Chcete vyšší rodičovský příspěvek? Podrobnosti o změně

Petr Kučera Petr Kučera
3. 11. 2011 10:30
Odpovědi na čtenářské otázky: Kdy a jak požádat o čerpání podle nových pravidel

Aktualizace 3. 1. 2012: Ministerstvo zpřísnilo výklad zákona ohledně zrušení limitů pro docházku do školky. Také tuto výhodu mohou - oproti původním informacím, uvedeným i v tomto článku - využít ze stávajících příjemců jen ti, kteří o to výslovně požádají a přejdou na nový systém i s případnými nevýhodami. Aktuálnější podrobnosti najdete v tomto článku.

Praha - Od ledna 2012 se mají výrazně změnit pravidla pro čerpání rodičovského příspěvku.

Zatímco někteří rodiče dostanou téměř o 16 tisíc korun méně, než by měli podle dosavadní úpravy, jiní si naopak polepší.

Snadněji si zájemci zvolí délku, a tedy i celkovou výši rodičovského příspěvku. Skončí dosavadní pravidlo, že jednou zvolenou variantu už nelze měnit.

K vyšší částce oproti dřívějšku se dostanou i nezaměstnané matky, pokud nemocenské pojištění platí alespoň otec dítěte. Podobné zlepšení čeká i studentky či některé podnikatelky.

Podrobný přehled vládou schválených změn přinesl online deník Aktuálně.cz už v létě. S blížícím se přelomem roku ale přibývá otázek ohledně způsobu a termínu pro přechod na nový systém.

Dokdy se rodič musí přihlásit, aby se mu nezkrátil stávající tříletý příspěvek, a je to vůbec možné? Jak si "aktivovat" lepší variantu čerpání pro nezaměstnanou matku? A bude se uvolnění limitů pro docházku do mateřské školy vztahovat i na dosavadní příjemce příspěvku?

Podle čtenářských ohlasů zatím řada úředníků nedokáže na podobné otázky odpovědět.

Přinášíme proto podrobnosti vycházející přímo z textu vládní novely i z informací od ministerstva práce a sociálních věcí.

Kdo nezvolí nový, zůstane ve starém

Nová pravidla pro volbu čerpání se automaticky dotknou jen lidí, kteří začnou rodičovský příspěvek čerpat až po 1. lednu 2012. Rozhodující je skutečně začátek čerpání, nikoliv datum narození dítěte.

Přestože v některých případech - zejména u nezaměstnaných - se oba termíny překrývají, obvykle se rodičovský příspěvek začíná čerpat až zhruba od šestého měsíce věku dítěte poté, co skončí peněžitá pomoc v mateřství.

Stávající příjemci, kteří začali příspěvek čerpat před 1. lednem 2012 a pokračují i po Novém roce, si budou moci vybrat:

Pokud o změnu nepožádají, zůstane pro ně automaticky platit dosavadní systém. Není potřeba cokoliv hlásit nebo vyplňovat nějaký formulář. Příspěvek se jim nijak nezkrátí, platí pro něj původní limity.

Naopak jestliže rodiče chtějí využít výhody nového systému, musí o přechod výslovně požádat, a to písemně u "svého" úřadu, který jim rodičovský příspěvek vyplácí.

Žádosti až od ledna

O přechod do nového systému však podle zákona nelze požádat dříve než po 1. lednu 2012. Žádost tedy není možné podat už v listopadu "do zásoby", byť s účinností počínající až lednovým příspěvkem.

Rodičovský příspěvek je vždy vyplácen zpětně. Na volbu lednového příspěvku podle nových pravidel je tedy čas přinejmenším do konce ledna.

Koneckonců příslušná novela zákona ještě ani není definitivně schválena. Koalice ODS, TOP 09 a VV ji sice přijala už v květnu ve vládě a v srpnu v Poslanecké sněmovně, ale opoziční většina v Senátu pak novelu v říjnu vetovala.

Koalice tedy musí změny ještě jednou prosadit ve sněmovně. Hlasování o novele je na programu právě probíhající schůze - nehledě na opoziční obstrukce má vláda ještě dost času na její schválení.

Komu se přechod vyplatí

Nový systém se vyplatí hlavně dvěma skupinám rodin.

První jsou nezaměstnané matky a další, které si neplatily nemocenské pojištění, typicky studentky nebo některé podnikatelky.

Podle dosavadních pravidel si tyto matky nemohou zvolit délku rodičovského příspěvku a automaticky jim připadne nejméně výhodná čtyřletá varianta. Toto pravidlo lze sice obejít, pokud otec dítěte pracuje, v praxi jde však o poměrně komplikovaný postup (podrobněji zde).

Nově má stačit, když pravidla pro vyšší a rychlejší rodičovskou - tedy účast na nemocenském pojištění - splňuje alespoň otec dítěte. Volba tak bude jednodušší než dosud.

Druhou skupinou jsou pak matky, které chtějí během kratší doby vyčerpat více peněz, než bylo možné dosud. Typicky takové, které plánují brzy porodit dalšího potomka, aniž by - tak jako dosud - přišly o zbytek příspěvku za předchozí dítě. Nebo matky s nižším příjmem, které sice plánují brzký návrat do práce, ale do té doby potřebují vyšší příspěvek.

Nový systém se naopak nevyplatí lidem, kteří by podle dosavadních pravidel čerpali tříletou variantu příspěvku. Ta byla dosud nejvýhodnější a nejrozšířenější, lze při ní získat až 235 600 korun. Nově se strop sníží na 220 tisíc a sjednotí s ostatními variantami.

Omezení pro školku zmizí automaticky

(Pozor, následuje původní verze článku s už neplatnými informacemi - aktuální zprávu ohledně limitů pro školku najdete v tomto textu).

Jiný postup (než u volby čerpání) zvolila vláda u další zásadní změny, kterou je uvolnění dosavadních omezení pro docházku do mateřské školy nebo podobného zařízení.

Tato změna k lepšímu se od ledna 2012 automaticky dotkne všech příjemců - nejen nových, ale i těch stávajících. Není tedy potřeba podávat speciální žádost.

Dosud (ohledně zachování rodičovského příspěvku) platí, že dítě, které dovršilo tří let věku, lze dát do školky každý den, ale maximálně na čtyři hodiny denně, nebo na nejvýše pět dnů v kalendářním měsíci.

Toto omezení má od roku 2012 zcela skončit, navíc hranice se sníží ze tří na dva roky dítěte. Rodičům dětí starších dvou let bude rodičovský příspěvek poskytován bez ohledu na délku pobytu v zařízení péče o dítě.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte také:
Den volna pro čerstvé tatínky, slibuje vládní TOP 09
Zpřísnění: Kdo nedává dítě do školy, přijde o příspěvek
Zápis dětí do cestovních pasů končí. Pozor na novinky

U dětí mladších tří let nyní platí, že nechtějí-li rodiče přijít o příspěvek, mohou dát potomka do školky maximálně na pět dnů v kalendářním měsíci, přičemž za jeden den se počítá jakkoliv dlouhý pobyt, teoreticky i třeba jen hodina.

Tento limit se rozšíří na 46 hodin měsíčně, skončí tedy dosavadní omezení co do počtu dnů. Věková hranice současně klesne ze tří na dva roky.

Fotogalerie: Tyto věci dětem nekupujte, úřady před nimi varují:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

Moskva podle Lavrova vyhostí kromě deseti amerických také tři polské diplomaty v reakci na stejný krok Varšavy, uvedla DPA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezidenti Macron a Zelenskyj a kancléřka Merkelová po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska od ukrajinských hranic a z Krymu

Prezidenti Francie a Ukrajiny Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj s německou kancléřkou Angelou Merkelovou po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska z ukrajinských hranic a z Krymu. Ruský prezident Vladimir Putin dnes naopak vyzval Macrona a Merkelovou, aby donutili Ukrajinu k zastavení provokací na hranicích s Ruskem. Napjatá situace trvá už déle než týden, Rusko poslalo k hranicím desetitisíce vojáků, kteří se tam účastní vojenského cvičení.

Další zprávy