Cigarety opět zdraží. Musíme zvýšit daň, říká Babišův úřad

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
10. 3. 2014 11:53
Důvodem je podle ministerstva oslabení koruny. Zároveň chce omezit možnost předzásobení.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Kuřáky čeká zřejmě další zdražení. Ministerstvo financí v pondělí oznámilo, že předkládá do připomínkového řízení návrh novely zákona o spotřebních daních, která by se promítla do navýšení ceny krabičky cigaret v rozmezí tří až čtyř korun.

Sazba spotřební daně z tabákových výrobků se má podle návrhu zvýšit o pět až sedm procent oproti aktuálnímu stavu. Novela by měla začít platit ještě letos, když ministerstvo navrhuje, aby zákon poslanci schválili již v prvním čtení s účinností tři měsíce od jeho vyhlášení.

"Návrh má přizpůsobit sazby daně tak, aby odpovídaly požadavku směrnice Rady EU na minimální sazbu daně 90 eur na 1000 kusů cigaret. Důvodem předložení návrhu je oslabení směnného kurzu koruny vůči euru,“ vysvětluje Marek Zeman, mluvčí ministerstva.

Spotřební daň na jednu cigaretu se zvýšila už na začátku roku 2014, kdy vzrostla z 2,18 koruny na 2,25 koruny. Cigarety tak už v lednu zdražily zhruba o dvě koruny na krabičku.

Předkládaná novela také navrhuje regulaci předzásobení, které je běžným jevem před účinností změny sazby spotřební daně. Návrh počítá se zavedením tříměsíční lhůty pro doprodej tabákových výrobků se starými tabákovými nálepkami.

"Regulace předzásobení byla dlouhodobě poptávána jak ze strany státních institucí s ohledem na rovnoměrnost plnění rozpočtových příjmů, tak zástupci tabákového průmyslu s cílem zajištění stability trhu,“ dodává Zeman.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy