Důchod už trvá 24 let, přibývá staletých žen. Stále více lidí si užívá penzi v cizině

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 12. 2. 2019 9:14
Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo nová čísla českého sociálního systému. Je na nich dobře vidět, jak důchody rostou, ale i to, jak jsou Češi nemocní, kolik je nejstarších lidí nebo v jakých exotických zemích čeští penzisté žijí.

I takto vypadal listopad. Plavec v Mrtvém moři. Mrtvé moře je unikátní slané bezodtokové jezero, které se nachází na hranicích Jordánska a Izraele. Vzniklo asi před 3 000 000 lety na rozsedlině po velkém vrásnění zemské kůry. Mrtvé moře je nejníže položená vodní plocha na Zemi, leží 422 m pod úrovní hladiny moře. Rozloha Mrtvého moře je 1050 km2, jeho délka 75 km, šířka se pohybuje mezi 3 až 18 km. Hloubka dosahuje až 365 metrů.
I takto vypadal listopad. Plavec v Mrtvém moři. Mrtvé moře je unikátní slané bezodtokové jezero, které se nachází na hranicích Jordánska a Izraele. Vzniklo asi před 3 000 000 lety na rozsedlině po velkém vrásnění zemské kůry. Mrtvé moře je nejníže položená vodní plocha na Zemi, leží 422 m pod úrovní hladiny moře. Rozloha Mrtvého moře je 1050 km2, jeho délka 75 km, šířka se pohybuje mezi 3 až 18 km. Hloubka dosahuje až 365 metrů. | Foto: Reuters

Penzisté v zahraničí

Počet důchodců, kterým se penze vyplácí do zahraničí, rychle roste.

  • V roce 2007 se posílal důchod "ven" zhruba 46 tisícům lidí. Loni to bylo už 96 tisícům.

Nejvíce důchodců máme na Slovensku, 33 tisíc osob. Následuje Německo, kde žije 19 tisíc osob v penzi, a pak Polsko, kde je jich skoro 16 tisíc. Následuje Kanada se čtyřmi tisíci českými důchodci, pak Švýcarsko se zhruba třemi tisíci, stejný počet hlásí Rakousko a Spojené státy.

České důchody míří ale téměř do celého světa, tedy i do exotických krajin. Například do Indonésie, Thajska, do Mexika, Peru, Jihoafrické republiky, na Madagaskar nebo na Nový Zéland.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Rozpočtová rada kritizuje Babišův návrh na konec superhrubé mzdy

Podoba a způsob předložení návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) na zrušení superhrubé mzdy a další rozvolnění rozpočtových pravidel představují závažné porušení základních pravidel procesu přípravy rozpočtu, vyplývá z vyjádření Národní rozpočtové rady. Vláda již schválila návrh rozpočtu na rok 2021, který s takovým zásahem do veřejných příjmů nepočítá. Podle rady je tak porušen princip úplnosti a reálnosti rozpočtu, proto nedoporučuje Sněmovně návrh přijmout.

Podle rady by pouze zásadním způsobem prohloubil nerovnováhu veřejných financí a nepřinesl by významnější pozitivní dopady na ekonomickou situaci v České republice.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu, přidali se i Vondra a Halík

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šachový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy