Bez praxe nedostanete práci. Stát vám pomůže

Tereza Holanová Tereza Holanová
5. 3. 2014 17:35
Rozhovor o projektu Stáže ve firmách - vzdělávání praxí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Ještě dva měsíce se mohou hlásit zájemci o účast v projektu nazvaném Stáže ve firmách – vzdělávání praxí. Jeho cílem je pomoci lidem, kteří u potenciálních zaměstnavatelů narážejí na nedostatek potřebné praxe.

Největší šanci mají nyní zájemci v oboru stavebnictví, zemědělství, doprava, logistika či chemie.

Do projektu, který realizuje v rámci Ministerstva práce a sociálních věcí Fond dalšího vzdělávání (FDV), se nemohou hlásit obyvatelé Prahy ani studenti. Účastníci za něj nedostanou peníze, jen stravenky, případně proplacené dojíždění nebo ubytování. Formálně totiž nejde o práci, ale „další vzdělávání“. Akci financují fondy Evropské unie.

"Přibližně 40 procentům účastníkům projektu nabídnou firmy po skončení stáže zaměstnání nebo jinou formu další spolupráce," říká Kateřina Šímová z FDV, která je manažerkou zmíněného projektu.

Aktuálně.cz: Čím je projekt "Stáže ve firmách – vzdělávání praxí" specifický oproti podobným programům?

Kateřina Šímová: Je zaměřený na odborné stáže, to znamená, že stáž není prací, ale dalším vzděláváním toho člověka. Má mu pomoci získat praktické zkušenosti, dovednosti, nové schopnosti a také zlepšit jeho kompetence.

A.cz: Mohou se na stáž přihlásit tedy i lidé, kteří si v té době zrovna vydělávají jinde?

Stáže jsou otevřené téměř komukoliv. Primárně jsou cílené na osoby, které jsou krátkodobě nebo dlouhodobě nezaměstnané, ale mohou to být i lidé na rodičovské dovolené nebo ti, kteří jsou někde zaměstnaní na částečný úvazek

A.cz: Takže když kvůli tomu například nebudu chtít odejít z práce, můžu si zařídit stáž tak, abych stíhala obojí?

Přesně tak. Pokud máte zájem dál se vzdělávat a máte na to čas, tak se zapojit můžete. Jenom doplním, že na stáži lze získat hlavně praktické zkušenosti v daném oboru, který by už zájemce měl mít vystudovaný a v němž by už měl mít určité teoretické znalosti, takže se nejedná o rekvalifikaci.

A.cz: Třeba studenti se ale hlásit nemohou. Proč?

To je dané podmínkami operačního programu, ze kterého je projekt spolufinancován. Nicméně Fond dalšího vzdělávání realizuje další projekt zaměřený přímo na studenty, a to "Stáže pro mladé zájemce o zaměstnání".

A.cz: Stejně tak stáže nejsou určené pro lidi, kteří mají trvalé bydliště v Praze. Proč?

Vyplývá to ze základních pravidel operačního programu. Hlavní kritérium při přidělování evropských peněz je to, jak je na tom daný region ekonomicky, a jestli má tedy ještě nárok na podporu. Praha je nad 75 procenty průměru hrubého domácího produktu Evropské unie, proto není možné tuto cílovou skupinu zařadit.

Platí se i "zmapování situace"

A.cz: Kdo tento projekt platí?

Je spolufinancován z evropských fondů, konkrétně z operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, a zároveň z rozpočtu České republiky.

A.cz: Jaká část připadá na českého daňového poplatníka?

Patnáct procent.

A.cz: Na co všechno jdou tyto peníze?

Většina prostředků putuje na uskutečnění stáže, projekt se ovšem zabývá i nastavením podmínek pro poskytování stáží v Česku a vytvořením celého systému. Mimo jiné dochází ke zmapování situace, ve kterých oborech lidé potřebují vzdělání formou praxe.

Poskytovateli proplácíme předem určené náklady na poskytování stáže. Ty se liší podle pozice, pohybují se v rozmezí od 30 do 120 tisíc korun – záleží na tom, jak je stáž dlouhá nebo jaké má požadavky na kvalifikaci. Zároveň je stážistovi hrazené cestovné, stravné a ubytování. Stážista dokládá jízdenky a přehled, kolik hodin byl denně na stáži, podle kterého pak dostává stravenky.

A.cz: Nebylo by jednodušší dát stážistovi jednorázovou hodinovou odměnu, místo toho, aby musel dokládat každou jízdenku a účtenku?

Jak už jsem zmínila, jde o další vzdělávání, není to práce, takže nelze uzavírat pracovněprávní vztahy. Projekt vznikl právě i proto, že v současné době neexistuje žádné legislativní zakotvení pojmu stáž, nejsou jasně daná pravidla pro poskytování stáží v ČR.

Kateřina Šímová
Kateřina Šímová | Foto: Fond dalšího vzdělávání


A.cz: Co byrokratická náročnost? Na kontrolu všech papírů je zřejmě potřeba dost úředníků.

Myslím si, že administrativa je snížená na možné minimum. K dispozici jsou samozřejmě manuály, kde jsou stanovena všechna pravidla. Každá stáž, která běží, má navíc přiděleného konzultanta, se kterým pak komunikuje stážista i poskytovatel a který jim pomáhá s veškerou administrativou a proplácením.

A.cz: Kolik stážistů a firem jeden konzultant zhruba zvládne?

Jsou to desítky.

Čas do června, na podzim znovu

A.cz: Mají stáže nějaký efekt? Povedlo se lidem, kteří je využili, najít práci?

Zatím nemáme finální data, nicméně z prvotních údajů vyplývá, že přibližně 40 procentům účastníků nabídnou poskytovatelé po skončení stáže zaměstnání nebo jinou formu další spolupráce.

A.cz: Kolik osob už stáže využilo?

V současné době téměř 5400, o možnost zapojit se ale projevilo zájem mnohem více lidí, v informačním systému máme registrované, řekněme, desítky tisíc zájemců. Chtěla bych ale upozornit na to, že projekt koncem října končí a realizace stáží bude možná jen do konce tohoto června – abychom stihli vše vyřídit a proplatit. V současné době už je primárně možné absolvovat jen stáže v délce 320 a 160 hodin.

A.cz: Takže je nejvyšší čas se hlásit, pokud to chtějí zájemci ještě stihnout?

Přesně tak, nicméně v současné době začínáme připravovat navazující projekt.

A.cz: Od října se tedy začne znovu?

Pokud bude projekt schválen, počítáme se zahájením navazujících stáží v průběhu léta tohoto roku.

A.cz: Kolik firem zatím bylo ochotných přijímat stážisty?

Některé poskytují stáž i opakovaně, dohromady jich bylo zhruba 2400 napříč různými obory.

A.cz: Jak velkou šanci má uchazeč, který se rozhodne stáž zkusit?

Hodně záleží na oboru, ve kterém chcete stáž absolvovat. V současné době mají největší šance určitě zájemci v oblastech, jako je zemědělství, doprava, logistika a chemie, určitě pak stavebnictví nebo strojírenství.

A.cz: U kterých oborů je největší převis zájemců nad počtem volných míst?

Jde o stáže v oblasti ekonomiky, managementu, administrativy. Z velké míry je to možná i z toho důvodu, že velkou část cílové skupiny tvoří absolventi. A ti mají obvyklý problém s tím, že jim chybí praktické znalosti a zkušenosti.

 

Právě se děje

Další zprávy