Chtěli vydělat na vracení poplatků. Přišli o miliony

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
10. 2. 2014 7:42
Společnost BSP Lawyer Partners musí platit za klienty bank náklady za advokáty
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Neúspěšně se vyvíjející spor o bankovní poplatky stál společnost BSP Lawyer Partners už miliony korun. Z toho jen na takzvaných soudních náhradách musela firma zaplatit 769 tisíc korun, zjistil online deník Aktuálně.cz.

Hromadná iniciativa PoplatkyZpet.cz zahájila činnost přesně před rokem. Klientům bank nabízela, že za ně požádá banku o vrácení sporného poplatku za správu či vedení úvěrového účtu, a pokud banka odmítne, povede s jejich souhlasem soudní spor.

Garantovala jim přitom, že jediné, co klienti v případě neúspěchu u soudu sami zaplatí, bude soudní poplatek.

Pražské obvodní soudy však v drtivé většině dávají za pravdu bankám a uznávají, že poplatek účtují v souladu se zákonem. Zároveň ve sporech, kde banka byla zastoupena externím advokátem, přiznávají soudci bankám náhrady nákladů.

Podle České bankovní asociace zatím banky vyhrály 152 sporů, klienti uspěli jen ve dvou. Iniciativa PoplatkyZpět hovoří o 142 sporech a eviduje čtyři rozhodnutí ve prospěch klientů bank.

BSP Lawyer Partners již musela uhradit náhrady za 118 klientů, v součtu jde o zmíněných 769 tisíc korun. Celkové náklady - tedy včetně organizačního zajištění celé akce - nechce mluvčí společnosti Rostislav Sochorec upřesnit, hovoří obecně o sumě v řádech milionů korun.

Dodržování garance nyní ocení klienti bank se sídlem na Praze 5, tedy ČSOB a Hypoteční banky. Právě Obvodní soud pro Prahu 5 totiž jako jediný i nadále rozhoduje další spory, které iniciativa PoplatkyZpet.cz chtěla "stopnout" do doby, než se Ústavní soud vyjádří k její ústavní stížnosti. I proto iniciativa podala na tento soud trestní oznámení.

Paradoxní na celé situaci je, že právě náhrady nákladů měly iniciativě, tedy společnosti BSP Lawyer Partners, zajistit ziskovost celé akce. To by ale soudy musely rozhodovat opačně, tedy ve prospěch klientů.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy