Vzniká účet, na který bude exekutor krátký. Konec absurdním pravidlům, chválí experti

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
2. 1. 2021 12:18
Jde o zvláštní bankovní účet, na kterém by mohli mít lidé v exekuci nezabavitelné peníze beze strachu, že jim i na ně "sáhne" exekutor. Ulehčí tak život statisícům dlužníků. Řada z nich raději žádný účet nemá a žije jen s hotovostí po kapsách.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Doposud to bylo tak, že pokud máte exekuce, zaměstnavatel vám ze mzdy strhne exekuční srážky a na účet pošle nezabavitelné minimum. Ačkoliv už název říká, že by se tyto peníze neměly dál zabavovat, na účtu se stanou běžnou hotovostí a i na ně může exekutor sáhnout.

Navíc vedení bankovních účtů, které jsou "postižené" exekucí, stojí víc než běžné účty. "Velké banky si za ně účtují v průměru 250 korun měsíčně. A také si účtují většinou 300 korun poplatek za takzvanou součinnost, tedy za každou odpověď exekutorovi, který se dotáže, zda má dlužník na účtu nějaké peníze a kolik," říká Daniel Hůle z Člověka v tísni, který pomáhá lidem s finančními problémy. Bankovní účet tak může dlužníky vyjít pěkně draho.

Poslanci Kateřina Valachová (ČSSD) a Patrik Nacher (ANO) předložili návrh na uzákonění institutu chráněného účtu, který má dlužníkům pomoci. Nezabavitelné minimum by na tomto účtu zůstalo skutečně nezabavitelné. Sněmovna návrh podpořila, v polovině prosince i Senát, který ovšem navrhl  úpravy a návrh se tak vrací do sněmovny. Má ale většinovou podporu, takže se očekává jeho schválení. 

Podle předkladatelů je představuje účet jediný efektivní a přiměřeně rychlý způsob řešení neoprávněných exekucí, snížení administrativní zátěže zaměstnavatelů a posílení bezhotovostního transparentního bankovního styku. Banky účet zřídí zdarma na žádost dlužníka a vést ho budou za podmínek běžných účtů.  

"Senát vrátí sněmovně návrh právní úpravy chráněného účtu. Podpořil pozměňovací návrh, který upravuje původní sněmovní verzi tak, aby se chráněný účet v praxi vůbec mohl uplatnit a aby podle něj banky byly schopné postupovat. Česká bankovní asociace tento pozměňovací návrh podporovala a já bych si velmi přál, aby jej při opětovném hlasování podpořili i poslanci a poslankyně a umožnili tak uvedení chráněného účtu v život," uvedl Filip Hanzlík, hlavní právník a náměstek výkonného ředitele ČBA.

Většina organizací, které se zabývají problémem exekucí, vznik chráněného účtu oceňuje. Říkají, že konečně se vyřeší absurdní situace v českém právu. "Zřízení chráněných účtů vítám. Dlužníci si tak budou moci normálně posílat peníze z účtu na účet a platit platební kartou. Je to základní věc, kterou jim upíráme. Nyní musí kvůli zaplacení složenek běžet na poštu, kam se třeba v případě, kdy pracují na dvanáctihodinové směny, ani včas nedostanou," říká Petr Schneedörfler ze spolku Lighthouse, který pomáhá lidem ve výkonu trestu, mimo jiné s jejich případnými dluhy.

Vyplácení peněz v hotovosti dlužníky podle něj také limituje v hledání práce, protože značná část zaměstnavatelů jim výplatu tímto způsobem nedá. "A v neposlední řadě pro tyto lidi většinou není dobré, aby dostali všechny peníze najednou. Pokud platí kartou, tak si na ní mohou jednoduše nastavit limity, to ale s peněženkou nebo obálkou schovanou doma v kredenci udělají jen těžko," doplňuje Petr Schneedörfler.

Pár změn a bude to dokonalé

Také Radek Hábl, autor Mapy exekucí, návrh vítá. "Chráněný účet je určitě krok správným směrem, je to něco, co už tu dávno mělo být. Nicméně bychom preferovali, kdyby návrh prošel ještě drobnými úpravami, tak aby v praxi fungoval opravdu efektivně a s tím účelem, s jakým je předkládán," uvádí Radek Hábl. 

Také Pavel Staněk, prezident České asociace věřitelů, návrh oceňuje. "Chráněný účet může pomoci dlužníkům, aniž dojde k poškození práv věřitelů. Díky němu by dlužníci v budoucnu mohli bez problémů disponovat příjmem, který jim po srážkách zůstane, což je nyní mnohdy problém. O jeho zavedení se mluví již několik let a myslím si, že by bylo vhodné, aby konečně bylo převedeno do praxe," říká Staněk. 

Výhodami chráněného účtu je podle něj větší finanční svoboda a jistota pro dlužníka, ale také nižší riziko, že si dlužník bude nucen půjčovat u lichvářů, protože se nedostane ke své výplatě. Od návrhu si také slibuje menší zájem pracovat načerno, protože si dlužníci nebudou nechávat vyplácet peníze na ruku ze strachu, že jim je z účtu strhnou.

Zaměstnavatelům by se ulevilo

Staněk upozorňuje i na výhodu, kterou nový účet přinese zaměstnavatelům. "Jednou z variant je, že srážky ze mzdy by nově prováděly banky, což by zaměstnavatelům ušetřilo čas i náklady spojené s účetní a součinnostní agendou," doplňuje Staněk. 

Náklady zaměstnavatelů na exekuce zaměstnanců jsou velké. Některé menší firmy kvůli tomu lidi s exekucemi ani nezaměstnají, protože si nechtějí platit další účetní, která se bude věnovat pouze srážkám a komunikaci s exekutory.

"Zaměstnavatelé mají vůči exekutorským úřadům celou řadu povinností, mezi nimi povinnost hlídat pořadí došlých exekučních příkazů, komunikovat s exekutory a každý měsíc provádět srážky ze mzdy. Za jakékoliv pochybení jsou vystavení hrozbě vysokých pokut a odpovědnosti za způsobenou škodu. Finanční zátěž zaměstnavatelů výrazně zvyšuje zcela absurdně nastavený systém, kdy proti jednomu zaměstnanci vede exekuce mnoho exekutorů, kteří vyžadují od zaměstnavatele totožné informace," vysvětluje Pavla Aschermannová z Rubikon Centra.

V současné chvíli je podle statistik v exekuci téměř 800 tisíc lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy