Důchod už trvá 24 let, přibývá staletých žen. Stále více lidí si užívá penzi v cizině

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 12. 2. 2019 9:14
Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo nová čísla českého sociálního systému. Je na nich dobře vidět, jak důchody rostou, ale i to, jak jsou Češi nemocní, kolik je nejstarších lidí nebo v jakých exotických zemích čeští penzisté žijí.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Důchodci a čísla

  • Na důchody bylo loni vybráno celkem 445,5 miliardy korun. Z toho výdaje činily 423,5 miliardy. Na starobní důchody šlo z toho 351 miliard korun. Zbytek pokryly invalidní a pozůstalostní důchody.

Důchodců bylo loni celkem 2 896 973. Je to včetně invalidních a pozůstalostních. Těch, co jsou pouze v penzi, bylo 2 410 080. Jejich počet neustále roste tím, jak stárne populace. Naopak invalidních důchodců lehce ubývá. 

K poslednímu dni loňského roku žilo v České republice 438 lidí starších sto let, většina žen, přičemž vůbec nejstarší jsou dvě ženy ve věku 108 let. Stoletých je 123 žen a 23 mužů.

  • Průměrná délka důchodu se prodlužuje. V penzi tak podle statistiky strávíme už víc než 24 let. Liší se to ale podle pohlaví: zatímco ženy stráví v penzi průměrně 27,9 roku, muži jen 19,2 roku. V roce 2000 byl průměr dvacet let. 
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy