním na úřady provincie Chu-pej, odkud se infekce začala šířit, o tom informovaly zahraniční tiskové agentury. První nemocnou s podezřením na koronavirus - čínskou letušku - dnes oznámilo Rakousko, první potvrzený případ rovněž ohlásila Kanada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy